0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESPERSONĀLSKādās situācijās darba devējs var neizmaksāt kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu?

Kādās situācijās darba devējs var neizmaksāt kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Jautājums: Vai ir situācijas, kad darba devējam nav pienākuma izmaksāt kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu? Atbildi uz šo jautājumu žurnāla "Bilance" konferencē "Aktuālākās uzskaites un finanšu pārvaldības problēmas un to risinājumi" sniedza Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības jurists un konsultants darba tiesisko attiecību jautājumos Kaspars Rācenājs. Darba devējam jāmudina darbinieks doties atvaļinājumā un jāinformē par sekām, ja to nedarīs Augstākās tiesas Senāts nesenā spriedumā, atsaucoties uz Eiropas Savienības tiesas judikatūru, lēmis, ka “kompensēšanu attiecinot uz visām neizmantotajām atvaļinājuma dienām neatkarīgi no tā, vai darbinieks ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu nav izmantojis objektīvu vai subjektīvu iemeslu dēļ,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Kaspars Rācenājs. Foto: Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Jautājums: Vai ir situācijas, kad darba devējam nav pienākuma izmaksāt kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu?

Atbildi uz šo jautājumu žurnāla "Bilance" konferencē "Aktuālākās uzskaites un finanšu pārvaldības problēmas un to risinājumi" sniedza Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības jurists un konsultants darba tiesisko attiecību jautājumos Kaspars Rācenājs.

Darba devējam jāmudina darbinieks doties atvaļinājumā un jāinformē par sekām, ja to nedarīs

Augstākās tiesas Senāts nesenā spriedumā, atsaucoties uz Eiropas Savienības tiesas judikatūru, lēmis, ka “kompensēšanu attiecinot uz visām neizmantotajām atvaļinājuma dienām neatkarīgi no tā, vai darbinieks ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu nav izmantojis objektīvu vai subjektīvu iemeslu dēļ, tiek veicināts EST judikatūrā atzītajai Direktīvas 2003/88 7.panta interpretācijai pretējs rezultāts - darbinieks var mērķtiecīgi neizmantot atvaļinājumu, lai saņemtu finansiālu kompensāciju, izbeidzot darba tiesiskās attiecības.” K. Rācenājs atgādina, ka darbiniekam ir ne tikai tiesības, bet arī pienākums doties atvaļinājumā, un tiesai, skatot šāda veida strīdus, ir jāpārliecinās, vai darbiniekam bija faktiska iespēja atvaļinājumu izmantot, kā arī, vai darba devējs ir vērsis darbinieka uzmanību uz to, kādas būs sekas, ja darbinieks atvaļinājumu neizmantos. Ja darbinieks apzināti nedodas (atsakās doties) atvaļinājumā, cerot “uzkrāt” lielu gala kompensāciju, tad šie atvaļinājumi var tikt pazaudēti un nekāda summārā kompensācija par visiem neizmantotajiem atvaļinājumiem nebūs.

Vienlaikus Eiropas Savienības tiesa kādā spriedumā akcentējusi, ka darbinieks iepretim darba devējam ir vājākā puse darba attiecībās, un darbinieks nevar pazaudēt savas tiesības uz atvaļinājumu tikai tāpēc, ka nav to pieprasījis. “Tas vien, ka darbinieks neraksta iesniegumu par atvaļinājumu, nenozīmē, ka viņš šo atvaļinājumu pazaudē, taču darbinieks zaudēs savas tiesības uz atvaļinājumu (un līdz ar to arī kompensāciju par tā neizmantošanu), ja darba devējs faktiski bija devis iespēju izmantot atvaļinājumu, bet darbinieks apzināti izvairījies, labi saprotot šādas rīcības sekas. Tātad darba devējam jānodrošina iespēja doties atvaļinājumā, vajadzības gadījumā formāli jāmudina un precīzi jāinformē, kādas būs sekas, ja darbinieks atvaļinājumu atteiksies izmantot,” skaidroja K. Rācenājs.

Atgādinām, ka BILANCES ZELTA komplekta īpašniekiem ir iespēja noskatīties konferenci videoierakstā! Ja vēlaties noskatīties video, lūdzu sazinieties ar Klientu servisu pa tālruni 67606110 vai e-pastu [email protected], darba laikā no 8.00-17.00.

Par konferencē runātajiem tematiem lasiet arī:

Kas mainīsies attaisnojuma dokumentos pēc jaunā Grāmatvedības likuma spēkā stāšanās?

Kā licencēs ārpakalpojumu grāmatvežus (licences cena, kvalifikācijas prasības)?

Kas un kā ārpakalpojumu grāmatvežus iesaista “naudas atmazgāšanas” afērās un kā to pamanīt?