0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIMainās attaisnoto izdevumu normas autoratlīdzību saņēmējiem

Mainās attaisnoto izdevumu normas autoratlīdzību saņēmējiem

Ministru kabinets (MK) 14. novembrī izskatīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto noteikumu projektu "Grozījumi Ministru kabineta 2010.gada 21.septembra noteikumos Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība"", kas ievieš būtiskus nosacījumus likuma normu piemērošanā, kā arī paskaidro regulējumu ar uzskatāmiem piemēriem. Noteikumi arī paredz atsevišķiem autoratlīdzību saņēmējiem labvēlīgākus apstākļus, nosakot, kā turpmāk no autoratlīdzības (honorāra) summas būs atskaitāmi attaisnotie izdevumi. Nodokļa maksātājam nākamgad būs tiesības no autoratlīdzības (honorāra) summas atskaitīt zinātnes, literatūras un mākslas darbu, atklājumu, izgudrojumu un rūpniecisko paraugu autoru izdevumus, kuri saistīti ar šo darbu radīšanu, izdošanu, izpildīšanu vai citādu izmantošanu, šādā apmērā: 50% apmērā no autoratlīdzības (honorāra)…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Ministru kabinets (MK) 14. novembrī izskatīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto noteikumu projektu "Grozījumi Ministru kabineta 2010.gada 21.septembra noteikumos Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība"", kas ievieš būtiskus nosacījumus likuma normu piemērošanā, kā arī paskaidro regulējumu ar uzskatāmiem piemēriem.

Noteikumi arī paredz atsevišķiem autoratlīdzību saņēmējiem labvēlīgākus apstākļus, nosakot, kā turpmāk no autoratlīdzības (honorāra) summas būs atskaitāmi attaisnotie izdevumi. Nodokļa maksātājam nākamgad būs tiesības no autoratlīdzības (honorāra) summas atskaitīt zinātnes, literatūras un mākslas darbu, atklājumu, izgudrojumu un rūpniecisko paraugu autoru izdevumus, kuri saistīti ar šo darbu radīšanu, izdošanu, izpildīšanu vai citādu izmantošanu, šādā apmērā:

50% apmērā no autoratlīdzības (honorāra) summas:

  • par dramatiskiem, muzikāli dramatiskiem darbiem un to izpildījumiem;
  • par horeogrāfiskiem darbiem, pantomīmām un to izpildījumiem;
  • par muzikāliem darbiem ar tekstu vai bez tā un to izpildījumiem;
  • par audiovizuāliem darbiem;
  • par zīmējumiem, glezniecības, tēlniecības un grafikas darbiem un citiem mākslas darbiem;
  • par lietišķās mākslas darbiem, dekorācijām un scenogrāfijas darbiem;
  • par  dizaina darbiem;
  • par fotogrāfiskiem darbiem un darbiem, kas izpildīti fotogrāfijai līdzīgā veidā;
  • par celtņu, būvju, arhitektūras darbu skicēm, metiem, projektiem un celtņu un būvju risinājumiem, citiem arhitektūras darinājumiem, pilsētbūvniecības darbiem un dārzu un parku projektiem un risinājumiem, kā arī pilnīgi vai daļēji uzceltām būvēm un realizētiem pilsētbūvniecības vai ainavu objektiem;
  • par ģeogrāfiskām kartēm, plāniem, skicēm, plastiskiem darbiem, kas attiecas uz ģeogrāfiju, topogrāfiju un citām zinātnēm;
  • par apdarēm, muzikāliem aranžējumiem, ekranizācijām un tamlīdzīgiem darbiem;
  • par atklājumiem, izgudrojumiem un rūpnieciskajiem paraugiem;
  • par dizaina projektiem.

Savukārt 25% apmērā no autoratlīdzības (honorāra) summas varēs atskaitīt:

  • par literāriem darbiem (grāmatas, brošūras, runas, datorprogrammas, lekcijas, aicinājumi, ziņojumi, sprediķi un citi līdzīga veida darbi) un to izpildījumiem, tai skaitā darbiem, kas radīti, izdoti, izpildīti vai citādi izmantoti presē un citos masu informācijas līdzekļos;
  • par scenārijiem un audiovizuālu darbu literāriem projektiem;
  • par tulkojumiem, pārstrādātiem darbiem, anotācijām, referātiem, kopsavilkumiem, apskatiem, dramatizējumiem,  darbu krājumiem (enciklopēdijas, antoloģijas, atlanti un tamlīdzīgi darbu krājumi) un datu bāzēm.

Noteikumos neminētajiem autoratlīdzību saņēmējiem turpmāk no autoratlīdzības (honorāra) summas attaisnotie izdevumi netiks atskaitīti.

Jāatgādina, ka likums paredz, ka noteiktās izdevumu normas piemēro, ja attiecīgais darbs nav radīts darba attiecību ietvaros, kas izriet no darba līguma, vai darba devējs autoratlīdzības (honorāra) saņēmējam nav atlīdzinājis šos izdevumus. Tātad svarīgi izvērtēt, kas autoratlīdzības saņēmējam noteikts darba līgumā.

Kā norādījis Valsts ieņēmumu dienests, piemēram, datordizainers iepakojuma grafiskā dizaina izstrādi veic saskaņā ar darba devēja uzdevumu darba tiesisko attiecību ietvaros, ņemot vērā darba līgumā tam noteiktos darba pienākumus. Gūto atlīdzību attiecina uz algota darba ienākumiem, un darba devējs izdevumu normu nepiemēro.

Fiziskā persona, kas strādā televīzijā un atbilstoši darba līguma nosacījumiem veic režisora asistenta pienākumus, ir izstrādājusi audiovizuāla darba literāro projektu. Minētā darba izstrādē izmantotas darba devēja telpas u.c. resursi. Darba devējs, izmaksājot autoratlīdzību (honorāru), izdevumu normu nepiemēro.

Ja fiziskajai personai no izmaksātās autoratlīdzības (honorāra) par autora darba radīšanu un atsavinātajām mantiskajām tiesībām taksācijas gadā ir ieturēts nodoklis, piemērojot noteikto izdevumu normu, taču faktiskie, ar attaisnojuma dokumentiem apliecinātie izdevumi (kvītis, čeki, maksājuma uzdevumi, internetbankas izdrukas), kas saistīti ar attiecīgā darba radīšanu, pārsniedz noteikto izdevumu normu, fiziskā persona var atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli, iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestā gada ienākumu deklarāciju D, aizpildot deklarācijas pielikumu D1 “Taksācijas gadā Latvijas Republikā gūtie ienākumi (izņemot ienākumus no saimnieciskās darbības)” un pievienojot attaisnojuma dokumentu kopijas.