0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIVSAOIJaunā nodokļu reforma: Ko nozīmēs FM piedāvātā veselības apdrošināšanas maksājuma ieviešana?

Jaunā nodokļu reforma: Ko nozīmēs FM piedāvātā veselības apdrošināšanas maksājuma ieviešana?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Finanšu ministrijas valdībai iesniegtajās nodokļu politikas vadlīnijās paredzēta ne tikai krasa sociālās apdrošināšanas iemaksu sistēmas maiņa un alternatīvo nodokļu režīmu slēgšana vai apgrūtināšana, par ko lasāms šeit, bet arī noteiktas nodokļu naudas "iezīmēšana", lai risinātu finanšu problēmas veselības aprūpes sistēmā. Šis izmaiņas iecerētas jau no 2021. gada. Paredzēts, ka veselības apdrošināšanai novirzīs piecus procentus no sociālajām iemaksām (darba ņēmēja daļā) - trīs procenti tiks pārdalīti no līdzšinējā sociālo iemaksu apmēra, bet divi procenti tiks gūti, palielinot kopējo sociālo iemaksu likmi. Savukārt, lai kopējais darbaspēka nodokļu slogs nepalielinātos, par diviem procentiem tiks samazinātas iedzīvotāju ienākuma…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Visualhunt

Finanšu ministrijas valdībai iesniegtajās nodokļu politikas vadlīnijās paredzēta ne tikai krasa sociālās apdrošināšanas iemaksu sistēmas maiņa un alternatīvo nodokļu režīmu slēgšana vai apgrūtināšana, par ko lasāms šeit, bet arī noteiktas nodokļu naudas "iezīmēšana", lai risinātu finanšu problēmas veselības aprūpes sistēmā.

Šis izmaiņas iecerētas jau no 2021. gada. Paredzēts, ka veselības apdrošināšanai novirzīs piecus procentus no sociālajām iemaksām (darba ņēmēja daļā) - trīs procenti tiks pārdalīti no līdzšinējā sociālo iemaksu apmēra, bet divi procenti tiks gūti, palielinot kopējo sociālo iemaksu likmi. Savukārt, lai kopējais darbaspēka nodokļu slogs nepalielinātos, par diviem procentiem tiks samazinātas iedzīvotāju ienākuma nodokļa progresīvās likmes - no 20% uz 18% ienākumiem līdz 20 004 eiro gadā, no 23% uz 21% ienākumiem no 20 004 līdz 62 800 eiro gadā un no 31,4% uz 27,55% ienākumiem virs 62 800 eiro gadā.

Tāpat ar ar 2021.gadu tiek plānots palielināt diferencēto neapliekamo minimumu no 300 uz 350 eiro mēnesī. Pārējie IIN neapliekamie atvieglojumi netiks mainīti.

Vienlaicīgi ar veselības apdrošināšanas maksājuma ieviešanu arī solidaritātes nodoklī tiek iezīmēta 5% veselības apdrošināšanas obligātā maksājuma likme. Tāpat, ņemot vērā solidaritātes nodokļa sadalījuma izmaiņas, ir jāpārskata arī solidaritātes nodokļa ieskaitīšanu valsts pensiju speciālajā budžetā, turpmāk nevis reģistrējot šos maksājumu nevis nodokļa maksātāja personīgajā kontā saskaņā ar likumu "Par valsts pensijām", bet novirzot attiecīgi samazināto daļu – 12,5 procentpunktus valsts pensiju speciālajā budžetā nepersonalizēti. Finanšu ministrija uzskata, ka tādējādi "tiktu nodrošināts proporcionāli samērīgs solidaritātes elements solidaritātes nodoklī un mazinātos risks par Solidaritātes nodokļa likuma neatbilstību Satversmei solidaritātes elementa trūkuma dēļ."

Finanšu ministrijas aprēķini liecina, ka šo izmaiņu rezultātā 2021.gadā darbiniekam samaksātā darba alga pēc nodokļu nomaksas (neto ienākums) nedaudz palielināsies, salīdzinot ar 2020.gadu. Darba devēja kopējās darbinieka izmaksas, tiem darbiniekiem, kas nav solidaritātes nodokļa maksātāji, nemainīsies, jo 2021.gadā darba devēja VSAOI apmērs paliek 2020.gada līmenī. Bet tiem darbiniekiem, kas ir solidaritātes nodokļa maksātāji, darba devēja kopējās izmaksas par darbinieku pat nedaudz samazināsies, dēļ solidaritātes darba devēja daļas samazināšanās.