0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIKādas nodokļu izmaiņas jāņem vērā saistībā ar ārvalstu pensijām un akciju pirkuma tiesību īstenošanu?

Kādas nodokļu izmaiņas jāņem vērā saistībā ar ārvalstu pensijām un akciju pirkuma tiesību īstenošanu?

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

Ar grozījumiem likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas Saeimā pieņemti gala lasījumā 2020. gada 17. decembrī un stāsies spēkā 2021. gada 12. janvārī (atsevišķām normām noteiktais spēkā stāšanās datums ir 2021. gada 1. janvāris), papildināts nodokļu regulējums ienākumam no akciju pirkuma tiesību īstenošanas un noteikts, ka remigrējuša diasporas locekļa ārvalstīs gūtajiem pensijas ienākumiem var tikt piemērots ārvalstu pensionāra neapliekamais minimums. Nodokļu regulējums ienākumam no akciju pirkuma tiesību īstenošanas Kā informē Valsts ieņēmumu dienests (VID), sākot ar 12. janvāri, algas nodokļa (iedzīvotāju ienākuma nodokļa) atbrīvojums ienākumam no akciju pirkuma tiesību īstenošanas attiecināms arī…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Foto: Andrea Piacquadio, Pexels.com

Ar grozījumiem likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas Saeimā pieņemti gala lasījumā 2020. gada 17. decembrī un stāsies spēkā 2021. gada 12. janvārī (atsevišķām normām noteiktais spēkā stāšanās datums ir 2021. gada 1. janvāris), papildināts nodokļu regulējums ienākumam no akciju pirkuma tiesību īstenošanas un noteikts, ka remigrējuša diasporas locekļa ārvalstīs gūtajiem pensijas ienākumiem var tikt piemērots ārvalstu pensionāra neapliekamais minimums.

Nodokļu regulējums ienākumam no akciju pirkuma tiesību īstenošanas

Kā informē Valsts ieņēmumu dienests (VID), sākot ar 12. janvāri, algas nodokļa (iedzīvotāju ienākuma nodokļa) atbrīvojums ienākumam no akciju pirkuma tiesību īstenošanas attiecināms arī uz ienākumu, kas gūts sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) kapitāla daļu pirkuma tiesību īstenošanas rezultātā. Turklāt ir mainīti vairāki nosacījumi, kad ienākumu atbrīvo no nodokļa:

  • minimālais akciju pirkuma tiesību turēšanas periods ir samazināts no 36 līdz 12 mēnešiem;
  • akciju pirkuma tiesības var tikt īstenotas arī pēc darba attiecību izbeigšanas – ne vēlāk kā 6 mēnešu laikā;
  • ja kapitālsabiedrība ir izsniegusi aizdevumu akciju pirkuma tiesību iegādei, aizdevums jāatmaksā līdz akciju pirkuma tiesību īstenošanas brīdim.

Savukārt neatkarīgu rakstveida atzinumu par akciju vērtību (akcijām, kas neatrodas publiskajā apgrozībā) var sniegt arī persona, kas saskaņā ar attiecīgās valsts tiesību aktiem ir tiesīga sniegt neatkarīgu atzinumu par akciju tirgus vērtību, piemēram, saskaņā ar Francijas tiesību aktiem, ja akcijas pieder Francijas uzņēmumam.

Vienlaikus ir nostiprināta izpratne, ka tad, ja tiek veikti grozījumi akciju pirkuma tiesību īstenošanas plānā, darba devējam vai kapitālsabiedrībai, kura ir ar darba devēju saistīta persona likuma Par nodokļiem un nodevām izpratnē, divu mēnešu laikā no šo grozījumu spēkā stāšanās dienas ir pienākums iesniegt informāciju VID.

Remigrējuša diasporas locekļa ārvalstu pensijai piemēros ārvalsts neapliekamo minimumu

Sākot ar 2021. gada 1. janvāri, remigrējušam diasporas loceklim, kurš vienlaikus saņem pensijas ienākumu no vairākām ārvalstīm (vai saņem pensiju no vienas vai vairākām ārvalstīm un pensiju atbilstoši likumam Par valsts pensijām), var tikt piemērots tās ārvalsts (vai Latvijas) pensijas neapliekamais apmērs, kurā tas ir vislielākais.

Šādu neapliekamo minimumu piemēro remigrējuša diasporas locekļa – Latvijas rezidenta – pensijai, ja ir izpildīti visi turpmāk minētie nosacījumi:

  • remigrējušais diasporas loceklis pirms kļūšanas par Latvijas rezidentu kopumā vismaz 36 mēnešus nav bijis Latvijas rezidents;
  • remigrējušais diasporas loceklis ir pieteicies VID, informējot par savām tiesībām piemērot ārvalsts pensijas neapliekamo apmēru;
  • remigrējušais diasporas loceklis, saņemot vecuma pensiju atbilstoši ārvalstu normatīvajiem aktiem, ir sasniedzis Latvijā noteikto pensionēšanās vecumu.

Ja no ārvalstīm saņemtais pensijas ienākums saskaņā ar ārvalsts normatīvajiem aktiem ārvalstī nav apliekams ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) vai tam pielīdzināmu nodokli un tas ir mazāks nekā Latvijā noteiktais pensionāra neapliekamais minimums (no 2021. gada 3 600 eiro gadā), ārvalstu pensijai piemēro Latvijas pensijai noteikto neapliekamo minimumu.

Neizmantoto ārvalsts pensijas neapliekamā apmēra daļu nevar piemērot attiecībā uz citu ienākumu.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: