0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBASAISTĪBAS un AKTĪVIKas jāņem vērā, izstrādājot uzņēmuma inventarizācijas kārtību? (II)

Kas jāņem vērā, izstrādājot uzņēmuma inventarizācijas kārtību? (II)

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Ar niansēm, kas saistītas ar inventarizācijas veikšanas kārtības izstrādi uzņēmuma grāmatvedības politikā, "Bilances Akadēmijas" seminārā iepazīstināja biznesa augstskolas "Turība" Finanšu un grāmatvedības programmu direktore Anna Medne. Normatīvie akti nosaka, ka arī materiāli atbildīgajai personai būtu jāsaņem inventarizācijas saraksta eksemplārs, tomēr, ja materiāli atbildīgā persona tam piekrīt, tā var saņemt arī inventarizācijas komisijas apstiprinātu inventarizācijas saraksta kopiju (arī elektroniskā formātā). Tomēr tādā gadījumā ir jāizstrādā iekšējie noteikumi, kādā veidā komisija šo kopiju apstiprina. Ja inventarizācijas kopijas tiek izsniegtas elektroniski, uzņēmuma grāmatvedības metodikā jābūt precīzi izstrādātai uz elektroniskā nesēja glabāta dokumenta apliecināšanas kārtībai (parasti tas notiek…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Unsplash

Ar niansēm, kas saistītas ar inventarizācijas veikšanas kārtības izstrādi uzņēmuma grāmatvedības politikā, "Bilances Akadēmijas" seminārā iepazīstināja biznesa augstskolas "Turība" Finanšu un grāmatvedības programmu direktore Anna Medne.

Normatīvie akti nosaka, ka arī materiāli atbildīgajai personai būtu jāsaņem inventarizācijas saraksta eksemplārs, tomēr, ja materiāli atbildīgā persona tam piekrīt, tā var saņemt arī inventarizācijas komisijas apstiprinātu inventarizācijas saraksta kopiju (arī elektroniskā formātā). Tomēr tādā gadījumā ir jāizstrādā iekšējie noteikumi, kādā veidā komisija šo kopiju apstiprina. Ja inventarizācijas kopijas tiek izsniegtas elektroniski, uzņēmuma grāmatvedības metodikā jābūt precīzi izstrādātai uz elektroniskā nesēja glabāta dokumenta apliecināšanas kārtībai (parasti tas notiek ar elektroniskā paraksta palīdzību).

Atkārtotas, papildu, ārkārtas inventarizācijas

Uzņēmuma vadītājs var organizēt inventarizācijas rezultātu kontrolpārbaudes, un ja atklājas kādas datu nesakritības vai citas problēmas, uzņēmuma vadītājs var uzdot inventarizāciju veikt atkārtoti. Kā skaidro Anna Medne, biežāk kontrolpārbaužu veikšana novērojama lielos uzņēmumos, kur pārbaudes tiek veiktas arī tad, ja inventarizācijā it kā nekādas problēmas neparādās, un reizēm tiek piesaistīti arī ārējie inventarizatori.

Uzņēmumā līdzās gada pārskata slēguma inventarizācijai var paredzēt arī papildus inventarizācijas, periodiskās inventarizācijas un ārkārtas inventarizācijas. Pēdējās notiek gadījumos, ja uzņēmumā konstatēta zādzība, materiālo vērtību bojāšana, plūdi vai cita stihiska nelaime. "Inventarizāciju veikšanas kārtībā būtu jānosaka, vai šādos gadījumos ir nepieciešams apstiprinājums no kādas citas institūcijas. Piemēram, ugunsgrēka gadījumā vajadzētu dokumentu no VUGD. Taču nav vajadzīgi ne plūdi, ne ugunsgrēki - ja mazumtirdzniecības uzņēmumā vienu dienu nav elektrības, tā ir ārkārtas situācija, jo pārtikas produkti, kuru uzglabāšanai nepieciešama īpaša temperatūra, būs gājuši bojā - tātad jātaisa inventarizācija un tie jānoraksta. Taču arī šeit vajadzētu no atbildīgajām iestādēm iegūt apliecinājumu, ka konkrētajā līnijā noteiktā laikā tiešām nebija elektrības," saka A. Medne.

Zudumu norakstīšana

Pēc inventarizācijas grāmatvedībā sastāda arī salīdzināšanas sarakstu, kurā norāda inventarizācijā konstatēto grāmatvedības uzskaites un inventarizācijas sarakstu datu starpību, lai saskaņā ar inventarizācijas rezultātiem varētu precizēt ierakstus grāmatvedības kontos.

Inventarizācijas laikā parasti tiek konstatēta ķermenisko lietu morālā novecošanās, zudumi, reizēm tās jānoraksta. Uzņēmumā šādiem gadījumiem būtu jābūt paredzētām pieļaujamo zudumu robežām, saka Anna Medne. "Jūs jautāsiet - kā izstrādāt šādu nolikumu? Esmu spiesta atzīmēt, ka precīzi tas nevienā normatīvajā aktā nav rakstīts. Tur rakstīts vienīgi, ka tas jāpaveic "pēc iepriekšējo gadu pieredzes". Tātad ir jānosaka vidējie zudumi un jāuzskaita saskaņā ar metodikā noteikto," skaidro eksperte.

Annas Mednes semināru "Grāmatvedības organizācijas dokumenti, attaisnojošie dokumenti. Grāmatvedības politika" iespējams iegādāties "Bilances Akadēmijas" mājaslapā.

Lasiet arī:

Kas jāņem vērā, izstrādājot uzņēmuma inventarizācijas kārtību? (I)

Kas noteikti jāapraksta grāmatvedības organizācijas dokumentos?

Kontu plāns un pamatlīdzekļu novērtēšana – daži vērā ņemami aspekti

Kā pārbaudīt, vai saliktais konts izveidots pareizi?