0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESKam jāmaksā PVN, ja pakalpojums tiek sniegts saņēmējam ārvalstīs?

Kam jāmaksā PVN, ja pakalpojums tiek sniegts saņēmējam ārvalstīs?

Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes Netiešo nodokļu metodikas daļas vadītāja Marina Kuzenko skaidro iespējamās situācijas un atbild uz jautājumiem par pievienotās vērtības nodokļa nomaksu pārrobežu darījumos. Pievienotās vērtības nodokļa nomaksas pienākums ir atkarīgs no tā, kas tiek uzskatīta par pakalpojuma sniegšanas vietu, un tā savukārt ir atkarīga no pakalpojuma saņēmēja statusa - vai tas ir, vai nav nodokļa maksātājs. Ja pakalpojums tiek sniegts nodokļa maksātājam, tad pakalpojuma sniegšanas vieta ir saņēmēja valsts un pievienotās vērtības nodokli maksā šīs valsts uzņēmums (pakalpojuma saņēmējs). Kā noteikt, vai pakalpojuma saņēmējs ir nodokļu maksātājs? 1. Ja pakalpojuma saņēmējs ir no citas ES dalībvalsts, to par nodokļa maksātāju…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

marina_kuzenko__150x100Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes Netiešo nodokļu metodikas daļas vadītāja Marina Kuzenko skaidro iespējamās situācijas un atbild uz jautājumiem par pievienotās vērtības nodokļa nomaksu pārrobežu darījumos.

Pievienotās vērtības nodokļa nomaksas pienākums ir atkarīgs no tā, kas tiek uzskatīta par pakalpojuma sniegšanas vietu, un tā savukārt ir atkarīga no pakalpojuma saņēmēja statusa - vai tas ir, vai nav nodokļa maksātājs. Ja pakalpojums tiek sniegts nodokļa maksātājam, tad pakalpojuma sniegšanas vieta ir saņēmēja valsts un pievienotās vērtības nodokli maksā šīs valsts uzņēmums (pakalpojuma saņēmējs).

Kā noteikt, vai pakalpojuma saņēmējs ir nodokļu maksātājs?

1. Ja pakalpojuma saņēmējs ir no citas ES dalībvalsts, to par nodokļa maksātāju uzskata tad, ja tas pakalpojuma sniedzējam ir paziņojis savu attiecīgajā valstī reģistrēto PVN maksātāja numuru (vai arī informējis pakalpojumu sniedzēju par to, ka viņš ir iesniedzis pieteikumu šī numura piešķiršanai).

Piemērs. Latvijā reģistrēts nodokļa maksātājs sniedz transporta pakalpojumu ES teritorijā – Zviedrijā reģistrētam nodokļa maksātājam, kas veic saimniecisko darbību Zviedrijā. Latvijā reģistrētā nodokļa maksātāja rīcībā ir individuālais PVN identifikācijas numurs Zviedrijas personai un tās nosaukuma un adreses apstiprinājums. Latvijā reģistrētais nodokļa maksātājs PVN minētajam pakalpojumam nepiemēro, jo tās rīcībā ir Zviedrijas personas individuālais PVN identifikācijas numurs un tās nosaukuma un adreses apstiprinājums. PVN maksā Zviedrijā reģistrēts nodokļa maksātājs, bet Latvijā reģistrētais nodokļa maksātājs šo pakalpojumu uzrāda PVN deklarācijas 48.2rindā un deklarācijas pielikumā PVN 2 „Pārskats par preču piegādēm un sniegtajiem pakalpojumiem Eiropas Kopienas teritorijā”.

2. Ja pakalpojuma saņēmējs ir no citas ES dalībvalsts, bet PVN maksātāja numurs nav ticis paziņots, pakalpojuma sniedzējam ir tiesības uzskatīt, ka pakalpojuma saņēmējs nav nodokļa maksātājs. Šādā gadījumā pakalpojuma sniedzējs PVN summu iekļauj rēķinā.

Piemērs. Latvijā reģistrēts nodokļa maksātājs sniedz konsultāciju pakalpojumu Polijas personai, kas veic saimniecisko darbību Polijā. Polijas persona nav iesniegusi savu individuālo PVN identifikācijas numuru Latvijā reģistrētajam nodokļa maksātājam. Latvijā reģistrētais nodokļa maksātājs sniegtajam konsultāciju pakalpojumam piemēro PVN standartlikmi un darījuma vērtību uzrāda PVN deklarācijas 41.rindā, aprēķināto PVN – 52.rindā, kā arī darījumu uzrāda PVN deklarācijas pielikuma PVN1 III daļā „Nodoklis par piegādātajām precēm un sniegtajiem pakalpojumiem”.

3. Ja pakalpojuma saņēmējs ir persona no trešās valsts (ārpus Eiropas Savienības), pakalpojuma sniedzēja identificēšanai par nodokļa maksātāju der ne tikai viņa PVN maksātāja numurs, bet arī saimnieciskās darbības reģistrācijas numurs.

Vai darījumā ar trešās valsts pakalpojuma saņēmēju nepieciešams pieprasīt tam uzrādīt reģistrācijas apliecību? Vai arī pietiek ar to, ka saņēmēja reģistrācijas numurs ir uzrādīts rēķinā?

Tas atkarīgs no tā, kā vispār tiek pārbaudīta darījuma partnera reputācija. Par apstiprinājumu var derēt arī bankas pārskaitījumā uzrādītie rekvizīti. Nav teikts, ka obligāti būtu jāpārliecinās tieši ar reģistrācijas apliecības palīdzību.