Mazā biznesa un pašnodarbināto loma  pēc krīzes palielināsies

AIVA VĪKSNA, izdevniecības Lietišķās informācijas dienests biznesa attīstības vadītāja

(0)
AIVA VĪKSNA, izdevniecības Lietišķās informācijas dienests biznesa attīstības vadītāja. Foto: Jānis Deinats

Krīze ir negaidīta, kā no debesīm nokritusi, bet ne neizskaidrojama un nepārvarama, uzskata AIVA VĪKSNA, izdevniecības Lietišķās informācijas dienests biznesa attīstības vadītāja, izdevniecības pastāvēšanas 27 gadu jubilejas priekšvakarā.  Gadus trīsdesmit pasaulē valdījusī pārliecība par brīvā tirgus vadošo, virzošo un absolūti labvēlīgo lomu nu ir satricināta. Tirgus mehānisms, kas nekad nav bijis perfekts, apstājas, jo valstis savu pilsoņu dzīvības un veselības dēļ tam neļauj funkcionēt…

Sevišķi grūti klājas mazajiem uzņēmējiem un pašnodarbinātajām personām, kam paralēli rūpēm par savu tiešo biznesu tagad nākas katru dienu sekot jaunākajiem valdības, ministriju vai Valsts ieņēmumu dienesta lēmumiem. Arī daudzu uzņēmumu grāmatveži gandrīz kā ārsti epidemiologi strādā 24/7 režīmā. Krīzes situācija un valsts reakcija uz to liek aizdomāties, vai neesam pārāk paļāvušies uz kādu mistisku palīdzību no Rietumiem, ES fondiem, pasaules ekspertiem, ārvalstu komercbankām? Varbūt globālā tirgus apstākļos tādas vērtības kā taisnīgums, solidaritāte, savas valsts un tuvākā mīlestība ir atkāpušās otrajā plānā!

Mērķtiecīgas valsts politikas līmenī, šķiet, mūsu uzņēmēju neaizsargātākais slānis — pašnodarbinātie, mikrouzņēmumi, mazās SIA — gadiem ir atstāts novārtā. Lai gan tieši mazie uzņēmumi veido Latvijas ekonomikas mugurkaulu.

Covid–19 krīze agri vai  vēlu pāries, taču tā atstās būtiskas konsekvences, izmainot pasauli un ekonomiku, kādu mēs pazīstam. Piemēram, bijušais Anglijas bankas prezidents Marks Kernijs paredz, ka globalizācijas vilnis līdz ar globālā tirgus noteiktajām vērtībām kā visu lietu mērauklu beigsies, mainot mūsdienu civilizācijas būtību. Atkal nozīmi iegūs mazais, lokālais; valstis atgriezīsies pie saviem iekšējiem tirgiem un tradicionālajām vērtībām. Un ir skaidrs, ka šī tendence līdz ar  nenovēršamo pāreju uz attālinātu un digitalizētu darbu (no mājām, nevis milzu biroju ēkām vai rūpnīcu cehiem) mazā biznesa un pašnodarbināto personu lomu tikai palielinās — aizvien vairāk un vairāk klasisko darba ņēmēju funkciju pārņems uzņēmīgi un augsti izglītoti cilvēki, kuri ir darba devēji paši sev un varbūt vēl dažiem cilvēkiem.

Jaunākā informācija liecina, ka valdība atkal gatavojas ķerties pie būtiskām nodokļu sistēmas izmaiņām. Šobrīd ir vairāk nekā jebkad svarīgi, lai šīs izmaiņas beidzot radītu stabilu, saprotamu un samaksājamu nodokļu režīmu mazajiem uzņēmumiem un pašnodarbinātajiem.

Šogad 17. maijā aprit 27 gadi, kopš dibināta izdevniecība Lietišķās informācijas dienests. Tā ir žurnāla BILANCE un tās portāla BILANCE PLZ (www.plz.lv), žurnāla BILANCES JURIDISKIE PADOMI izdevēja, kā arī pieaugušo neformālās izglītības iestādes BILANCES AKADĒMIJA dibinātāja. Izdevniecība sagatavo arī komercdarbībai, grāmatvedībai, nodokļu un darba tiesībām veltītu izglītojošu literatūru sērijā BILANCES BIBLIOTĒKA.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)