0,00 EUR

Grozā nav nevienas preces.

GRĀMATVEDĪBA Kuru paredzēts sodīt par grāmatvedības normu neievērošanu?

Kuru paredzēts sodīt par grāmatvedības normu neievērošanu?

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Grāmatveži ar nepacietību gaida globālus grozījumus likumā «Par grāmatvedību», kuri sen top un, kā zināms, satur jaunas aktuālas normas un precizējumus, tajā skaitā normas par ārpakalpojumu grāmatvežu obligāto licencēšanu. Pagaidām gandrīz nepamanīti, bet ne mazāk svarīgi 2019. gada 11. novembrī stājās spēkā grozījumi minētajā likumā (grozījumi iekļauti likuma redakcijā 2020. gada 1. janvārī). Vienīgais «labums», ka šie grozījumi tiks piemēroti vienlaikus ar Administratīvās atbildības likuma stāšanos spēkā. Tad arī no likuma tiks izslēgts 16. pants, tādējādi V nodaļā paliks viens (17.) pants un…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu9 € / mēnesī*
Pirmās 30 dienas bez maksas
Abonēt
*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties
Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Foto: Josh Apel, Unsplash

Grāmatveži ar nepacietību gaida globālus grozījumus likumā «Par grāmatvedību», kuri sen top un, kā zināms, satur jaunas aktuālas normas un precizējumus, tajā skaitā normas par ārpakalpojumu grāmatvežu obligāto licencēšanu.

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Pagaidām gandrīz nepamanīti, bet ne mazāk svarīgi 2019. gada 11. novembrī stājās spēkā grozījumi minētajā likumā (grozījumi iekļauti likuma redakcijā 2020. gada 1. janvārī). Vienīgais «labums», ka šie grozījumi tiks piemēroti vienlaikus ar Administratīvās atbildības likuma stāšanos spēkā. Tad arī no likuma tiks izslēgts 16. pants, tādējādi V nodaļā paliks viens (17.) pants un attiecīgi būs skaidrs, kurš ir vainojams par zaudējumiem, kas nodarīti uzņēmumam (..):

Uzņēmuma vadītājs ir atbildīgs par zaudējumiem, kas, pārkāpjot šā likuma noteikumus viņa vainas dēļ, nodarīti uzņēmumam, valstij (pašvaldībai) vai trešajai personai. Fiziskās un juridiskās personas, kurām šāds zaudējums nodarīts, ir tiesīgas prasīt tā atlīdzināšanu likumdošanas aktos noteiktajā kārtībā.

Līdz ar to būs mainīts V nodaļas nosaukums «Zaudējumu atlīdzināšana par pārkāpumiem grāmatvedības jomā», kā arī būs skaidrs, ka sodu maksās fiziskā persona (vadītājs), nevis tas jādara uzņēmumam.

Būtiskākie grozījumi ir likuma «Par grāmatvedību» papildināšana ar VI nodaļu «Administratīvie pārkāpumi grāmatvedības jomā un kompetence administratīvo pārkāpumu procesā».

Likuma 22. pantā noteikts, ka administratīvā pārkāpuma procesu par likuma 18.–21. pantā minētajiem pārkāpumiem veic VID, savukārt, ja 19. pantā minētos pārkāpumus izdarījusi politiskā organizācija (partija) vai politisko organizāciju (partiju) apvienība, — Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.

Tomēr šiem grozītajiem pantiem ir paredzēts īss mūžs, jo, kā izskanēja 29. novembrī notikušajā Bilances ikgadējā konferencē, jaunā Grāmatvedības likuma stāšanās spēkā datums ir prognozēts 2021. gada 1. janvārī. Nav pamata neticēt lektoram. Tātad orientēsimies uz minēto informāciju tikai 2020. gadā, gaidot Grāmatvedības likuma stāšanos spēkā.

Vēršu jūsu uzmanību uz to, ka patlaban likumā esošie 22 panti jaunajā Grāmatvedības likumā tiks pārstāvēti ar 45 pantiem. Tas nozīmē, ka veselu gadu ritēs nopietns darbs ne tikai ar likuma normu «pieslīpēšanu», bet arī ar attiecīgajiem MK noteikumiem, kas izrietēs no jaunā likuma.

Konferences dalībniekiem no Grāmatvedības politikas un metodoloģijas nodaļas vadītājas Artas Priedes prezentācijas materiāliem patlaban ir zināma jaunā likuma struktūra, kā arī konkrēti panti, kas noteiks izvirzāmās prasības dažāda ranga personām, kas būs tiesīgas kārtot grāmatvedību.

Persona, kura ir tiesīga kārtot grāmatvedību

  1. pants

Grāmatvedis un ārpakalpojuma grāmatvedis.

  1. pants

Uzņēmuma vadītājs, kurš ir tiesīgs grāmatvedību kārtot pats.

  1. pants

Persona, kura nav uzskatāma par ārpakalpojuma grāmatvedi.

  1. pants

Persona, kurai aizliegts būt par ārpakalpojuma grāmatvedi.

  1. pants

Ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšana.

  1. pants

Ārpakalpojuma grāmatvežu reģistrs.

  1. pants

Ārpakalpojuma grāmatveža civiltiesiskās atbildības apdrošināšana.

Kad stāsies spēkā Administratīvās atbildības likums?

Administratīvās atbildības likums (AAL) pieņemts 2018. gada 25. oktobrī, un paredzēts, ka to sāks piemērot no 2020. gada 1. janvāra. Ar šā likuma stāšanos spēkā bija gaidāmas būtiskas izmaiņas administratīvo pārkāpumu izskatīšanā. Proti, ja AAL stātos spēkā, bija paredzēts sākt piemērot nozaru likumos noteiktos administratīvos sodus un tajā brīdī būtu zaudējis spēku Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss (LAPK).

Kāds mērķis tika izvirzīts, pieņemot citu (jaunu) likumu? Pagaidām visi sodi ir ierakstīti Administratīvo pārkāpumu kodeksā, taču, stājoties spēkā AAL, tie tiks minēti katras konkrētās nozares likumā. Piemēram, sodīšana par Darba likuma normu neievērošanu jau ir ierakstīta DL 158.–163. pantā, turklāt arī ar piebildi, ka šī Darba likuma daļa (E) stājas spēkā vienlaikus ar Administratīvās atbildības likumu.

Tajā pašā laikā konstatēts, kā grozījumi sodu piemērošanā vairākos desmitos likumu vēl nav veikti. Nav arī pabeigta jaunās IT sistēmas testēšana (Administratīvo pārkāpumu procesa atbalsta sistēma — APAS), tātad nebūs iespējams ar tās palīdzību strādāt ar administratīvajiem pārkāpumiem.

Rezumējot — 26. novembrī valdība atbalstīja Administratīvās atbildības likuma spēkā stāšanās termiņa atlikšanu līdz 2020. gada 1. jūlijam.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: