0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAKādi ir attaisnojuma dokumenti vienkāršā ieraksta grāmatvedībā?

Kādi ir attaisnojuma dokumenti vienkāršā ieraksta grāmatvedībā?

Personas (saimnieciskās darbības veicēji, individuālie komersanti u. c.), kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ierakstus saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā drīkst veikt, pamatojoties uz: ārējiem attaisnojuma dokumentiem, piemēram, konta izrakstu par personas veiktajiem naudas darījumiem konkrētā datumā vai konkrētā laikposmā, kases čeku, Valsts ieņēmumu dienestā (VID) reģistrētu kvīti vai biļeti; iekšējiem attaisnojuma dokumentiem, piemēram, pašu sagatavotu kases ieņēmumu vai izdevumu orderi par vienu vai vairākiem saņemtajiem vai izsniegtajiem kases čekiem vai VID reģistrētajām kvītīm vai biļetēm konkrētā datumā vai konkrētā laikposmā, pašu sagatavotu kases ieņēmumu vai izdevumu orderi par personiskajiem ieguldījumiem vai…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
čeks maksājumi
Foto: Unsplash.com

Personas (saimnieciskās darbības veicēji, individuālie komersanti u. c.), kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ierakstus saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā drīkst veikt, pamatojoties uz:

  • ārējiem attaisnojuma dokumentiem, piemēram, konta izrakstu par personas veiktajiem naudas darījumiem konkrētā datumā vai konkrētā laikposmā, kases čeku, Valsts ieņēmumu dienestā (VID) reģistrētu kvīti vai biļeti;
  • iekšējiem attaisnojuma dokumentiem, piemēram, pašu sagatavotu kases ieņēmumu vai izdevumu orderi par vienu vai vairākiem saņemtajiem vai izsniegtajiem kases čekiem vai VID reģistrētajām kvītīm vai biļetēm konkrētā datumā vai konkrētā laikposmā, pašu sagatavotu kases ieņēmumu vai izdevumu orderi par personiskajiem ieguldījumiem vai personiskajam patēriņam izņemtajiem līdzekļiem;
  • naudas izdevumus apliecinošajiem dokumentiem, piemēram, kases čeku, biļeti.

Šajā gadījumā kases čeks (vai biļete) uzskatāms par attaisnojuma dokumentu Grāmatvedības likuma izpratnē un kā to paredz Ministru kabineta 2022. gada 31. maija noteikumu Nr. 322 “Kārtība, kādā individuālie komersanti un citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā” 10.6. apakšpunkts.

Ja saimnieciskās darbības veicēji, individuālie komersanti u.c., kārtojot grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, veic ierakstus saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā, pamatojoties uz kases čeku, tad nav nepieciešams papildus sagatavot iekšējo attaisnojuma dokumentu, piemēram, avansa norēķinu vai kases izdevumu orderi, kā arī nav papildus jāpievieno kases čeka izsniedzēja noformēta kvīts vai kases čekā manuāli (ar roku) jāizdara ieraksti ar čekā neietvertajiem rekvizītiem.

Saimnieciskā darbība ir darbība, kas vērsta uz preču ražošanu, darbu izpildi, tirdzniecību, pakalpojumu sniegšanu un cita veida darbību par atlīdzību, kā to noteic Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 1. panta 20. daļa.

Vienlaikus VID vērš uzmanību – katrā konkrētā situācijā izdevumi, kas veidojas nodokļa maksātāja darbības rezultātā, jāizvērtē, ņemot vērā saimnieciskās darbības definīciju tiktāl, ciktāl izdevumi ir tieši saistīti ar nodokļa maksātāja saimniecisko darbību un nepieciešami tās nodrošināšanai.

Lasiet arī: