0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIKad izdevīgāk pāriet uz UIN maksāšanas režīmu?

Kad izdevīgāk pāriet uz UIN maksāšanas režīmu?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Dr. oec. Inguna Leibus, Latvijas Lauksaimniecības Universitātes Finanšu un grāmatvedības institūta profesore, izanalizējusi nodokļu slogu dažādām uzņēmējdarbības formām un nonākusi pie secinājuma, kuriem uzņēmumiem ir, un kuriem nav ieteicams mainīt uzņēmējdarbības formu, lai pārietu no IIN maksātāja statusa (individuālie komersanti, pašnodarbinātie) uz UIN maksātāja statusu (īpaši vienkārši tas izdarāms individuālajiem uzņēmumiem, kuriem tas iespējams, pat nemainot uzņēmuma tiesisko formu). Ieteicams pāriet uz UIN režīmu, pirmkārt, ir tiem uzņēmumiem, kuru izdevumi ir vairāk par 90 procentiem no ieņēmumiem jeb apgrozījuma (rentabilitāte ir mazāka par 10 procentiem). Otrkārt, gada apgrozījumam būtu jābūt vismaz 50 000 eiro apmērā,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Pexels.com

Dr. oecInguna Leibus, Latvijas Lauksaimniecības Universitātes Finanšu un grāmatvedības institūta profesore, izanalizējusi nodokļu slogu dažādām uzņēmējdarbības formām un nonākusi pie secinājuma, kuriem uzņēmumiem ir, un kuriem nav ieteicams mainīt uzņēmējdarbības formu, lai pārietu no IIN maksātāja statusa (individuālie komersanti, pašnodarbinātie) uz UIN maksātāja statusu (īpaši vienkārši tas izdarāms individuālajiem uzņēmumiem, kuriem tas iespējams, pat nemainot uzņēmuma tiesisko formu).

Ieteicams pāriet uz UIN režīmu, pirmkārt, ir tiem uzņēmumiem, kuru izdevumi ir vairāk par 90 procentiem no ieņēmumiem jeb apgrozījuma (rentabilitāte ir mazāka par 10 procentiem). Otrkārt, gada apgrozījumam būtu jābūt vismaz 50 000 eiro apmērā, un, jo īpaši - tad, ja tas ir lielāks par 100 000 eiro.

Savukārt pāriešana uz UIN režīmu nebūtu izdevīga uzņēmumiem, kur rentabilitāte jeb peļņa ir no 20% no ieņēmumiem, vai, ja apgrozījums ir mazāks par 50 000 eiro gadā.

"Mazākam apgrozījumam par 50 000 eiro gadā es to neieteiktu, jo jāņem vērā papildus izmaksas - divkāršā ieraksta grāmatvedība, alga grāmatvedim, utt," secinājusi I. Leibus.

Pārejot uz sabiedrības ar ierobežotu atbildību formu, ir lētāka iespēja uzņēmumu reģistrēt ka mazkapitāla SIA (kā dibinātāji un dalībnieki var būt maksimāli piecas fiziskās personas), atgādina I. Leibus. Komerclikuma 185.1 pantā paredzēta iespēja jebkuru summu, kas nepārsniedz 2800 eiro, noteikt kā uzņēmuma pamatkapitālu (tātad kaut vai vienu eiro). Mazkapitāla SIA paredzēta arī ievērojami lētākas reģistrācijas izmaksas Uzņēmumu reģistrā. "Vienīgi jārēķinās ar to, ka visu peļņu nevarēsit dalīt dividendēs, jo ceturtā daļa (25%) no peļņas būs jāatstāj obligātajā rezervē pamatkapitāla palielināšanai un zaudējumu segšanai. Tāpat atšķirība ir tā, ka, iekams nav sasniegts 2800 eiro apmaksātais pamatkapitāls, mazkapitāla SIA par saistībām kreditoru priekšā atbild ne tikai ar uzņēmuma mantu, bet pastāv arī tās īpašnieku solidārā atbildība," brīdina eksperte.

Lasiet arī: 

Kā pašnodarbinātajam piemērot saimnieciskās darbības izdevumus, maksājot IIN?

Kā atšķiras grāmatvedības kārtošana SIA un pašnodarbinātajiem, individuālajiem komersantiem?

Īpašnieka un viņa biznesa "attiecības": kā atšķiras prasības SIA un pašnodarbinātajiem/IK?

Ingunas Leibus semināru “Piemērotākā uzņēmējdarbības forma mazajiem uzņēmējiem nodokļu sloga mazināšanai” var iegādāties "Bilances Akadēmijas" mājaslapā.