0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESKādas ir darbā atjaunotā darbinieka tiesības?

Kādas ir darbā atjaunotā darbinieka tiesības?

Jautājums: Ar tiesas lēmumu ir noteikts, ka esmu atlaists no darba prettiesiski un man ir jāizmaksā vidējā izpeļņa no darba attiecību pārtraukšanas dienas. Tomēr bijušais darba devējs ignorē šo faktu, un es nevaru iestāties uzskaitē un saņemt bezdarbnieka pabalstu. Atbildi sagatavoja Mg.sci.oec. MAIJA GREBENKO, praktiskās grāmatvedības speciāliste un konsultante, žurnāla Bilance galvenā redaktore, ISO sertificēto grāmatvežu asociācijas valdes locekle, Bilances bibliotēkas sērijā izdotās grāmatas “Darba likums un grāmatvedība” autore Darba likuma 124. pantā (darba devēja uzteikuma atzīšana par spēkā neesošu un darbinieka atjaunošana darbā) ir noteikts: ja darba devēja uzteikums nav tiesiski pamatots vai ir pārkāpta noteiktā darba līguma uzteikšanas kārtība, tas saskaņā…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Maija GrebenkoJautājums: Ar tiesas lēmumu ir noteikts, ka esmu atlaists no darba prettiesiski un man ir jāizmaksā vidējā izpeļņa no darba attiecību pārtraukšanas dienas. Tomēr bijušais darba devējs ignorē šo faktu, un es nevaru iestāties uzskaitē un saņemt bezdarbnieka pabalstu.

Atbildi sagatavoja Mg.sci.oec. MAIJA GREBENKO, praktiskās grāmatvedības speciāliste un konsultante, žurnāla Bilance galvenā redaktore, ISO sertificēto grāmatvežu asociācijas valdes locekle, Bilances bibliotēkas sērijā izdotās grāmatas “Darba likums un grāmatvedība” autore

Darba likuma 124. pantā (darba devēja uzteikuma atzīšana par spēkā neesošu un darbinieka atjaunošana darbā) ir noteikts: ja darba devēja uzteikums nav tiesiski pamatots vai ir pārkāpta noteiktā darba līguma uzteikšanas kārtība, tas saskaņā ar tiesas spriedumu atzīstams par spēkā neesošu.

Savukārt 127. pantā (tiesas sprieduma par darbinieka atjaunošanu darbā izpildīšana) ir noteikts, ka darbinieks var lūgt tiesu noteikt, ka spriedums, kas paredz darbinieku atjaunot darbā un piedzīt vidējo izpeļņu par visu darba piespiedu kavējuma laiku, izpildāms nekavējoties. Bet, ja tas nenotiek, darbiniekam izmaksājama vidējā izpeļņa par visu novilcinājuma laiku no sprieduma pasludināšanas dienas līdz tā izpildes dienai.

Sakarā ar to, ka darbinieka rīcība šādā situācijā ir ievērojami ierobežota, lūdzu pievērst uzmanību 2018. gada 25. oktobra grozījumiem likumā „Par valsts sociālo apdrošināšanu”,   kur 23. pantā paredzēta Valsts ieņēmumu dienesta (VID) reāla palīdzība. VID, pamatojoties uz personas iesniegto tiesas spriedumu, ir tiesības precizēt darba devēja ziņojumus par obligāto iemaksu objektu un obligātajām iemaksām.

Likumā noteikts, ka darba devējam ir pienākums mēneša laikā pēc dienas, kad stājies spēkā tiesas spriedums vai attiecīgās valsts pārvaldes iestādes lēmums par atlīdzības par darba piespiedu kavējumu piedziņu vai par laikus neizmaksātiem darba ienākumiem, iesniegt ziņojumu par obligāto iemaksu objektu un obligātajām iemaksām no darba ņēmēju darba ienākumiem pārskata mēnesī VID. Ja darba devējs nav iesniedzis minēto informāciju, VID, pamatojoties uz personas iesniegumu un iesniegto tiesas spriedumu vai iestādes lēmumu, precizē darba devēja ziņojumu par obligāto iemaksu objektu un obligātajām iemaksām, sadalot obligāto iemaksu objektu un obligātās iemaksas proporcionāli par visu periodu, ja sadalījums neizriet no tiesas sprieduma vai iestādes lēmuma.

Minētie grozījumi, pirmkārt, dod iespēju saglabāt apdrošināšanas stāžu, otrkārt, dos nepieciešamo informāciju bezdarbnieka pabalsta aprēķināšanai. Ar darba devēju par nesamaksātajiem nodokļiem „cīnīsies” VID. Bet parāda atgūšanai šai personai, visticamāk, būs jāpieaicina tiesas izpildītājs.

Atbilde sagatavota pēc žurnāla BILANCE publikācijas.