0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAIZMAKSAS FIZISKAJĀM PERSONĀMParedz mainīt vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķina formulu un nosacījumus

Paredz mainīt vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķina formulu un nosacījumus

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Līdz ar 2021. gada 1. janvāri plānots mainīt vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķina formulu, turpmāk tajā ņemot vērā nevis 12 mēnešu periodu, bet gan nepārtrauktu 36 mēnešu periodu, kurā personai bija lielākā  apdrošināšanas iemaksu algas summa pēdējo piecu gadu laikā pirms apdrošināšanas gadījuma iestāšanās dienas. Līdz ar to Ministru kabinets pieņēmis izmaiņas 1999. gada 16. februāra noteikumos Nr. 50 "Obligātās sociālās apdrošināšanas pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām apdrošināšanas atlīdzības piešķiršanas un aprēķināšanas kārtība". Grozījumi nosaka gan to, ka vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķināšanai jāņem vērā jaunais 36 mēnešu periods, gan arī vairākas…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Fotot: kenteegardin, www.SeniorLiving.Org

Līdz ar 2021. gada 1. janvāri plānots mainīt vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķina formulu, turpmāk tajā ņemot vērā nevis 12 mēnešu periodu, bet gan nepārtrauktu 36 mēnešu periodu, kurā personai bija lielākā  apdrošināšanas iemaksu algas summa pēdējo piecu gadu laikā pirms apdrošināšanas gadījuma iestāšanās dienas. Līdz ar to Ministru kabinets pieņēmis izmaiņas 1999. gada 16. februāra noteikumos Nr. 50 "Obligātās sociālās apdrošināšanas pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām apdrošināšanas atlīdzības piešķiršanas un aprēķināšanas kārtība".

Grozījumi nosaka gan to, ka vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķināšanai jāņem vērā jaunais 36 mēnešu periods, gan arī vairākas citas aprēķina nianses. Piemēram, grozījumi paredz, ka šajā aprēķinā netiek ņemti vērā tie pilnie mēneši, kuros persona nav saņēmusi algu, ja tai bijusi pārejoša darba nespēja, tā atradusies grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā, bērna tēvam piešķirtā atvaļinājumā, bērna kopšanas atvaļinājumā vai atvaļinājumā bez darba samaksas saglabāšanas, kas piešķirts sakarā ar nepieciešamību kopt bērnu. Tāpat aprēķinā netiks ņemti vērā arī tie pilnie mēneši, kuros darbinieks saņēma dīkstāves pabalstu, dīkstāves palīdzības pabalstu un vecāku pabalsta turpinājumu. Tādējādi, kā solīts grozījumu anotācijā, "personai par šiem dzīves periodiem netiek samazināts atlīdzības apmērs."

Savukārt citos gadījumos, kad persona noteiktu laika periodu nav saņēmusi algu (piemēram, bijusi bez darba, bijusi bezalgas atvaļinājumā un tamlīdzīgi), grozījumi paredz mēneša vidējo apdrošināšanas iemaksu algu noteikt 40 procentu apmērā no valstī noteiktās vidējās apdrošināšanas iemaksu algas (kalendāra gadā, kas beidzas gadu pirms gada, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums). "Tādējādi personai, kurai minēto iemeslu dēļ šajos mēnešos nav bijusi apdrošināšanas iemaksu alga tiek nodrošināts zināms atvietojums," rakstīts grozījumu anotācijā.

Vēl viena situācija - ja personai alga maksāta par nepilnu mēnesi, tā tiks uzskatīta par pilna mēneša algu, ņemot vērā vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķinā.

Vienlaikus grozījumi nosaka arī to, ka aprēķinātā mēneša vidējā apdrošināšanas iemaksu alga nevar būt mazāka par 40 procentiem no valstī noteiktās vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Jaunā, ar grozījumiem noteiktā vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķina formula ir šāda:

Vm = (A1+ A2 + .. + A36) : B, kur Vm - mēneša vidējā apdrošināšanas iemaksu alga; A1, A2... - apdrošināšanas iemaksu algas summa 36 mēnešu perioda attiecīgajā kalendārajā mēnesī, izņemot piemaksas, prēmijas, pabalstus un cita veida atlīdzību, ko darba devējs saskaņā ar darba koplīgumā vai darba līgumā noteikto personai izmaksājis attaisnoto periodu laikā; B - mēneši, kuros persona ir reģistrēta kā sociālās apdrošināšanas iemaksu veicēja, kā arī mēneši, kuros apdrošināšanas iemaksu alga noteikta 40 procentu apmērā no valstī noteiktās vidējās apdrošināšanas iemaksu algas (kalendāra gadā, kas beidzas gadu pirms gada, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums), izņemot tos pilnos kalendāros mēnešus, kuros personai ir bijuši attaisnotie periodi

Grozījumos noteiktas arī dažas citas lietas. Piemēram, tie paredz, ka jaunietim vecumā no 18 līdz 24 gadiem piešķir un turpina izmaksāt atlīdzību par apgādnieka zaudējumu, ja viņš apgūst likumā „Par obligāto sociālo apdrošināšanu pret nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām” atzīto izglītību (to jāapliecina Izglītības un zinātnes ministrijas elektroniski sniegtai informācijai vai personas iesniegtai ārvalsts izglītības iestādes izziņai, ja izglītību apgūst ārvalsts izglītības iestādē).

Tāpat grozījumi nosaka, ka atlīdzināmajos ceļa izdevumos par ārstniecības iestādes apmeklējumu tiek iekļauts arī taksometra brauciens, jo atzīts, ka ir situācijas, kurās tas ir visizdevīgākais transporta veids.