0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

PERSONĀLSSOCIĀLĀ AIZSARDZĪBALBAS kritizē valdības nostāju izdienas pensiju jautājumā

LBAS kritizē valdības nostāju izdienas pensiju jautājumā

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) vairāku gadu garumā aicinājusi valdību konceptuāli risināt jautājumu par darbinieku tiesībām uz izdienas pensijām par darbu, kas saistīts ar profesionālo iemaņu zudumu, sociālo bīstamību un paaugstinātām prasībām veselības stāvoklim. 29. aprīlī sanāksmē Labklājības ministrijā (LM) tikās ministrijas, LBAS un 10 LBAS dalīborganizāciju pārstāvji, lai apspriestu turpmāko rīcību un sadarbību izdienas pensiju jautājumā. Valstī līdz šim brīdim neesot vienotas pieejas, nosakot tiesības uz izdienas pensijām. LBAS uzskata, ka tiek pārkāpts vienlīdzības princips par atsevišķu personu kategoriju tiesībām uz izdienas pensijām - aviācijas darbiniekiem, dzelzceļa nozarē strādājošajiem, jūrniekiem, veselības aprūpes, izglītības, pašvaldības policijas darbiniekiem. LBAS nepiekrīt valdības…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) vairāku gadu garumā aicinājusi valdību konceptuāli risināt jautājumu par darbinieku tiesībām uz izdienas pensijām par darbu, kas saistīts ar profesionālo iemaņu zudumu, sociālo bīstamību un paaugstinātām prasībām veselības stāvoklim. 29. aprīlī sanāksmē Labklājības ministrijā (LM) tikās ministrijas, LBAS un 10 LBAS dalīborganizāciju pārstāvji, lai apspriestu turpmāko rīcību un sadarbību izdienas pensiju jautājumā. Valstī līdz šim brīdim neesot vienotas pieejas, nosakot tiesības uz izdienas pensijām. LBAS uzskata, ka tiek pārkāpts vienlīdzības princips par atsevišķu personu kategoriju tiesībām uz izdienas pensijām - aviācijas darbiniekiem, dzelzceļa nozarē strādājošajiem, jūrniekiem, veselības aprūpes, izglītības, pašvaldības policijas darbiniekiem. LBAS nepiekrīt valdības nekonsekventajai pozīcijai par izdienas pensiju piešķiršanu un tam, ka ir jūtama valdības nevēlēšanās meklēt reālo risinājumu, kādā veidā sociāli aizsargāt to profesiju darbiniekus, kuru veselībai un psihofizioloģiskām spējām tieši valsts izvirza īpašas prasības. LBAS uztur prasību par izdienas pensiju saņēmēju loka paplašināšanu, paredzot šīs tiesības arī atsevišķu darbinieku kategorijām citās profesijās vai amatos strādājošajiem par darbu, kas saistīts ar profesionālo iemaņu zudumu vai sociālo bīstamību, pēc noteikta laika nostrādāšanas, vienlaicīgi nepasliktinot nosacījumus izdienas pensijas piešķiršanai saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem. LBAS uzskata, ka tiesības uz izdienas pensijām nav atlikta darba samaksa, kompensācija par vispārēju darbaspēju zudumu, nelabvēlīgiem darba apstākļiem vai vēl kaut kāds labums, lai noturētu darbinieku darbā. LBAS kopumā pauž nostāju, ka nepieciešams:
  • Paplašināt pensiju saņēmēju loku, paredzot šīs tiesības arī atsevišķu darbinieku kategorijām citās profesijās un amatos strādājošiem par darbu, kas saistīts ar profesionālo iemaņu zudumu vai sociālo bīstamību pēc noteikta laika nostrādāšanas. LBAS informācija par personu loku, kurām vajadzētu paredzēt šīs tiesības ar pamatojumiem vairākkārt tika nosūtīta Labklājības ministrijai.
  • Spēkā esošajos normatīvajos aktos par izdienas pensijām šīs tiesības saglabāt tām darbinieku kategorijām, kurām darbs saistīts ar profesionālo iemaņu zudumu vai sociālo bīstamību. Pārtraukt tiesības uz izdienas pensijām atbalsta funkciju veicējiem.
  • Nosacījumi, kādi būtu ņemami par pamatu izdienas pensijas piešķiršanai:
Kopējie nosacījumi: Izdienas stāžā ieskaitīt darbu (dienestu) neatkarīgi no nozares, kurā darbinieks veica amata pienākumus, kas dod tiesības uz izdienas pensiju; pensijas apmērs – ne mazāk kā 55% no vidējās mēneša darba samaksas pēc darbinieka izvēles par trijiem gadiem pēdējo piecu gadu periodā pirms pensijas pieprasīšanas; izdienas pensijas saņēmējs nevar turpināt darbu (dienestu), par kuru viņam ir piešķirtas tiesības uz izdienas pensiju; izdienas pensijas izmaksu pārtrauc laikā, kad izdienas pensijas saņēmējs uzsāk darbu (dienestu) cita amatā, kas dod tiesības uz izdienas pensiju; Diferencēti nosacījumi: Vecums, kad iegūst tiesības uz izdienas pensiju (pensionēšanas vecuma diapazons no 38 gadiem līdz 57 gadiem ieskaitot); izdienas stāžs - gadi, kuri nostrādāti (nodienēti) attiecīgajā amatā (dienestā). Nepieciešamo gadu skaita diapazons - no 10 gadiem līdz 20 gadiem ieskaitot.