Kas mainījies preču un pakalpojumu priekšapmaksas regulējumā?

(0)
Nauda eiro
Foto: Dom J, Pexels.com

Jautājums: Kādas izmaiņas stājušās spēkā attiecībā par samaksātajiem avansiem (priekšapmaksu) par precēm vai pakalpojumiem no 2020. gada 12. februāra?

Atbild Mg. oec. ILZE BIRZNIECE, sertificēta nodokļu konsultante, diplomēta juriste,  SIA “Konsultācijas un Audits” valdes locekle.

Attiecībā uz avansā izsniegtajiem līdzekļiem Uzņēmuma ienākuma nodokļa (UIN) likuma 8. pants tiek papildināts ar jaunu 2.1 daļas 1. punktu. Tas nosaka izsniegtā avansa maksājuma termiņa periodu – 12 mēneši, līdz kuram veiktais maksājums nav uzskatāms par peļņas sadali.

12 mēnešus pēc tā izsniegšanas, izsniegtais avansa maksājums maina savu ekonomisko būtību un tiek pielīdzināts peļņas sadalei, par ko jāveic UIN aprēķins un samaksa, iekļaujot izsniegto avansu pārskata gada pēdējā mēneša ar nodokli apliekamajā bāzē, ja līdzekļu saņēmējs nav sniedzis  pakalpojumu vai piegādājis preci.

Ja minētais darījums netiek uzsākts 36 mēnešu laikā no mēneša, kurā veikts avansa, galvojuma vai rokas naudas maksājums, nodokļa maksātājam nav tiesības samazināt nodokļa bāzē iekļauto maksājuma apmēru, precizējot attiecīgā taksācijas perioda deklarāciju.

Minētā norma iekļauta likumā, lai novērstu peļņas mākslīgu izņemšanu, tādēļ, piemēram, ja celtniecības uzņēmums ir piedalījies konkursā, vai noslēdzis līgumu par darbu veikšanu, bet neatkarīgu apstākļu ietekmē darbi tiek kavēti, tad šādos, ekonomiski pamatotos gadījumos likuma 8. panta 2.1daļas 1. punkts nav saistošs.

Vairāk par aktuālākajām izmaiņām nodokļu regulējumā uzzināsiet, ja piedalīties I.Birznieces vadītajā BILANCES AKADĒMIJAS tiešraides e-seminārā “Jaunais un aktuālais nodokļu jomā”, kas būs skatāms jūsu datorā 22. maijā no plkst. 11.00 līdz 13.00.

PIETEIKTIES TIEŠRAIDES SEMINĀRAM

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)