0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBASAISTĪBAS un AKTĪVIKādos gadījumos debitoru parādus nav jāiekļauj ar UIN apliekamajā bāzē?

Kādos gadījumos debitoru parādus nav jāiekļauj ar UIN apliekamajā bāzē?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Līdz ar jaunās uzņēmumu ienākuma nodokļa sistēmas spēkā stāšanos, viens no jautājumiem ir par debitoru parādu norakstīšanu un tās ietekmi uz nodokļa nomaksu. Kuros gadījumos, norakstot debitoru parādus, par to jāmaksā UIN, un kuros to var nedarīt? Zvērināta revidente un sertificēta nodokļu konsultante Nelda Janoviča skaidro, ka, pirmkārt, jānodala tā sauktie "vecie" debitoru parādi, kas izveidojušies līdz jaunās UIN sistēmas spēkā stāšanās brīdim (2018. gada 1. janvārim, neskaitot) un "jaunie" debitoru parādi, kas izveidojušies, sākot no šī datuma. Par vecajiem debitoru parādiem nodoklis jau ir nomaksāts vēl iepriekšējās UIN sistēmas ietvaros,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Zaudētie parādi – pievienotās vērtības nodokļa korekcija
Foto: © photoschmidt - stock.adobe.com

Līdz ar jaunās uzņēmumu ienākuma nodokļa sistēmas spēkā stāšanos, viens no jautājumiem ir par debitoru parādu norakstīšanu un tās ietekmi uz nodokļa nomaksu. Kuros gadījumos, norakstot debitoru parādus, par to jāmaksā UIN, un kuros to var nedarīt?

Zvērināta revidente un sertificēta nodokļu konsultante Nelda Janoviča skaidro, ka, pirmkārt, jānodala tā sauktie "vecie" debitoru parādi, kas izveidojušies līdz jaunās UIN sistēmas spēkā stāšanās brīdim (2018. gada 1. janvārim, neskaitot) un "jaunie" debitoru parādi, kas izveidojušies, sākot no šī datuma. Par vecajiem debitoru parādiem nodoklis jau ir nomaksāts vēl iepriekšējās UIN sistēmas ietvaros, skaidro eksperte, tāpēc šo parādu norakstīšana ar UIN apliekamajā bāzē nav jāiekļauj.

Vienlaikus arī situācijās ar "jaunajiem" (no 2018. gada 1. janvāra) norakstītajiem debitoru parādiem ne vienmēr ir jāaprēķina un jāmaksā UIN. Tas nav jāmaksā gadījumos, ja šie debitoru parādi atbilst Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 9. panta trešās daļas nosacījumiem. Pirmkārt, no nodokļu maksātāja puses noteikti jābūt veiktām visām nepieciešamajām parādu piedziņas darbībām, kā arī debitoram jābūt Latvijas vai citas Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts rezidentam vai tās valsts rezidentam, ar kuru Latvija noslēgusi konvenciju par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu, ja šī konvencija ir stājusies spēkā.

Ja šie abi pamata priekšnoteikumi izpildīti, tad, lai norakstīto debitora parādu varētu neiekļaut ar UIN apliekamajā bāzē, jābūt izpildītam vēl kādam no pārējiem pantā uzskaitītajiem papildus priekšnoteikumiem. Tie iekļauj situācijas, kad:

  • debitora parāda summa nepārsniedz 20 eiro;
  • ir stājies spēkā tiesas spriedums par piedziņu un ir tiesu izpildītāja akts par parāda piedziņas neiespējamību;
  • debitors ir valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrība, kas likvidēta atbilstoši attiecīgas institūcijas lēmumam;
  • uznēmums bijis pieteicies kā kreditors fiziskas personas bankrota vai juridiskas personas maksātnespējas procedūrā, bet parāds šajā procedūrā nav bijis atgūstams;
  • debitora darbība ir apturēta, pamatojoties uz nodokļu administrācijas lēmumu, un tas ir izslēgts no komercreģistra;

  • debitors — fiziskā persona — ir miris;

  • UN CITAS SITUĀCIJAS (SK. LIKUMA PANTU).

Neldas Janovičas semināra “Aktuālais un svarīgais – 2019. gada uzņēmumu ienākuma nodoklis un 2019. gada pārskats” videoierakstu iespējams iegādāties šeit.

Par UIN deklarācijām lasiet arī:

Grāmatveža darbi, tuvojoties pārskata gada pēdējās UIN deklarācijas iesniegšanai

Vai aizdevums meitas uzņēmumam ir apliekams ar UIN? Biežākās kļūdas, kas tiek pieļautas, iesniedzot gada pārskatus un UIN deklarācijas