0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESKādi dokumenti jānoformē, nododot preces uz realizāciju?

Kādi dokumenti jānoformē, nododot preces uz realizāciju?

Jautājums.  Uzņēmums "A" vēlas nodot uzņēmumam "B" preces uz realizāciju. Kādi dokumenti ir jānoformē, kā tiek aprēķināts un maksāts PVN?   Atbildi sagatavojis Valsts ieņēmumu dienests. Tā kā no uzdotā jautājuma nav viennozīmīgi saprotams, kas domāts ar preces nodošanu realizācijai, tad sniedzam teorētiska rakstura atbildi. Saskaņā ar Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumu Nr.585 „Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju” 35.11punktu, lai noteiktu preču izcelsmi un piederību preču saņemšanas un izsniegšanas vietās, izmanto preču piegādes dokumentu. Preču piegādes dokuments ir dokuments, kurš apliecina preču piegādes un saņemšanas faktu un kurā ir ietverti šajā punktā noteiktie dokumenta rekvizīti un informācija. Tādējādi, nododot…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Jautājums.  Uzņēmums "A" vēlas nodot uzņēmumam "B" preces uz realizāciju. Kādi dokumenti ir jānoformē, kā tiek aprēķināts un maksāts PVN?   Atbildi sagatavojis Valsts ieņēmumu dienests. Tā kā no uzdotā jautājuma nav viennozīmīgi saprotams, kas domāts ar preces nodošanu realizācijai, tad sniedzam teorētiska rakstura atbildi. Saskaņā ar Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumu Nr.585 „Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju” 35.11punktu, lai noteiktu preču izcelsmi un piederību preču saņemšanas un izsniegšanas vietās, izmanto preču piegādes dokumentu. Preču piegādes dokuments ir dokuments, kurš apliecina preču piegādes un saņemšanas faktu un kurā ir ietverti šajā punktā noteiktie dokumenta rekvizīti un informācija. Tādējādi, nododot preces citam nodokļu maksātājam, ir jānoformē preču piegādes dokuments, lai apliecinātu preču piegādes un saņemšanas faktu. Saskaņā ar likuma „Par grāmatvedību” 7.panta pirmo daļu grāmatvedības reģistros izdara ierakstus, kas pamatoti ar attaisnojuma dokumentiem. Attaisnojuma dokuments ir dokuments, kurš apliecina uzņēmuma saimnieciskā darījuma esamību un kurā ietverti šajā pantā noteiktie rekvizīti un informācija par saimniecisko darījumu. Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumu Nr.585 „Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju” 7.punktā noteikts, ka uzņēmuma vadītājs, ievērojot attaisnojuma dokumentiem normatīvajos aktos noteiktās prasības, patstāvīgi izvēlas šo dokumentu formu un sagatavošanas veidu, izņemot gadījumus, ja attiecīga attaisnojuma dokumenta noformēšanu vai saturu reglamentē konkrēts normatīvais akts. Atbilstoši Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumu Nr.585 „Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju” 7.1punktam, sagatavojot attaisnojuma dokumentu attiecībā uz precēm un citām materiālajām vērtībām (turpmāk — preces), un pakalpojumiem, saimnieciskā darījuma aprakstā un pamatojumā norāda:
  • preču vai pakalpojuma nosaukumu;
  • attiecīgā saimnieciskā darījuma vai darbības aprakstu (piemēram, preču piegāde (pārdošana) citam uzņēmumam, pārvietošana starp uzņēmuma pastāvīgajām darbības vietām (turpmāk – uzņēmuma struktūrvienības) vai starp personām, kas atbild par konkrētu preču saglabāšanu, pakalpojuma sniegšana).
Ņemot vērā minēto, par katru darījumu, kas tiek veikts, atbilstoši grāmatvedību reglamentējošo normatīvo aktu prasībām ir noformējams attaisnojuma dokuments un, pamatojoties uz tajā sniegto informāciju, darījumi atspoguļojami katra uzņēmuma grāmatvedībā. Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumu Nr.585 „Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju” 35.162.apakšpunkts nosaka, ka par preču piegādes dokumentu var izmantot dokumentu, kas sagatavots attiecībā uz precēm saskaņā ar attaisnojuma dokumentam noteiktajām prasībām, ja tas satur preču piegādes dokumentam nepieciešamos rekvizītus un informāciju. Tātad, ja atbilstoši grāmatvedību reglamentējošo normatīvo aktu prasībām sagatavotais attaisnojuma dokuments satur arī preču piegādes dokumenta rekvizītus un informāciju, tad atsevišķs preču piegādes dokuments nav jānoformē. Atbilstoši PVN likuma 120.panta pirmajai daļai nodokli par iekšzemē piegādātajām precēm vai sniegtajiem pakalpojumiem, par kuriem nodokli maksā preču piegādātājs vai pakalpojuma sniedzējs, norāda tā taksācijas perioda nodokļa deklarācijā, kad veikta preču piegāde vai sniegts pakalpojums un izrakstīts nodokļa rēķins. Saskaņā ar PVN likuma 131.panta pirmo daļu reģistrētam nodokļu maksātājam (uzņēmumam „A”), veicot preču piegādi, ir jānoformē PVN rēķins ne vēlāk kā piecpadsmitajā dienā no darījuma brīža (t.i. no brīža, kad faktiski veikta preču piegāde) un tajā jābūt norādītiem visiem PVN likuma 125.pantā noteiktajiem rekvizītiem. Gadījumā, ja iekšzemē veiktā preču piegādes vērtība bez nodokļa ir mazāka par 100 latiem, nodokļu maksātājam ir tiesības izrakstīt vienkāršoto nodokļa rēķinu atbilstoši PVN likuma 126.pantā noteiktajam. Par nodokļa rēķinu ir izmantojams arī preču pavaddokuments, kurā norādīti visi nepieciešamie rekvizīti. Preču piegādes darījumā ar nodokli apliekamā vērtība ir atlīdzība par piegādātajām precēm, kurai piemēro nodokļa standartlikmi 21 procenta apmērā vai samazināto nodokļa likmi 12 procentu apmērā saskaņā ar PVN likuma 41.panta pirmās daļas 1. un 2.punktu.