Kas uzņēmējiem jāņem vērā, strauji tuvojoties “Brexit” termiņam?

(5)
Foto: Unsplash

Pēc Lielbritānijas parlamenta 20. decembra balsojuma, atbalstot premjerministra Borisa Džonsona plānu, iecerēts, ka Lielbritānija pametīs Eiropas Savienību  2020. gada 31. janvārī. Latvijas Darba Devēju konfederācija nākusi klajā ar uzņēmējam svarīgas informācijas apkopojumu, kas jāņem vērā, gatavojoties drīzajam “Brexit”.

  • Uzņēmējam jāsaņem EORI numurs, lai būtu iespējams uzsākt muitas formalitāšu kārtošanu.  EORI numurs ir unikāls uzņēmēju reģistrācijas un identifikācijas numurs Eiropas Savienības muitas teritorijā, ko muitas dienesti piešķir uzņēmējam vai citai personai, lai to reģistrētu muitas vajadzībām. Šo numuru var saņemt tikai savā reģistrācijas valstī, bet tas ir izmantojams visā ES teritorijā
  • Jāizvērtē riski saistībā ar piegādes pabeigšanu pirms muitas procedūru 42 vai 63 piemērošanas. Bezvienošanās “Brexit” gadījumā muitas procedūras – laišana brīvā apgrozībā ar procedūru kodu 42 vai 63 ietvaros noteikto saistību izpilde, tajā skaitā PVN likumā noteiktais nosacījums 30 kalendāra dienu laikā preci piegādāt uz citu dalībvalsti, jāveic līdz UK izstāšanās brīdim
  • Jāizvērtē eksporta riski “Brexit” brīdī. Uzsākot preču pārvietošanu uz Lielbritāniju īsi pirms “Brexit”, palielinātas kravu plūsmas apstākļos var nepaspēt laikus izvest preces no ES teritorijas. Līdz ar Lielbritānijas kļūšanu par trešo valsti, izvedot preces, jānoformē eksporta muitas deklarācija.Eksporta muitas deklarācija jāiesniedz muitas iestādē, kas atbildīga par vietu, kur reģistrēts eksportētājs, vai – kur preces tiek iepakotas vai iekrautas eksporta sūtījumam, kas Latvijā reģistrētiem eksportētājiem var nozīmēt kravas atgriešanu Latvijā, lai noformētu eksporta muitas deklarāciju.
  • Jānoskaidro izvešanas muitas iestādē noteikto kārtību eksporta muitas procedūras noslēgšanai. Tās ES dalībvalstis, no kurām uz Lielbritāniju tiek nogādāts vislielākais kravu apjoms (Francija, Nīderlande, Beļģija), ir ieviesušas elektroniskas sistēmas, lai mazinātu sastrēgumus uz ES ārējās robežas ar Lielbritāniju.
  • Jāpārliecinās par sadarbības partnera gatavību kārtot muitas formalitātes Lielbritānijā. Uzņēmējiem jāņem vērā, ka importa deklarācijas iesniegšana Lielbritānijas pusē ne vienmēr ir Lielbritānijas importētāja pienākums, jo ne vienmēr pārdevēja atbildība beidzas ar eksporta formalitāšu pabeigšanu. Tas atkarīgs no noslēgtā līguma nosacījumiem (Incoterms)

Infografika

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(5)