0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAMainoties nodokļu regulējumam, MUN darbinieki "jāatbrīvo no darba" un "jāpieņem darbā"

Mainoties nodokļu regulējumam, MUN darbinieki “jāatbrīvo no darba” un “jāpieņem darbā”

Jautājums Jautājums par vidējās izpeļņas aprēķinu. Situācija: darbiniece bija bērnu kopšanas atvaļinājumā. Tolaik uzņēmums bija mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksātājs. Pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma darbiniece vēlas izbeigt darba attiecības. Šobrīd uzņēmums vairs nav MUN maksātājs. Kāda summa jāņem par pamatu vidējās izpeļņas aprēķinam? Piemēram, ja darbiniece mikrouzņēmumā saņēma 500 eiro mēnesī, tad šobrīd, rēķinot vidējo izpeļņu jāpieņem, ka 500 eiro mēnesī ir neto algas summa? Atbild Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore Jautājums nebūtu sarežģīts, ja…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Business card photo created by snowing – www.freepik.com

Jautājums

Jautājums par vidējās izpeļņas aprēķinu. Situācija: darbiniece bija bērnu kopšanas atvaļinājumā. Tolaik uzņēmums bija mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksātājs. Pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma darbiniece vēlas izbeigt darba attiecības. Šobrīd uzņēmums vairs nav MUN maksātājs. Kāda summa jāņem par pamatu vidējās izpeļņas aprēķinam? Piemēram, ja darbiniece mikrouzņēmumā saņēma 500 eiro mēnesī, tad šobrīd, rēķinot vidējo izpeļņu jāpieņem, ka 500 eiro mēnesī ir neto algas summa?

Atbild Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore
Foto: Aivars Siliņš

Jautājums nebūtu sarežģīts, ja pa starpu nebūtu 1. jūlijs, kad stājās spēkā vairāki likumu grozījumi…

Tā kā persona, kas atradās bērna kopšanas atvaļinājumā, ir “no vecajiem, jeb iepriekšējo laiku” MUN maksātāja darbiniekiem, tad, iestājoties jaunajai kārtībai, to bija jāatlaiž no darba 30. jūnijā ar 25. kodu un jāpieņem darbā ar 11. kodu no 1. jūlija.

Ja tas būtu izdarīts, tad varētu būt aprēķināta kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu ar “vecajiem noteikumiem”. Proti, darbinieces vidējai izpeļņai būtu ņemta vērā iepriekšējos periodos aprēķinātā alga, nostrādātais laiks un tā būtu uzskatāma par bruto algu (kas ir vienāda ar neto algu) un izmaksāta bez nodokļiem.

Domājams, ka šobrīd situāciju var labot, vienīgi precizējot otrā ceturkšņa MUN deklarāciju, jo vairāk, ka šeit būs darbinieka algas “palielinājums”. Nekādi papildus nodokļi neparādās, bet sarunas ar VID darbiniecēm ir iespējamas.

Savukārt, ja labojums netiks pieņemts, izmaksājot darbiniecei kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu, aprēķins nemainās, bet bez darbaspēka nodokļiem neiztiksiet, jo otrajā pusgadā MUN maksātāja darbinieki ir parastie darba ņēmēji.  Arī šajā gadījumā darbinieci ir “jāatlaiž no darba” un “jāpieņem darbā”, jo MUN maksātājam vairs nav darbinieku iepriekšējā MUN likuma izpratnē.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: