0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻILIKUMDOŠANAKādos gadījumos ārvalstīs nopelnīto algu var atbrīvot no nodokļa Latvijā?

Kādos gadījumos ārvalstīs nopelnīto algu var atbrīvot no nodokļa Latvijā?

Latvijas uzņēmumiem un darbiniekiem strādājot ārzemēs, aktuāli ir jautājumi par to, kā korekti samaksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli, lai nedz paliktu parādā kādai valstij, ne arī pārmaksātu. Žurnālā "Bilances Juridiskie padomi" publicēts plašs raksts ar Valsts ieņēmumu dienesta nodokļu inspektora Dzintara Kobitjeva skaidrojumu par to, kādas normatīvā regulējuma nianses jāņem vērā, lai izvairītos no nodokļu dubultās aplikšanas. Publicējam fragmentu no raksta, kuru pilnā versijā varat lasīt žurnāla jaunākajā - oktobra - numurā. Kādos gadījumos ārvalstīs nopelnīto algu var atbrīvot no nodokļa Latvijā? Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likuma 24. panta 7. daļa paredz, ka Latvijas rezidenta ārvalstīs nopelnīti algota darba ienākumi tiek atbrīvoti…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Latvijas uzņēmumiem un darbiniekiem strādājot ārzemēs, aktuāli ir jautājumi par to, kā korekti samaksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli, lai nedz paliktu parādā kādai valstij, ne arī pārmaksātu. Žurnālā "Bilances Juridiskie padomi" publicēts plašs raksts ar Valsts ieņēmumu dienesta nodokļu inspektora Dzintara Kobitjeva skaidrojumu par to, kādas normatīvā regulējuma nianses jāņem vērā, lai izvairītos no nodokļu dubultās aplikšanas. Publicējam fragmentu no raksta, kuru pilnā versijā varat lasīt žurnāla jaunākajā - oktobra - numurā.

Kādos gadījumos ārvalstīs nopelnīto algu var atbrīvot no nodokļa Latvijā?

Iedzīvotāju ienākuma nodokļa likuma 24. panta 7. daļa paredz, ka Latvijas rezidenta ārvalstīs nopelnīti algota darba ienākumi tiek atbrīvoti no nodokļa piemērošanas Latvijā, taču ir vienlaicīgi jāizpildās trim nosacījumiem.

Pirmkārt, nodokļa atbrīvojums attiecas uz algota darba ienākumiem, kas gūti vienā no trim valstu grupām:

1) citā Eiropas Savienības dalībvalstī

2) Eiropas Ekonomiskās zonas valstī (papildus Islande, Lihtenšteina un Norvēģija)

3) valstī, ar kuru LV ir noslēgta un stājusies spēkā konvencija par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu

Otrkārt, algota darba ienākumiem attiecīgajā ārvalstī jābūt pakļautiem aplikšanai ar iedzīvotāju ienākuma nodokli vai tam analoģisku nodokli. Ja nodoklis nav ticis piemērots (piemēram, tāpēc, ka Latvijas rezidents tur strādājis pārāk īsu laika periodu), tad rezidentam ir jāsniedz gada ienākumu deklarācija un ārvalstī gūtais algota darba ienākums ir jāiekļauj gada apliekamajā ienākumā. Neparastāks piemērs ir šāds - ja Latvijas rezidents guvis algota darba ienākumu kādā ES dalībvalstī, kur dažādi nodokļa atvieglojumi, piemēram, neapliekamais minimums, izrādījušies lielāki par gūto ienākumu, līdz ar to pēc šo samazinošo summu atskaitīšanas nodoklis reāli nav bijis jāsamaksā, tomēr tiek uzskatīts, ka nodoklis ir ticis piemērots - un Latvijā šim rezidentam vairs nav ne jāsniedz gada ienākumu deklarācija, ne jāmaksā nodoklis.

Treškārt, ienākumu maksātājs nedrīkst būt personāls, kuru personāla iznomātājs iznomā personāla nomniekam — Latvijas rezidentam vai nerezidenta pastāvīgajai pārstāvniecībai Latvijā IIN likuma 17.1 panta izpratnē. Kā skaidroja Dzintars Kobitjevs, šis nosacījums ir pretizvairīšanās norma, kas saistīta ar specifiskām "shēmošanas" metodēm, kā apiet iedzīvotāju ienākuma nodokļa nomaksu Latvijā.

Atsevišķi regulēta ir arī nodokļu piemērošana ienākumiem, ko fiziska persona gūst uz tādu darba attiecību pamata, kas paredz šo personu nodarbināt uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa. Šiem ienākumiem atbrīvojumu no IIN maksāšanas nepiemēro, tā vietā piemēro IIN likuma 8. panta 4. daļas tiesību normas, kas paredz, ka virsniekiem ar nodokli apliekamais ienākumu objekts ir 2,5 mēneša minimālo darba algu apmērā, bet pārējam personālam — 1,5 mēneša minimālo darba algu apmērā.