0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESKam ir pienākums izrakstīt uzņēmumam rēķinu: atlaižu kuponu pārdēvējam vai pakalpojumu sniedzējam?

Kam ir pienākums izrakstīt uzņēmumam rēķinu: atlaižu kuponu pārdēvējam vai pakalpojumu sniedzējam?

Jautājums. Auto vadītāja veselības pārbaude un izziņa apmaksāti no uzņēmuma bankas konta kā CityLife kuponi. Kam ir pienākums izrakstīt uzņēmumam rēķinu: kuponu pārdēvējam CityLife vai klīnikai, kurā tiks veikta vadītāja veselības pārbaude?   Atbildi sagatavojis Valsts ieņēmumu dienests. Likuma "Par grāmatvedību" 2.panta pirmajā daļā ir noteikts, ka uzņēmuma pienākums ir kārtot grāmatvedību. Grāmatvedībā uzskatāmi atspoguļojami visi uzņēmuma saimnieciskie darījumi, kā arī katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas uzņēmuma mantas stāvoklī. Grāmatvedību kārto tā, lai grāmatvedības jautājumos kvalificēta trešā persona varētu gūt patiesu un skaidru priekšstatu par uzņēmuma finansiālo stāvokli bilances datumā, tā darbības rezultātiem, naudas plūsmu noteiktā laikposmā, kā…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Jautājums. Auto vadītāja veselības pārbaude un izziņa apmaksāti no uzņēmuma bankas konta kā CityLife kuponi. Kam ir pienākums izrakstīt uzņēmumam rēķinu: kuponu pārdēvējam CityLife vai klīnikai, kurā tiks veikta vadītāja veselības pārbaude?   Atbildi sagatavojis Valsts ieņēmumu dienests. Likuma "Par grāmatvedību" 2.panta pirmajā daļā ir noteikts, ka uzņēmuma pienākums ir kārtot grāmatvedību. Grāmatvedībā uzskatāmi atspoguļojami visi uzņēmuma saimnieciskie darījumi, kā arī katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas uzņēmuma mantas stāvoklī. Grāmatvedību kārto tā, lai grāmatvedības jautājumos kvalificēta trešā persona varētu gūt patiesu un skaidru priekšstatu par uzņēmuma finansiālo stāvokli bilances datumā, tā darbības rezultātiem, naudas plūsmu noteiktā laikposmā, kā arī konstatēt katra saimnieciskā darījuma sākumu un izsekot tā norisei. Saskaņā ar likuma "Par grāmatvedību" 7.panta pirmo daļu grāmatvedības reģistros izdara ierakstus, kas pamatoti ar attaisnojuma dokumentiem. Attaisnojuma dokuments ir dokuments, kurš apliecina uzņēmuma saimnieciskā darījuma esamību un kurā ietverti šajā pantā noteiktie rekvizīti un informācija par saimniecisko darījumu. Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumu Nr.585 "Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju" (turpmāk - Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumi Nr.585) 7.punktā noteikts, ka uzņēmuma vadītājs, ievērojot attaisnojuma dokumentiem normatīvajos aktos noteiktās prasības, patstāvīgi izvēlas šo dokumentu formu un sagatavošanas veidu, izņemot gadījumus, ja attiecīga attaisnojuma dokumenta noformēšanu vai saturu reglamentē konkrēts normatīvais akts. Atbilstoši Ministru kabineta 2003.gada 21.oktobra noteikumu Nr.585 7.1punktam, sagatavojot attaisnojuma dokumentu attiecībā uz precēm un citām materiālajām vērtībām (turpmāk - preces), un pakalpojumiem, saimnieciskā darījuma aprakstā un pamatojumā norāda:
  • 1. preču vai pakalpojuma nosaukumu;
  • 2. attiecīgā saimnieciskā darījuma vai darbības aprakstu (piemēram, preču piegāde (pārdošana) citam uzņēmumam, pārvietošana starp uzņēmuma pastāvīgajām darbības vietām (turpmāk - uzņēmuma struktūrvienības) vai starp personām, kas atbild par konkrētu preču saglabāšanu, pakalpojuma sniegšana).
Tādējādi ierakstu veikšanai grāmatvedības reģistros izmanto attaisnojuma dokumentu, kas atbilst grāmatvedību reglamentējošo normatīvo aktu prasībām un kurš apliecina uzņēmuma saimnieciskā darījuma esamību. Tā kā atbilstoši likuma "Par grāmatvedību" normām grāmatvedības jautājumos kvalificētai trešajai personai ir jāgūst patiess un skaidrs priekšstats par saimniecisko darījumu, tad minētās normas ievērošanai attaisnojuma dokumentā var norādīt jebkuru citu informāciju, kas sniedz papildus skaidrojumu par saimniecisko darījumu, tā būtību. Atbilstoši likuma "Par grāmatvedību" 7.1panta piektajā daļā noteiktajam par ārēju attaisnojuma dokumentu var tikt uzskatīts arī neapliecināts uzņēmuma - maksājuma pakalpojuma izmantotāja - konta izraksts, kuru pēc maksājuma pakalpojuma izmantotāja pieprasījuma izsniedz maksājumu pakalpojumu sniedzējs (Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likuma izpratnē), ja šajā izrakstā minētā saimnieciskā darījuma esamību apliecina par saimnieciskā darījuma veikšanu un attaisnojuma dokumentā sniegtās informācijas pareizību dokumenta saņēmēja (uzņēmuma - maksājuma pakalpojuma izmantotāja) atbildīgā persona uzņēmuma vadītāja noteiktajā kārtībā. Saskaņā ar Ministru kabineta 2007.gada 2.maija noteikumu Nr.282 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība" (turpmāk - Ministru kabineta 2007.gada 2.maija noteikumi Nr.282) 2. un 32.punktu, lai nodrošinātu nodokļu un citu maksājumu reģistrāciju, par darījumiem saņemto samaksu skaidrā naudā, ar maksājumu kartēm vai citiem maksājuma apliecinājumiem (dāvanu kartes, čeki, taloni un tamlīdzīgi apliecinājumi par to, ka tiek veikts norēķins par darījumu) nodokļu maksātāji reģistrē, izmantojot nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektroniskās ierīces un iekārtas - kases aparātus, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas (turpmāk - kases aparāts), izdrukā un izsniedz darījuma partnerim kases čeku. Ņemot vērā iepriekš minēto un izvērtējot jautājumu, CityLife kuponu iegāde ir uzskatāma par vienu darījumu, ar kuru tiek iegādāts maksājuma apliecinājums jeb norēķinu līdzeklis, ar kuru var norēķināties par citu darījumu, savukārt pakalpojuma saņemšana un tā apmaksa ar kuponiem klīnikā ir uzskatāma par otru darījumu, par kuru klīnikai ir jāizsniedz kases čeks, jo par pakalpojumu tiek saņemta samaksa ar maksājuma apliecinājumu jeb maksājuma līdzekli (kuponu). Līdz ar to rēķinu, lai apmaksātu darījumu, var sastādīt abos iepriekš minētajos gadījumos, bet uzņēmuma vadītājam, ievērojot attaisnojuma dokumentiem normatīvajos aktos noteiktās prasības, patstāvīgi ir jāizvēlas kārtība, kādā attaisnojuma dokumentus reģistrēt grāmatvedības reģistros, lai jautājumā aprakstītais darījums ar kuponiem būtu uzskatāmi atspoguļots grāmatvedībā.