0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIKādi ir nosacījumi nodokļu maksājumu termiņu pagarinājumiem?

Kādi ir nosacījumi nodokļu maksājumu termiņu pagarinājumiem?

Ikars Kubliņš, Plz.lv redaktors

Katrā no nodokļu maksājumu parādu gadījumiem ir mazliet atšķirīgi nosacījumi, lai tiktu pie Valsts ieņēmumu dienesta piešķirtā nomaksas termiņa pagarinājuma, informē Santa Garanča, VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore (iepriekš VID Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes direktore). Kārtējie nodokļu maksājumi Kārtējo nodokļu maksājumu kavējumu gadījumā iesniegums par termiņa pagarinājumu jāiesniedz 15 dienu laikā no samaksas termiņa. Maksimāli šādu pagarinājumu var lūgt uz laika periodu līdz 12 mēnešiem un to var darīt ne vairāk kā četras reizes gadā. VID, izskatot termiņa pagarinājuma piešķiršanu, vērtē, vai nodokļu maksātājs iesniedzis deklarācijas, vai ievērojis citu kārtējo maksājumu un arī citu jau iepriekš piešķirto pagarinājumu (ja tādi…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Katrā no nodokļu maksājumu parādu gadījumiem ir mazliet atšķirīgi nosacījumi, lai tiktu pie Valsts ieņēmumu dienesta piešķirtā nomaksas termiņa pagarinājuma, informē Santa Garanča, VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore (iepriekš VID Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes direktore).

Kārtējie nodokļu maksājumi

Kārtējo nodokļu maksājumu kavējumu gadījumā iesniegums par termiņa pagarinājumu jāiesniedz 15 dienu laikā no samaksas termiņa. Maksimāli šādu pagarinājumu var lūgt uz laika periodu līdz 12 mēnešiem un to var darīt ne vairāk kā četras reizes gadā. VID, izskatot termiņa pagarinājuma piešķiršanu, vērtē, vai nodokļu maksātājs iesniedzis deklarācijas, vai ievērojis citu kārtējo maksājumu un arī citu jau iepriekš piešķirto pagarinājumu (ja tādi ir) nomaksas grafikus, vai tam nav citu pārkāpumu, vai tas sadarbojas, utt. Nokavējuma nauda šajā gadījumā būs 4,5% gadā un parādnieks netiek publiskots nodokļu parādnieku datu bāzē. "Arī no šī viedokļa ir svarīgi prasīt šo termiņa pagarinājumu pēc iespējas ātrāk - lai parāds neparādās datu bāzē, kamēr mēs izvērtējam dokumentus," aicina S. Garanča.

Nodokļu maksājumu termiņu pagarinājumu ir iespējams lūgt arī gadījumā, ja nokavētas minētās piecpadsmit dienas un VID jau uzsācis parādu piedziņu. Šajā situācijā nodokļu maksātājam ir jāiesniedz pieteikums ne vēlāk kā sešus mēnešus pēc tam, kad uzsākta piedziņa. "Tas gan ir nenormāls termiņš, jo sešus mēnešus izdzīvot ar inkasso, manuprāt, ir neiespējami, īpaši tad, ja uzņēmums turpina strādāt. Tāpēc labāk pieteikumu iesniegt pēc iespējas ātrāk. Ja kādu iemeslu dēļ esat nokavējuši pirmās piecpadsmit dienas - rakstiet iesniegumu, negaidiet, kamēr VID pieņems lēmumu par parādu piedziņu. Negaidiet šo lēmumu, jo ar to reizē nāks arī inkasso. Ja lieta būs jau nonākusi līdz tiesu izpildītājam, būs jāsamaksā tiesu izpildītāja izdevumi. Maksimālais samaksas termiņš šajā gadījumā ir 36 mēneši, nokavējuma nauda šajā gadījumā divreiz lielāka - 9 procenti gadā, turklāt parādnieks arī tiek publicēts parādnieku datu bāzē.

Audita uzrēķini

Audita rezultātā veikto nodokļu uzrēķinu gadījumā pieteikumu par termiņa pagarinājumu jāiesniedz ne vēlāk kā 3 dienas pirms samaksas termiņa. "Saņemot lēmumu par audita rezultātiem, tiek dotas 30 dienas samaksai, tātad vismaz divdesmit septītajā dienā ir jābūt iesniegumam, ja nodokļu maksātājs jūt, ka nevarēs laikā samaksāt," skaidro S. Garanča. Maksimālais pagarinājuma termiņš ir 60 mēneši jeb 5 gadi. Nokavējuma nauda arī šajā gadījumā ir 4,5% gadā un arī šeit pagarinājuma piešķiršanas gadījumā parādnieks netiek publicēts nodokļu parādnieku datu bāzē. Gadījumos, kad atmaksājamā summa pārsniedz 14 300 eiro, VID var prasīt arī nodrošinājumu.

Atsevišķi nosacījumi ir situācijai, kad tiek panākta vienošanās par nodokļu parāda pamatsummas nomaksu, lai izbeigtu tiesisku strīdu par auditā aprēķinātajiem papildu maksājumiem. Šajā gadījumā iesniegums iesniedzams, kamēr nav beigusies tiesvedība (taču pozitīva VID lēmuma gadījumā tiesiskais strīds jāizbeidz - ja nodokļu maksātājs vēlas tiesāties līdz galam, šī opcija nav pieejama). Maksimālais periods šeit vairs nav 5 gadi, bet viens. Nokavējuma naudas nav vispār, parādnieku datu bāzē netiek publicēts. Ja vienošanās tiek izpildīta, tiek dzēsta arī daļa soda naudas. "Īpaši svarīgi tas ir sociālo iemaksu gadījumā, kur soda naudas ir ļoti lielas - 300% apmērā - un šī ir ļoti laba iespēja uzņēmējam pārplānot naudas plūsmas un būtiski samazināt kopējo maksājumu," iesaka S. Garanča.

Būtiskākie parametri katrai no nodokļu termiņu pagarinājumu situācijām apkopoti tabulā:

 

Par nodokļu kontroles un piedziņas pasākumiem VID pārstāvji informēja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras organizētajā seminārā "Kā izvairīties no VID audita?".

Lasiet arī:

VID un nodokļu maksātāja rīcība nodokļu audita procesā

Kā grāmatvedim izvairīties no VID nodokļu kontroles pasākumiem?

Kā VID izvēlas uzņēmumus, kuros veikt auditu un citus kontroles pasākumus?

Kādi bijuši VID veikto datu atbilstības un tematisko pārbaužu rezultāti?