0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAKases čeks un konta izraksts kā darījumu apliecinoši dokumenti par pasažieru komercpārvadājumiem

Kases čeks un konta izraksts kā darījumu apliecinoši dokumenti par pasažieru komercpārvadājumiem

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

Nereti uzņēmuma saimnieciskās darbības nodrošināšanai nākas izmantot pasažieru komercpārvadājumu uzņēmumu vai pašnodarbināto - saimnieciskās darbības veicēju - pakalpojumus. Mūsdienās taksometram pielīdzinātus pakalpojumus sniedz arī tādi pasažieru komercpārvadātāji, kuri pieņem izsaukumus un norēķinus par pakalpojumu ar tīmekļvietnē pieejamu aplikāciju starpniecību. Valsts ieņēmumu dienests (VID) par darījumu apliecinošiem dokumentiem taksometru pakalpojumu nozarē atgādina, ka pasažieru komercpārvadājumus, t.sk. ja pakalpojums tiek pieprasīts, izmantojot tīmekļvietni vai mobilo lietotni (platformu), drīkst veikt gan ar taksometru, gan vieglo automobili. Pasažieru komercpārvadājumus ar taksometru veic ar autotransporta līdzekli, kas aprīkots ar taksometra pazīšanas zīmi, gaismas kontrolsignālu, taksometra skaitītāju un informāciju par…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Pexels.com

Nereti uzņēmuma saimnieciskās darbības nodrošināšanai nākas izmantot pasažieru komercpārvadājumu uzņēmumu vai pašnodarbināto - saimnieciskās darbības veicēju - pakalpojumus. Mūsdienās taksometram pielīdzinātus pakalpojumus sniedz arī tādi pasažieru komercpārvadātāji, kuri pieņem izsaukumus un norēķinus par pakalpojumu ar tīmekļvietnē pieejamu aplikāciju starpniecību.

Valsts ieņēmumu dienests (VID) par darījumu apliecinošiem dokumentiem taksometru pakalpojumu nozarē atgādina, ka pasažieru komercpārvadājumus, t.sk. ja pakalpojums tiek pieprasīts, izmantojot tīmekļvietni vai mobilo lietotni (platformu), drīkst veikt gan ar taksometru, gan vieglo automobili.

Pasažieru komercpārvadājumus ar taksometru veic ar autotransporta līdzekli, kas aprīkots ar taksometra pazīšanas zīmi, gaismas kontrolsignālu, taksometra skaitītāju un informāciju par pārvadātāju, autovadītāju un tarifiem. Pārvadājumos ar taksometru autovadītājs pēc pārvadājumu pakalpojuma izpildes norēķinās ar pasažieri atbilstoši taksometra skaitītāja reģistrētajai braukšanas maksai vai kopējai maksai, ko veido braukšanas maksa un cenrādī noteiktā papildmaksa, un par sniegtajiem taksometra pakalpojumiem pasažierim izsniedz taksometra skaitītāja reģistrētu darījumu apliecinošu dokumentu (čeku).

Savukārt pasažieru komercpārvadājumus ar vieglo automobili veic ar autotransporta līdzekli, kas aprīkots ar informāciju par tīmekļvietnes vai mobilās lietotnes pakalpojuma sniedzēju, pārvadātāju un autovadītāju. Pārvadājumos ar vieglo automobili autovadītājs braukšanas maksas aprēķinam lieto tīmekļvietni vai mobilo lietotni, kuras programma nodrošina iespēju aprēķināt braukšanas maksu un veikt samaksu tiešsaistē bezskaidras naudas norēķinus, kā arī brauciena beigās pasažierim uz tīmekļvietnē vai mobilajā lietotnē reģistrēto pasažiera elektroniskā pasta adresi nosūtīt elektroniski sagatavotu rēķinu un informāciju par saņemto komercpārvadājumu pakalpojumu.

VID skaidro, ka kases čekā norāda rekvizītus atbilstoši normatīvajos aktos par pasažieru komercpārvadājumiem ar taksometru noteiktajām prasībām. Savukārt konta izraksts ir darījumu apliecinošs dokuments pasažieru komercpārvadājumos ar vieglo automobili, kas apliecina veikto samaksu par pārvadājumu tiešsaistē bezskaidrā naudā. Autovadītājam nav jāizsniedz pasažierim cits samaksu apliecinošs dokuments, jo šajā gadījumā par darījumu apliecinošo dokumentu ir uzskatāms konta izraksts.

Attaisnojuma dokuments – kases čeks

Par ārēju attaisnojuma dokumentu uzskata kases čeku (ja tas sagatavots saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas reglamentē nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtību), kas nesatur rekvizītu “paraksts”, bet satur citus attaisnojuma dokumentam noteiktos rekvizītus un informāciju par saimniecisko darījumu, ja attiecīgajā dokumentā minētā saimnieciskā darījuma esību uzņēmuma vadītāja noteiktajā kārtībā apliecina dokumenta saņēmēja (uzņēmuma) par saimnieciskā darījuma veikšanu un attaisnojuma dokumentā sniegtās informācijas pareizību atbildīgā persona.

Savukārt attaisnojuma dokumentam, ko sagatavo saistībā ar skaidras vai bezskaidras naudas avansa izlietojumu vai avansa norēķinu personas izdevumu atlīdzināšanai (avansa norēķins), pievieno attiecīgus naudas izdevumus apliecinošus dokumentus.

Saņemto kases čeku, kas sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtību, var izmantot par naudas izdevumus apliecinošu dokumentu šādos gadījumos:

  • ja kases čeks satur visus attaisnojuma dokumentam nepieciešamos rekvizītus un informāciju;
  • ja kases čekā nav visu attaisnojuma dokumentam nepieciešamo rekvizītu un informācijas, bet ir:
  •   kases čeka izsniedzēja noformēts attaisnojuma dokuments (piemēram, kvīts), kurā papildus Grāmatvedības likuma 11. panta piektajā daļā noteiktajiem rekvizītiem un informācijai norādīts arī kases čeka datums un numurs;
  •   uz kases čeka manuāli (ar roku) izdarīti papildu ieraksti ar kases čekā neietvertajiem attaisnojuma dokumentam nepieciešamajiem rekvizītiem un informāciju, kas apstiprināti ar kases čeka izsniedzēja vai saņēmēja parakstu.

Attaisnojuma dokumentam, ko sagatavo saistībā ar skaidras vai bezskaidras naudas avansa izlietojumu vai avansa norēķinu personas izdevumu atlīdzināšanai, kā naudas izdevumus apliecinošu dokumentu var pievienot arī tādu kases čeku, kas uzskatāms par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) rēķinu atbilstoši PVN regulējošajiem normatīvajiem aktiem. Piemēram, uzņēmuma saimnieciskās darbības nodrošināšanai uzņēmuma darbinieks izmantojis taksometra pakalpojumu. Pakalpojuma vērtība bez PVN ir mazāka par 30 eiro. Samaksa veikta skaidrā naudā. Par taksometra pakalpojumu izsniegtais kases čeks nesatur tādus rekvizītus kā pakalpojuma saņēmēja nosaukumu. Šajā gadījumā kases čekā iztrūkstošie attaisnojuma dokumentam noteiktie obligātie rekvizīti ir ietverami attaisnojuma dokumentā (avansa norēķins), ko uzņēmums sagatavos darbinieka izdevumu atlīdzināšanai. Uzņēmuma sagatavotais iekšējais attaisnojuma dokuments (avansa norēķins), kam pievienoti atbilstoši noformēti izdevumus apliecinošie dokumenti – kases čeki, ir uzskatāms par attaisnojuma dokumentu, saskaņā ar kuru uzņēmums var veikt ierakstus grāmatvedības reģistros un atzīt saimnieciskās darbības izmaksas.

Attaisnojuma dokuments – konta izraksts

Par ārēju attaisnojuma dokumentu var uzskatīt arī neapliecinātu uzņēmuma konta izrakstu, kas nesatur rekvizītu "paraksts", bet satur citus Grāmatvedības likuma 11. panta piektajā daļā attaisnojuma dokumentam noteiktos rekvizītus un informāciju par saimniecisko darījumu, ja attiecīgajā dokumentā minētā saimnieciskā darījuma esību uzņēmuma vadītāja noteiktajā kārtībā apliecina dokumenta saņēmēja (uzņēmuma) par saimnieciskā darījuma veikšanu un attaisnojuma dokumentā sniegtās informācijas pareizību atbildīgā persona.

Konta izraksti, ja tie noformēti atbilstoši Grāmatvedības likumā noteiktām prasībām, ir izmantojami par attaisnojuma dokumentu, lai veiktu ierakstus grāmatvedības reģistros. Piemēram, uzņēmums norēķiniem par taksometra pakalpojumu izmantojis mobilo lietotni, kura nodrošina klientam iespēju norēķināties tiešsaistē, izmantojot internetbanku. Minētajā situācijā attaisnojuma dokuments, uz kā pamata var veikt ierakstus grāmatvedības reģistros, var būt uzņēmuma konta izraksts, kas satur atbildīgās personas apliecinājumu par saimnieciskā darījuma esību un sniegtās informācijas pareizību.