0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIKurš drīkst piemērot autoru attaisnotos izdevumus?

Kurš drīkst piemērot autoru attaisnotos izdevumus?

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Darbavietā saņemu gan algu, gan autoratlīdzību. Grāmatvede brīdināja, ka no š.g. 1. jūlija atlīdzībai nepiemēros nosacītos attaisnotos izdevumus (25%). Tomēr, lasot likumu "Par IIN" un likumu "Par VSA", sastopu nosacījumus, ka minētie izdevumi ir piemērojami. Kāpēc tos nepiemēros manai atlīdzībai? Atbilde Līdz 2021. gada 30. jūnijam, aprēķinot autoram saņemamo honorāru, izmaksātājs drīkstēja piemērot nosacīto izdevumu normu 25% vai 50% no atlīdzības summas, neprasot attaisnoto izdevumu dokumentāro apstiprinājumu. Arī ienākuma nodokļa likme bija 20%, ja vien autors pats…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Kurš drīkst piemērot autoru attaisnotos izdevumus?
Foto: © Nicolas Thomas – Unsplash

Darbavietā saņemu gan algu, gan autoratlīdzību. Grāmatvede brīdināja, ka no š.g. 1. jūlija atlīdzībai nepiemēros nosacītos attaisnotos izdevumus (25%). Tomēr, lasot likumu "Par IIN" un likumu "Par VSA", sastopu nosacījumus, ka minētie izdevumi ir piemērojami. Kāpēc tos nepiemēros manai atlīdzībai?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Līdz 2021. gada 30. jūnijam, aprēķinot autoram saņemamo honorāru, izmaksātājs drīkstēja piemērot nosacīto izdevumu normu 25% vai 50% no atlīdzības summas, neprasot attaisnoto izdevumu dokumentāro apstiprinājumu. Arī ienākuma nodokļa likme bija 20%, ja vien autors pats nav lūdzis piemērot 23% likmi.

No 2021. gada 1. jūlija autoram ir piedāvāts reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējam, bet paredzot atļauju līdz š.g. 31. decembrim nereģistrēties.

Savukārt nereģistrētajam autoram paredzēta citāda nodokļu piemērošana, kas aprakstīta IIN likuma pārejas noteikumu 163.–171. punktā.

Pirmkārt, mainās nodokļa likme, ko piemēro izmaksātājs: 25% no summas līdz 25 000 eiro un 40% no pārsnieguma daļas (164. punkts). Turklāt izmaksātājs vairs nemaksās no saviem līdzekļiem VSAOI 5% apmērā par autora pensijas apdrošināšanu, tātad nav jāsūta VID darba devēja ziņojums. Labā ziņa ir tā, ka ieturētais nodoklis tiks sadalīts divās daļās: 80% VSAOI un 20% — IIN.

Otrkārt, autora atlīdzībai netiek piemēroti attaisnojuma izdevumi, neapliekamais ienākums un atvieglojumi (par apgādājamajiem un invaliditāti; 170. punkta 2. a.p.).

Par šādu izmaksāto summu VID ir jāiesniedz paziņojums ar kodu 1061.

Kad autoratlīdzībai tomēr piemēros autora izdevumus?

Pastāv dažādi iemesli tam, ka no likumiem nevar izslēgt nosacījumus par autoru attaisnoto izdevumu piemērošanu.

Pirmā situācija saistīta ar to, ka autoratlīdzības līgums bija noslēgts līdz 2020. gada 31. decembrim un samaksa atbilstoši noslēgtajam autoratlīdzības līgumam tiek izmaksāta 2021. taksācijas gadā. Honorāra izmaksātājam 2021. gadā attiecībā uz ienākumu no autoratlīdzības līguma jāpiemēro tās likuma normas, kas bija spēkā līdz 2020. gada 31. decembrim (pārejas noteikumu 172. punkts). 

Tas nozīmē, ka autora izdevumi (25% vai 50%) tiek piemēroti, nodokļa likme ir 20%, izmaksātājam par autoru jāsamaksā 5% VSAOI, jāiesniedz VID darba devēja ziņojums un paziņojums par izmaksāto summu ar kodu 1003.

Otrā situācija attiecas uz īpašu izmaksātāju — autortiesību kolektīvā pārvaldījuma organizāciju (https://www.km.gov.lv/lv/kolektiva-parvaldijuma-organizacijas). 

Ja autoram samaksu par intelektuālo īpašumu izmaksā kolektīvā pārvaldījuma organizācija, viņam nav jāreģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējam. Saņemot autoratlīdzību no šīs organizācijas, tai tiek piemērotas autora izdevumu normas 25% vai 50%, kas minētas MK noteikumu Nr. 899 57. punktā (ņemiet vērā, ka no 1. jūlija šajos noteikumos stāsies spēkā būtiski grozījumi, īpaši 57. punktā). Nodokļa likme, kas gada laikā jāpiemēro, arvien ir 20%, bet, ja summa pārsniedz 20 004 eiro vai autors paredz, ka tā pārsniegs minēto slieksni, var piemērot 23% likmi (gadam beidzoties, iespējams, arī 31%). Ja izrādīsies, ka ienākuma nodoklis par gadu ir jāpiemaksā, tas izdarāms līdz 2022. gada 23. jūnijam. 

Kolektīvā pārvaldījuma organizācijai jāiesniedz VID paziņojums ar kodu 1003.

Autoram papildus nekas vairs nav jāaprēķina un nav jāmaksā.

Trešais gadījums saistīts ar autoriem, kuru pastāvīgā dzīvesvieta nav Latvija. Atlīdzības izmaksātājs drīkst piemērot autora nosacītos izdevumus, bet IIN likme ir 23%. Ja autors ir no valsts, ar kuru noslēgta konvencija, kas novērš nodokļa dubulto piemērošanu, autoram ir iespēja atgūt no Latvijas budžeta nodokļa daļu. 

Un beidzot — ceturtā iespēja: gūt tiesības autoru attaisnoto izdevuma piemērošanai ir reģistrēt saimniecisko darbību.

Reģistrējoties kā SDV, autors maksās IIN pēc progresīvās likmes (20%, 23%, 31%) un VSAOI vispārējā kārtībā. Protams, autoram palielināsies slodze, jo būs nepieciešams iedziļināties grāmatvedības uzskaites niansēs un nodokļu aprēķināšanā, jo šajā situācijā atbildība par nodokļu nomaksu pāriet no izmaksātāja pie atlīdzības saņēmēja.

Izmaksātājam (autordarba pasūtītājam), pirms izmaksā atlīdzību, jāpārbauda, vai autors ir reģistrēts kā SDV VID Publiskojamo datu bāzē, jānoformē pieņemšanas–nodošanas akts un jāsaņem autora rēķins. Par izmaksu jāiesniedz VID paziņojums par fiziskajai personai izmaksātajām summām (kods 2007).

Savukārt SDV kā pašnodarbinātā persona:

  • kārto savas saimnieciskās darbības uzskaiti; 
  • piemēro autoru attaisnoto izdevumu normu vai faktiskos (apliecinātus) izdevumus; izmanto IIN atvieglojumus;
  • pati aprēķina VSAOI (31,07% (vai 29,36%) vai/un 10%);
  • reizi ceturksnī iesniedz Pašnodarbinātā ziņojumu (līdz ceturksnim sekojošā mēneša 17. datumam) un nomaksā VSAOI (līdz 23. datumam) atbilstoši savam sociālajam statusam un faktiskajiem ienākumiem (ieņēmumi mīnus izdevumi);
  • prognozē nākamā ceturkšņa ieņēmumus (tikai gadījumā, ja autoram nav darba devēja), vērtē, vai ir jāiesniedz VID apliecinājums par ienākumu, kas nesasniegs 1500 eiro nākamajā ceturksnī;
  • reizi gadā iesniedz gada ienākumu deklarāciju, precizējot IIN par gadu.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada jūlija (475.) numurā.