0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBADEKLARĀCIJAS UN PĀRSKATIKas jāatceras, sastādot peļņas vai zaudējumu aprēķinu koncernam?

Kas jāatceras, sastādot peļņas vai zaudējumu aprēķinu koncernam?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Konsolidētā gada pārskata peļnas vai zaudējumu aprēķinā jāņem vērā dažas nianses, lai aprēķins veidotos korekts. Konsultē Sandra Dzerele, zvērināta revidente, SIA "Sandra Dzerele un Partneris" partnere. Koncerna peļņas vai zaudējumu aprēķina pamatprincips ir saskaitīt kopā visus mātes un meitas kompāniju peļņas un zaudējumu aprēķinus. Taču ir jāveic noteiktas korekcijas: jāizslēdz koncerna ietvaros starp grupas uzņēmumiem veiktos pirkumu un pakalpojumu ieņēmumus un pārdošanas izmaksas, kā arī visus citus atzītos ieņēmumus un izmaksas - piemēram, nomas pakalpojumi, transporta pakalpojumi, aizdevuma/aizņēmuma procenti (viena grupas uzņēmumam atspoguļotie ieņēmumi būs cita grupas uzņēmuma atzītās izmaksas) jāizslēdz visas nerealizētās peļņas…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Unsplash

Konsolidētā gada pārskata peļnas vai zaudējumu aprēķinā jāņem vērā dažas nianses, lai aprēķins veidotos korekts. Konsultē Sandra Dzerele, zvērināta revidente, SIA "Sandra Dzerele un Partneris" partnere.

Koncerna peļņas vai zaudējumu aprēķina pamatprincips ir saskaitīt kopā visus mātes un meitas kompāniju peļņas un zaudējumu aprēķinus. Taču ir jāveic noteiktas korekcijas:

  • jāizslēdz koncerna ietvaros starp grupas uzņēmumiem veiktos pirkumu un pakalpojumu ieņēmumus un pārdošanas izmaksas, kā arī visus citus atzītos ieņēmumus un izmaksas - piemēram, nomas pakalpojumi, transporta pakalpojumi, aizdevuma/aizņēmuma procenti (viena grupas uzņēmumam atspoguļotie ieņēmumi būs cita grupas uzņēmuma atzītās izmaksas)
  • jāizslēdz visas nerealizētās peļņas koncerna ietvaros veiktajiem pirkumiem, kas uz bilances datumu atrodas koncerna uzņēmuma krājumos

"Piemēram, ja mātes kompānija nopērk preci par 1000 eiro un pārdod meitas kompānijai par 1200 eiro, bet meita tālāk pārdod par 1400 eiro, tad koncerna kopējais ieņēmums iznāk 1400, bet izdevumi - 1000. Tātad viss, kas ir pa vidu, ir jāizslēdz. Bet, ja ir situācija, ka meitas kompānija preci iegādājās no mātes kompānijas par 1200, bet prece uzkrājās atlikumā krājumos, tad mātes kompānija jāizslēdz realizācija par 1200, pašizmaksu par 1000, bet meitas kompānijas bilancē jāslēdz ārā krājumi par 200 eiro. Tātad rezultāts ir tāds pats, kā, ja mātes kompānija šos krājumus 1000 eiro apmērā būtu nopirkusi un saglabājusi savā rīcībā. Jāvizualizē koncerna iekšējais "burbulis" un jāsaprot, kas ienāk un iziet no tā, un kas paliek tā iekšpusē. Kas paliek iekšpusē - tas savstarpēji jāslēdz ārā no peļņas un zaudējumu aprēķina, tā, it kā tas būtu noticis tikai ar vienu uzņēmumu," skaidro S. Dzerele.

  • jāizslēdz visi ieguldījuma ienākumi, kas rodas koncerna ietvaros (ieskaitot koncerna iekšējās saņemtās un izmaksātās dividendes)

"Piemēram, ja mātes kompānija ir saņēmusi dividendes no meitas kompānijas, tās uzrāda atsevišķajā pārskatā kā ieņēmumus no līdzdalības. Tas pats var būt situācijā, ja saņemam dividendes no asociētajiem uzņēmumiem, ja tos konsolidējam," piebilst eksperte.

  • jāaprēķina mazākuma līdzdalības daļa pārskata gada peļņā vai zaudējumos

Ja meitas uzņēmums izmaksā dividendes īsi pēc iegādes, tad attiecīgo summu jākreditē peļņas vai zaudējumu aprēķinā kā ienākumus no dividendēm un jādebetē radniecīgā uzņēmuma parādu par neizmaksātajām dividendēm. Konsolidētajā pārskatā debetē meitas uzņēmuma pārskata gada nesadalīto peļņu un kreditē iepriekšējo gadu nesadalīto peļņu.