0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSKas jāzina par trešo valstu pilsoņu nodarbināšanu

Kas jāzina par trešo valstu pilsoņu nodarbināšanu

Trešo valstu pilsoņiem  imigrācijai un nodarbinātībai Latvijā tiek piemēroti papildu nosacījumi.  Kā skaidro Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP), trešo valstu pilsoņi ir tie, kuri nav Latvijas pilsoņi un kuri  nav Eiropas Savienības dalībvalstu, gan arī Eiropas Ekonomikas zonas valstu (ES27 + Lihtenšteina + Islande + Norvēģija) pilsoņi un Šveices Konfederācijas pilsoņi. Tiesību uz nodarbinātību piešķiršanas kārtību nosaka  Ministru kabineta 2014.gada 28.janvāra noteikumi Nr. 55 „Noteikumi par ārzemnieku nodarbināšanu", kā arī citi saistītie normatīvie akti, ar kuriem sīkāk varat iepazīties PMLP mājas lapā. Atbilstoši ES normatīvajam regulējumam, trešo valstu pilsoņu nodarbinātībai pastāv virkne ierobežojumu gan ieceļošanai (vīza), gan uzturēšanās (uzturēšanās atļauja),…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Trešo valstu pilsoņiem  imigrācijai un nodarbinātībai Latvijā tiek piemēroti papildu nosacījumi.  Kā skaidro Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP), trešo valstu pilsoņi ir tie, kuri nav Latvijas pilsoņi un kuri  nav Eiropas Savienības dalībvalstu, gan arī Eiropas Ekonomikas zonas valstu (ES27 + Lihtenšteina + Islande + Norvēģija) pilsoņi un Šveices Konfederācijas pilsoņi.

Tiesību uz nodarbinātību piešķiršanas kārtību nosaka  Ministru kabineta 2014.gada 28.janvāra noteikumi Nr. 55 „Noteikumi par ārzemnieku nodarbināšanu", kā arī citi saistītie normatīvie akti, ar kuriem sīkāk varat iepazīties PMLP mājas lapā.

Atbilstoši ES normatīvajam regulējumam, trešo valstu pilsoņu nodarbinātībai pastāv virkne ierobežojumu gan ieceļošanai (vīza), gan uzturēšanās (uzturēšanās atļauja), gan nodarbinātībai (tiesības uz nodarbinātību), turklāt darba devējs uzņemas pilnu atbildību gan par ārzemnieka nodarbinātību (t.sk. ierobežojumi attiecībā uz atalgojumu), gan uzturēšanos (t.sk. dzīvesvieta un veselības aprūpe), gan nepieciešamības gadījumā - izraidīšanas izdevumiem.

Galvenie soļi trešo valstu pilsoņu ĪSTERMIŅA nodarbinātībai

  • Darba devējs reģistrē vakanci Nodarbinātības valsts aģentūrā (ja attiecināms).
  • Darba devējs iesniedz PMLP ielūguma pieprasījumu (kopā ar darba līgumu vai tā projektu un ārzemnieka izglītības dokumentiem).
  • Ārzemnieks Latvijas Republikas diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā ārvalstī iesniedz dokumentus vīzas pieprasīšanai. Tiesības uz nodarbinātību piešķir PMLP – pēc vīzas izsniegšanas ārzemniekam. Informācijas par tiesībām uz nodarbinātību tiek iekļauta vīzā.
  • Ārzemnieks reģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā kā nodokļu maksātājs.

Galvenie soļi trešo valstu pilsoņu ILGTERMIŅA nodarbinātībai?     

  • Darba devējs reģistrē vakanci Nodarbinātības valsts aģentūrā (ja attiecināms).
  • Darba devējs iesniedz PLMP izsaukuma pieprasījumu (kopā ar darba līgumu vai tā projektu un ārzemnieka izglītības dokumentiem).
  • Ārzemnieks Latvijas Republikas diplomātiskajā vai konsulārajā pārstāvniecībā ārvalstī iesniedz dokumentus uzturēšanās atļaujas un tiesības un nodarbinātību saņemšanai. Uzturēšanās atļauju ar tiesībām uz nodarbinātību izsniedz PMLP.
  • Ārzemnieks reģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā kā nodokļu maksātājs.

Trešo valstu pilsoņus drīkst pieņemt darbā tikai vakancēs, kas mēneša laikā nav aizpildāmas ar Latvijas Republikas pilsoņiem. Šādas vakances ir oficiāli jāreģistrē Nodarbinātības valsts aģentūras Nacionālajā CV un vakanču datubāzē.

Trešo valstu pilsoņu īslaicīgai nodarbinātībai darba devējs PLMP iesniedz ielūguma pieprasījumu, bet ilglaicīgai nodarbinātībai – izsaukuma pieprasījumu. Apstiprināts ielūgums kalpo par pamatu vīzas un tiesību uz nodarbinātību piešķiršanai. Savukārt apstiprināts izsaukums kalpo par pamatu vīzas (ieceļošanai), uzturēšanās atļaujas un tiesību uz nodarbinātību piešķiršanai.

Darba devējam nav jāpiesaka aģentūrā brīva darba vieta, ja ārzemnieka nodarbināšana paredzēta, noslēdzot uzņēmuma līgumu vai ja ārzemniekam izsniegta termiņuzturēšanās atļauja vai ilgtermiņa vīza kā komercreģistrā reģistrētam individuālajam komersantam, valdes vai padomes loceklim, prokūristam, administratoram, likvidatoram vai personālsabiedrības biedram, kam ir tiesības pārstāvēt personālsabiedrību, vai personai, kura pilnvarota pārstāvēt komersantu (ārvalsts komersantu) darbībās, kas saistītas ar filiāli, vai pašnodarbinātai personai.

Ārzemnieka tiesības uz nodarbinātību apliecina ieraksti vīzā vai uzturēšanās atļaujā, neizsniedzot atsevišķu dokumentu (darba atļauju).

Uzturēšanās atļauja

Ilglaicīgai nodarbinātībai ārzemniekam ir nepieciešama uzturēšanās atļauja, ko trešo valstu pilsoņi, kas ilgstoši uzturas Eiropas Savienībā, pieprasa un saņem PMLP, bet pārējie trešo valstu pilsoņi pieprasa Latvijas vēstniecībā un saņem PMLP pēc ierašanās Latvijas Republikā.  Sākotnēji ārzemniekam tiek izsniegta termiņuzturēšanās atļauja, bet pēc piecu gadu nepārtrauktas uzturēšanās un valsts valodas pārbaudījuma nokārtošanas (vismaz A2 līmenī) - pastāvīgās uzturēšanās atļauja.

Darba atļauja nav nepieciešama šādos gadījumos:

  • ja ārzemnieks ierodas uz viesizrādēm (vieskoncertiem) kā izpildītājs (mūziķis, dziedātājs, dejotājs, aktieris, cirka mākslinieks u.c.), autors (komponists, horeogrāfs, režisors, scenogrāfs u.c.), izrāžu (koncertu) nodrošināšanā iesaistīts administratīvais vai tehniskais darbinieks un paredzētais uzturēšanās ilgums nepārsniedz 14 dienas;
  • ja ārzemnieks ierodas pēc izglītības iestādes vai zinātniskās institūcijas, vai atsevišķa zinātnieka uzaicinājuma saistībā ar zinātniskiem pētījumiem vai piedalīšanos izglītības programmu īstenošanā un paredzētais uzturēšanās ilgums nepārsniedz 14 dienas.

Vīza

Vīza kopā ar tiesībām uz nodarbinātību var būt par pamatu īslaicīgai nodarbinātībai. Vīza tiek izsniegta uz apstiprināta ielūguma pamata.

Vīza ar darba atļauju

PMLP izsniedz darba atļauju (bez darba devēja darba izsaukuma apstiprināšanas Nodarbinātības valsts aģentūras filiālē) atbilstoši vīzas derīguma termiņam (pieprasot vīzu, nepieciešams PMLP apstiprināts ielūgums), šādām personām:

1.ārzemniekam, kurš ir:

  • akreditētas izglītības iestādes audzēknis vai students un kurš ieradies Latvijas Republikā mācību praksē vai stažēties kādā Latvijas Republikas akreditētā izglītības iestādē vai komercreģistrā reģistrētā komercsabiedrībā, ja prakse vai stažēšanās saistīta ar darba tiesiskajām attiecībām;
  • konsultants (eksperts), kas sniedz palīdzību valsts vai pašvaldības iestādei vai palīdz īstenot tādu starptautisku līgumu vai projektu, kura dalībvalsts ir Latvijas Republika;
  • kapitālsabiedrības padomes vai valdes loceklis vai personālsabiedrības amatpersona, kam komercreģistrā reģistrētas pārstāvniecības tiesības;
  •  veicis ieguldījumu kapitālsabiedrības pamatkapitālā saskaņā ar Imigrācijas likuma 23. panta pirmās daļas 28. punktu.;
  • komercsabiedrības vienīgais dibinātājs un kurš tajā pildīs tādas amatpersonas pienākumus, kam komercreģistrā reģistrētas paraksta tiesības;

2. ārzemniekam, kuru paredzēts nodarbināt:

  • valsts zinātniskā iestādē par zinātnieku;
  • no valsts budžeta un pašvaldības finansētā kultūras iestādē par vadītāju, komponistu, mūziķi, dziedātāju, horeogrāfu, dejotāju, kino, teātra vai citu režisoru vai aktieri, cirka mākslinieku vai izrādes nodrošināšanā iesaistītu tehnisko darbinieku;
  • akreditētā izglītības iestādē par pedagogu;
  • par vērtētāju, kurš novērtē, akreditē un uzrauga laboratorijas, sertificēšanas un inspicēšanas institūcijas;
  • par informācijas tehnoloģiju speciālistu, ja viņam ir atbilstoša augstākā profesionālā vai augstākā akadēmiskā izglītība informācijas tehnoloģiju jomā un pieredze vadošā amatā informācijas tehnoloģiju nozarē (pēdējos trīs gadus) un viņu paredzēts nodarbināt šādos amatos:
    • projektu direktors/Project Director (PD);
    • kvalitātes vadītājs/Quality Manager (QM);
    • vadošais projekta vadītājs/Lead Project Manager (PM2);
    • vadošais sistēmu arhitekts/Lead System Architect (SAR3);
    • vadošais sistēmu analītiķis/Lead System Analyst (SA3);
    • vadošais programmētājs/Lead Software Developer (P3);
    • vadošais informācijas tehnoloģiju risinājumu konsultants/Lead IT Solutions Consultant (ITC3);
    • vadošais uzņēmējdarbības konsultants/Lead Business Consultant (BC3).