0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBASAISTĪBAS un AKTĪVILai par zaudētu parādu veiktu priekšnodokļa korekciju, līdz 1. martam jānosūta paziņojums parādniekam

Lai par zaudētu parādu veiktu priekšnodokļa korekciju, līdz 1. martam jānosūta paziņojums parādniekam

Lai varētu veikt priekšnodokļa korekciju par zaudētiem parādiem, kreditoram līdz 1. martam jānosūta informācija debitoram par to, ka attiecīgais parāds šā likuma izpratnē tiek uzskatīts par zaudēto parādu. Tāpat jāatceras, ka pievienotās vērtības nodokļa (PVN) vajadzībām var norakstīt parādu, kas nav vecāki par trim gadiem. Ja parāds nav lielāks par 430 eiro Pievienotās vērtības nodokļa likums (105.pants) paredz: ja preču piegādātāja vai pakalpojuma sniedzēja (kreditora) zaudētā parāda vērtība vienam preču vai pakalpojumu saņēmējam (debitoram) bez nodokļa ir mazāka par 430 eiro, kreditoram ir tiesības valsts budžetā iemaksāto nodokļa summu samazināt par zaudētā parāda nodokļa…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: VisualHunt

Lai varētu veikt priekšnodokļa korekciju par zaudētiem parādiem, kreditoram līdz 1. martam jānosūta informācija debitoram par to, ka attiecīgais parāds šā likuma izpratnē tiek uzskatīts par zaudēto parādu. Tāpat jāatceras, ka pievienotās vērtības nodokļa (PVN) vajadzībām var norakstīt parādu, kas nav vecāki par trim gadiem.

Ja parāds nav lielāks par 430 eiro

Pievienotās vērtības nodokļa likums (105.pants) paredz: ja preču piegādātāja vai pakalpojuma sniedzēja (kreditora) zaudētā parāda vērtība vienam preču vai pakalpojumu saņēmējam (debitoram) bez nodokļa ir mazāka par 430 eiro, kreditoram ir tiesības valsts budžetā iemaksāto nodokļa summu samazināt par zaudētā parāda nodokļa summu, ja ir izpildīti visi turpmāk minētie nosacījumi:

  • 1) par piegādātajām precēm vai sniegtajiem pakalpojumiem ir izrakstīts rēķins vai nodokļa rēķins;
  • 2) parāds ir radies pēdējo triju taksācijas gadu laikā;
  • 3) par veikto darījumu ir aprēķināts nodoklis, un tas ir norādīts attiecīgā taksācijas perioda nodokļa deklarācijā;
  • 4) zaudētā parāda summa ir norakstīta no nedrošiem parādiem paredzēto speciālo uzkrājumu summas vai tieši zaudējumos (izdevumos) reģistrēta nodokļa maksātāja grāmatvedībā kārtējā taksācijas periodā vai kādā no iepriekšējiem taksācijas periodiem;
  • 5) debitors ar kreditoru nav saistītas personas likuma “Par nodokļiem un nodevām” izpratnē;
  • 6) preču piegāde vai pakalpojumu sniegšana debitoram ir pārtraukta vismaz pirms sešiem mēnešiem un nav atjaunota;
  • 7) kreditors nav nodevis (cedējis) savas prasījuma tiesības citai personai;
  • 8) kreditors var pierādīt, ka tas ir veicis pasākumus zaudētā parāda atgūšanai;
  • 9) kreditors līdz pēctaksācijas gada 1.martam ir debitoram informāciju par to, ka attiecīgais parāds šā likuma izpratnē tiek uzskatīts par zaudēto parādu.

Par parāda rašanās brīdi tiek uzskatīta nākošā diena pēc datuma, kad debitoram bija jānorēķinās ar kreditoru, bet apmaksa netika veikta.

Šis nosacījums īstenojas, ja triju gadu laikā no parāda rašanās brīža ir iestājies kāds no sekojošiem nosacījumiem:

  • ir iesniegts prasības pieteikums tiesā par parāda piedziņu no debitora — ja parāds ir 430 eiro vai vairāk;
  • uzsākta debitora bankrota procedūra;
  • uzsākta debitora maksātnespējas procedūra .

Ja parāds ir 430 eiro vai vairāk un...

  • IR TIESAS SPRIEDUMS

Ja kreditora zaudētā parāda vērtība vienam preču vai pakalpojumu saņēmējam bez nodokļa ir sasniegusi vai pārsniegusi 430 eiro, reģistrētam nodokļa maksātājam ir tiesības valsts budžetā maksājamo nodokļa summu samazināt par zaudētā parāda nodokļa summu, ja izpildīti visi iepriekš minētie deviņi nosacījumi un ir tiesas spriedums par parāda piedziņu no preču vai pakalpojumu saņēmēja un tiesu izpildītāja akts par piedziņas neiespējamību.

  • IR UZSĀKTA BANKROTA PROCEDŪRA

Kreditoram ir tiesības valsts budžetā maksājamo nodokļa summu samazināt par pusi no zaudētā parāda nodokļa summas, ja ir izpildīti no iepriekš minētajiem deviņiem nosacījumiem 1., 2., 3., 4., 5., 7. un 8.punkts, pārtraukta preču piegāde vai pakalpojumu sniegšana un uzsākta debitora bankrota procedūra. Par atlikušo zaudētā parāda nodokļa summu kreditors varēs samazināt valsts budžetā maksājamo nodokļa summu pēc tam, kad debitoram būs izbeigts maksātnespējas process sakarā ar bankrota procedūras pabeigšanu.

  • IR PABEIGTS MAKSĀTNESPĒJAS PROCESS

Ja ir izpildīti šā iepriekšminētie 1., 2., 3., 4., 5., 7. un 8.punkta nosacījumi, pārtraukta preču piegāde vai pakalpojumu sniegšana, kreditoram ir tiesības valsts budžetā maksājamo nodokļa summu samazināt par zaudētā parāda nodokļa summu, kas ir atzīta saskaņā ar kreditoru prasījumu reģistru, kad tiesa ir apstiprinājusi preču vai pakalpojumu saņēmēja maksātnespējas procedūras pabeigšanu, vai, ja debitors ir fiziskā persona, — kad tiesa ir apstiprinājusi bankrota procedūras pabeigšanu.

Sniedzamā informācija VID

Debitors Valsts ieņēmumu dienestam (VID) norāda nodokļa summu par zaudēto parādu pēctaksācijas gada marta vai pēctaksācijas gada pirmā ceturkšņa nodokļa deklarācijā, papildus norādot personu, kuras parāds šā likuma izpratnē tiek uzskatīts par zaudēto parādu, un norāda vērtību un nodokļa summu.

Debitors, saņemot līdz 1. martam nosūtīto informāciju no kreditora, ne vēlāk kā līdz pēctaksācijas gada 31.jūlijam atmaksā valsts budžetā atskaitīto priekšnodokļa summu par nesamaksāto zaudēto parādu. Minēto nodokļa summu iemaksā valsts budžetā, to norādot attiecīgā taksācijas perioda nodokļa deklarācijā.

Ja debitors ir izslēgts no VID PVN maksātāju reģistra, tam jāatmaksā valsts budžetā atskaitīto priekšnodokļa summu par nesamaksāto zaudēto parādu, iesniedzot paziņojumu par nodokļa samaksu par zaudētajiem parādiem un šajā paziņojumā norādot darījumus, par kuriem nodoklis tiek atmaksāts.

VID 30 dienu laikā pēc nodokļa deklarācijas saņemšanas informē debitoru par valsts budžetā maksājamās nodokļa summas palielināšanu.

Ja zaudētais parāds atgūts

Ja zaudētais parāds pilnīgi vai daļēji atgūts pēc tam, kad veiktas budžetā maksājamā nodokļa korekcijas, kreditors par atgūto zaudēto parādu vai tā daļu aprēķina nodokli un iemaksā to valsts budžetā tajā taksācijas periodā, kad parāds ir samaksāts.

Ja kreditoram zaudēto parādu samaksā, debitoram ir tiesības atskaitīt priekšnodokli par samaksāto zaudēto parādu vai tā daļu tajā taksācijas periodā, kad veikta samaksa.