0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESKāda informācija darba devējam ir jānorāda arodbiedrībai, prasot piekrišanu darbinieka uzteikumam?

Kāda informācija darba devējam ir jānorāda arodbiedrībai, prasot piekrišanu darbinieka uzteikumam?

Jautājums: Kāda informācija darba devējam ir jānorāda pieprasījumā arodbiedrībai par tās piekrišanas došanu darba līguma uzteikumam darbiniekam – arodbiedrības biedram? Atbildi sagatavoja Gita Oškāja, zvērināta advokāte, zvērinātu advokātu birojs A. Kazačkovs un partneri. Atbilde uz šo un citiem jautājumiem lasāma žurnāla BILANCES JURIDISKIE PADOMI 2017. gada decembra numurā. Darba likuma 110. pants precīzi nenosaka, kāda informācija (papildus lūgumam dot piekrišanu) būtu jānorāda pieprasījumā. Arodbiedrību likuma 3. pants noteic, ka arodbiedrība ir brīvprātīga personu apvienība, kas nodibināta, lai pārstāvētu un aizstāvētu strādājošo darba, ekonomiskās, sociālās un profesionālās tiesības un intereses. Proti, viens no arodbiedrību darbības mērķiem ir aizstāvēt strādājošo, t.i., savu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Jautājums: Kāda informācija darba devējam ir jānorāda pieprasījumā arodbiedrībai par tās piekrišanas došanu darba līguma uzteikumam darbiniekam – arodbiedrības biedram?

Atbildi sagatavoja Gita Oškāja, zvērināta advokāte, zvērinātu advokātu birojs A. Kazačkovs un partneri. Atbilde uz šo un citiem jautājumiem lasāma žurnāla BILANCES JURIDISKIE PADOMI 2017. gada decembra numurā.

Darba likuma 110. pants precīzi nenosaka, kāda informācija (papildus lūgumam dot piekrišanu) būtu jānorāda pieprasījumā.

Arodbiedrību likuma 3. pants noteic, ka arodbiedrība ir brīvprātīga personu apvienība, kas nodibināta, lai pārstāvētu un aizstāvētu strādājošo darba, ekonomiskās, sociālās un profesionālās tiesības un intereses. Proti, viens no arodbiedrību darbības mērķiem ir aizstāvēt strādājošo, t.i., savu biedru, darba tiesības, kas ietver tiesības uz darbu.

Pieprasījumā būtu jānorāda informācija tādā saprātīgā apjomā, lai arodbiedrība varētu pārliecināties, ka darba devējs, uzsakot darbiniekam – arodbiedrības biedram – darba līgumu, nav aizskāris un neaizskars darbinieka tiesības turpināt darba tiesiskās attiecības.

Līdz ar to, autores ieskatā, darba devējam pieprasījumā būtu vēlams norādīt:

  • apstākļus, kas ir darba līguma uzteikuma pamatā;
  • vai darba devējs ir izpildījis Darba likuma 101. panta otrajā daļā un 108. pantā minētos pienākumus;
  • jāizsaka attiecīgs pieprasījums arodbiedrībai, t.i., piekrišanas došana darba līguma uzteikumam.

Katrā ziņā arodbiedrība, pirms lēmuma pieņemšanas var lūgt darba devējam sniegt papildu informāciju vai iesniegt papildu pierādījumus.

Darba likums nenosaka, ka darba devējam būtu pienākums pie pieprasījuma pievienot pierādījumus, kas apliecina iepriekš  minētos apstākļus un pienākumu izpildi. Tomēr šeit ir būtiski atcerēties, ka darba devēja interesēs ir saņemt arodbiedrības piekrišanu, līdz ar to darba devējam ar arodbiedrību ir jāsadarbojas. Darba devējs sākotnēji pats izvērtē, kādu informāciju norādīt un vai pieprasījumam pievienot attiecīgus pierādījumus, vai norādīt uz to, ka nepieciešamības gadījumā varēs sniegt papildu informāciju, un uzrādīt vai nodot papildu pierādījumus.

Labi, ja starp arodbiedrību un darba devēju ir noslēgts darba koplīgums, kurā puses ir noteikušas sadarbības principus, kārtību u. tml., kas varētu atvieglot pušu tiesību izmantošanu un pienākumu izpildi.

Autores praksē ir bijuši gadījumi, kad arodbiedrības, izskatot darba devēja pieprasījumu, labprātīgi aicina uz tikšanos gan darba devēja pārstāvi, gan darbinieku, lai arodbiedrība spētu pēc iespējas precīzāk noskaidrot visus apstākļus un pieņemt objektīvu lēmumu.