0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAKādas ir kvalitatīva gada pārskata pazīmes?

Kādas ir kvalitatīva gada pārskata pazīmes?

Vienīgais sabiedrības dokuments, ko sabiedrības vadība sniedz publiskajā telpā un kuram nav ierobežota piekļuve, ir sabiedrības gada pārskats, norāda Sanita Dambe, zvērināta revidente, SIA Biznesa un audita centrs valdes locekle. Sabiedrības gada pārskata mērķis ir sniegt informāciju par sabiedrības finansiālo stāvokli, darbības rezultātiem un izmaiņām finansiālajā stāvoklī, kas gada pārskata lietotājiem noder, lai pieņemtu saimnieciskus lēmumus – par investīcijām, sadarbību, kreditēšanu… Finanšu informācijas sagrozīšana un tās nepilnīga uzrādīšana var ietekmēt lēmumus, kādus pārskatu lietotāji pieņem, pamatojoties uz finanšu informāciju, kas gada pārskatā tiek sniegta gan skaitļos, gan vārdos. Sagatavojot gada pārskatu, ir jāievēro visas kvalitatīva gada pārskata pazīmes: saprotamība –…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

bookkeepingVienīgais sabiedrības dokuments, ko sabiedrības vadība sniedz publiskajā telpā un kuram nav ierobežota piekļuve, ir sabiedrības gada pārskats, norāda Sanita Dambe, zvērināta revidente, SIA Biznesa un audita centrs valdes locekle. Sabiedrības gada pārskata mērķis ir sniegt informāciju par sabiedrības finansiālo stāvokli, darbības rezultātiem un izmaiņām finansiālajā stāvoklī, kas gada pārskata lietotājiem noder, lai pieņemtu saimnieciskus lēmumus – par investīcijām, sadarbību, kreditēšanu…

Finanšu informācijas sagrozīšana un tās nepilnīga uzrādīšana var ietekmēt lēmumus, kādus pārskatu lietotāji pieņem, pamatojoties uz finanšu informāciju, kas gada pārskatā tiek sniegta gan skaitļos, gan vārdos.

Sagatavojot gada pārskatu, ir jāievēro visas kvalitatīva gada pārskata pazīmes:

  • saprotamība – informācija viegli saprotama;
  • atbilstība – informācija ir noderīga, novērtējot pagātnes, tagadnes vai nākotnes notikumus;
  • ticamība –tajā nav būtisku kļūdu, tā nav subjektīva, var paļauties uz sniegto informāciju;
  • salīdzināmība – var noteikt uzņēmuma finanšu stāvokļa un darbības rezultātu attīstības tendences.

Sabiedrības valdei jāspēj izanalizēt situāciju un izvēlēties atbilstošu grāmatvedības politiku, jāuzrāda informācija, tostarp grāmatvedības politika, un tā, lai šī informācija būtu nozīmīga, ticama, salīdzināma un saprotama, un jāsniedz papildu informācija, lai gada pārskatu lietotāji varētu izprast konkrētus darījumus un to ietekmi uz sabiedrības finanšu stāvokli.

Aktīvu novērtēšana. Nenovērtēt tos par augstu!

Gada pārskata lietotājiem lēmumu pieņemšanai ir svarīgi, lai sabiedrības aktīvi nebūtu novērtēti par augstu, kas būtiski ietekmē sabiedrības finanšu rezultātu. Ne Gada pārskata likums, ne starptautiskie grāmatvedības standarti nepieļauj aktīvu uzrādīšanu finanšu pārskatā par vērtību, kas pārsniedz to atgūstamo vērtību. Ja ir pazīmes, kas liecina par iespējamo aktīvu vērtības samazināšanos, sabiedrībai jāaplēš to atgūstamā summa. Aktīvu vērtību novērtēšana ir process, kurā tiek iesaistīta gan sabiedrības valde, gan citi sabiedrības speciālisti, gan sabiedrība piesaista arī sertificētus konsultantus, vērtētājus, ja to pieprasa likums vai sabiedrības darbiniekiem un valdei nepietiek zināšanu.

Ar uzņēmējdarbību saistīto nenoteiktību dēļ daudzus aktīvus un pasīvus nevar aprēķināt precīzi, bet var tikai aplēst jeb aptuveni novērtēt, un tieši jautājumos, kas skar grāmatvedības aplēses, tiek veiktas visbūtiskākās korekcijas. Jāmin galvenās jomas:

  • Šaubīgo un bezcerīgo debitora parādu novērtējums.
  • Novecojušo vai lēnas aprites krājumu noteikšana un novērtējums.
  • Pamatlīdzekļu lietderīgās lietošanas laika noteikšana.
  • Pamatlīdzekļu likvidācijas vērtības noteikšana.
  • Ilgtermiņa ieguldījumu pārvērtēšana.
  • Uzkrājumu garantijas saistībām noteikšana.
  • Uzkrājumi neizmantoto atvaļinājuma noteikšanai.
  • Atliktā nodokļa aprēķins.
  • Uzkrājumu aprēķināšana citiem pienākumu radušiem notikumiem.

Uzmanību! Aplēses!

Grāmatvedības aplēšu galvenās vadlīnijas sabiedrības valde apstiprina grāmatvedības politikā, un sabiedrības valdei ir jāspēj pamatot savu lēmumu ar datiem, uz kuriem balstoties aplēses tiek izstrādātas. Grāmatvedības aplēsi pārskata, ja mainās apstākļi, ar kuriem tā pamatota, kā arī jaunas informācijas, lielākas pieredzes vai turpmāku notikumu ietekmē. Katru gadu jāizvērtē grāmatvedības aplēšu veidošanas precizitāte iepriekšējos periodos un jāsaprot starpības iemesls. Ja sabiedrības valde pieņem lēmumu mainīt grāmatvedības aplēsi, tā neattiecas uz iepriekšējiem periodiem un nav jāveic retrospektīvā kļūdas korekcija. Sastādot gada pārskatu, grāmatvedības politikas aprakstā norādām gan aplēses, kas attiecas uz iepriekšējo pārskata periodu, gan aplēses, kas attiecas uz pārskata periodu, un, tā kā tās ir mainītas, tad arī skaidrojam lēmuma pamatojumu.

Piemērs

Sabiedrība, sastādot 2013. gada pārskatu, ir izveidojusi uzkrājumu aktīvu vērtības samazinājumam sabiedrības krājumiem 25% apmērā no kopējās krājumu vērtības. Sabiedrības vadība aplēses aktīvu vērtības samazinājumam savā grāmatvedības politikā ir noteikusi 2011. gadā un konsekventi gadu no gada veido uzkrājumu iespējamam aktīvu vērtības samazinājumam. Sagatavojot sabiedrības 2014. gada pārskatu, sabiedrība izvērtēja vēsturisko situāciju un konstatēja, ka krājumi, kuriem ir izveidots uzkrājums aktīvu vērtības samazinājumam, tiek realizēti vidēji ar 20% uzcenojumu.

No iepriekš minētā piemēra skaidri redzams, ka nav veikta faktiskās situācijas analīze, un sabiedrības finanšu pārskati daudzu gadu garumā nesniedza skaidru un patiesu priekšstatu par finanšu situāciju sabiedrībā.

Iepriekš minētā piemērā ir aprakstīta situācija, kad sabiedrības valde ir vēlējusies samazināt aktīvu vērtību, samazinot pārskata gada peļņu, bet daudzos gadījumos sabiedrības valde apzināti neveic sabiedrības aktīvu vērtības novērtēšanu, lai uzrādītu pozitīvu finanšu rezultātu, un gada pārskata lietotāji lēmuma pieņemšanai izmanto gada pārskatus, kas nesniedz skaidru un patiesu priekšstatu par sabiedrības finanšu stāvokli.

Grāmatvedības aplēses un finanšu rezultātu sagrozīšana

Grāmatvedības aplēses nedrīkst izmantot finanšu rezultātu sagrozīšanai. Mērķis grāmatvedības aplēšu izvēlei ir nodrošināt kvalitatīvākus finanšu pārskatus, ievērojot uzņēmuma specifiku, un tā ir sabiedrības valdes atbildība. Ja sabiedrības valdei savā lēmumā būtu jāpamato grāmatvedības aplēšu maiņa, tad varbūt arī netiktu pieņemti īstermiņa lēmumi. Praksē visbiežāk lietderīgās lietošanas laiks tiek mainīts bez ekonomiska pamatojuma. Lietderīgās lietošanas laiku nosaka gados, kad sabiedrība plāno izmantot šo pamatlīdzekli, ņemot vērā paredzēto lietošanas intensitāti, fizisko nolietošanos, tehnisko novecošanos un juridiskos pamatlīdzekļa lietošanas ierobežojumus. Piemēram, ja sabiedrība lietderīgās lietošanas laiku maina ražošanas tehnoloģiskai iekārtai no 5 uz 7 gadiem, jo būtiski samazinājusies ražošanas jauda, maiņa ir ekonomiski pamatota, bet, ja tiek mainīts administratīvās ēkas lietderīgās lietošanas laiks no 40 uz 80 gadiem, tad grūti atrast vadības lēmuma pamatojumu.

S.Dambes raksts "Valdes vai grāmatveža atbildība – kvalitatīvs gada pārskats?" pilnā apjomā publicēts žurnāla BILANCE 2015. gada februāra 1.numurā (351.nr.)

PORTĀLA ABONENTIEM bez maksas pieejams žurnāla BILANCE ELEKTRONISKAIS ARHĪVS (numuri, kas izdoti pirms 6 mēnešiem un agrāk), kur iespējams lasīt visus žurnālā publicētos rakstus.

Žurnālu abonēt var šeit. Ja Jums ir jautājumi par arhīvu vai abonēšanu, sazinieties ar Klientu servisu pa tālr. 67606110 vai e-pastu [email protected].