0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBADEKLARĀCIJAS UN PĀRSKATIMetodiskie norādījumi reliģisko organizāciju grāmatvedības uzskaitei un gada pārskatu sagatavošanai

Metodiskie norādījumi reliģisko organizāciju grāmatvedības uzskaitei un gada pārskatu sagatavošanai

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir aktualizējis metodiskos materiālus "Reliģisko organizāciju grāmatvedības uzskaite vienkāršā ieraksta sistēmā, gada pārskata sagatavošana un nodokļu piemērošana" un "Reliģisko organizāciju grāmatvedības uzskaite divkāršā ieraksta sistēmā, gada pārskata sagatavošana un nodokļu piemērošana". Šiem materiāliem ir ieteikuma raksturs, kas skaidro normu piemērošanu, kā arī situācijas, kas nav atrunātas normatīvajos aktos. Tāpat reliģiskās organizācijas var izstrādāt savas grāmatvedības uzskaites metodes, lai piemērotu normatīvo aktu prasības grāmatvedības uzskaitē. Jāatceras, ka reliģiskās organizācijas ir Reliģisko organizāciju likuma noteiktajā kārtībā reģistrētās draudzes, reliģiskās savienības (baznīcas) un diecēzes. Ja reliģiskajai organizācijai, kura kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Pexels.com

Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir aktualizējis metodiskos materiālus "Reliģisko organizāciju grāmatvedības uzskaite vienkāršā ieraksta sistēmā, gada pārskata sagatavošana un nodokļu piemērošana" un "Reliģisko organizāciju grāmatvedības uzskaite divkāršā ieraksta sistēmā, gada pārskata sagatavošana un nodokļu piemērošana". Šiem materiāliem ir ieteikuma raksturs, kas skaidro normu piemērošanu, kā arī situācijas, kas nav atrunātas normatīvajos aktos. Tāpat reliģiskās organizācijas var izstrādāt savas grāmatvedības uzskaites metodes, lai piemērotu normatīvo aktu prasības grāmatvedības uzskaitē. Jāatceras, ka

reliģiskās organizācijas ir Reliģisko organizāciju likuma noteiktajā kārtībā reģistrētās draudzes, reliģiskās savienības (baznīcas) un diecēzes.

Ja reliģiskajai organizācijai, kura kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, apgrozījums (ieņēmumi) no saimnieciskajiem darījumiem iepriekšējā pārskata gadā nepārsniedza 100 000 eiro, bet kārtējā pārskata gadā pārsniedz 100 000 eiro, reliģiskā organizācija zaudē iespēju kārtot grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, taču pārskata gadā tā var turpināt kārtot grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā.Reliģiskā organizācija var turpināt kārtot grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā arī nākamajā pārskata gadā gadījumā, ja kārtējā pārskata gadā ir bijis tikai viens saimnieciskā darījuma gadījums (piemēram, nekustamā īpašuma atsavināšana vai saņemts mantojums), kura rezultātā kopējā saimniecisko darījumu kopsumma pārsniedz 100 000 eiro pārskata gadā.

Ja reliģiskās organizācijas apgrozījums (ieņēmumi) no saimnieciskajiem darījumiem gan kārtējā, gan iepriekšējā pārskata gadā pārsniedz 100 000 eiro, tad reliģiskā organizācija kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā.

Reliģiskā organizācija arī gadījumā, kad kārtējā un iepriekšējā pārskata apgrozījums (ieņēmumi) no saimnieciskajiem darījumiem nepārsniedz 100 000 eiro, var izvēlēties kārtot grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā. Šādā gadījumā nav atbrīvojuma no grāmatvedības organizācijas dokumentu izstrādāšanas kārtības un citām prasībām, kas attiecas uz divkāršā ieraksta sistēmu. Darījumu uzrādīšanai grāmatvedībā reliģiskā organizācija lieto tādu kontu plānu, lai gada pārskata sastāvdaļas varētu sastādīt atbilstoši Ministru kabineta 2006. gada 14. novembra noteikumu Nr. 928 “Noteikumi par reliģisko organizāciju gada pārskatiem 1. pielikumam Bilances shēma” un 2. pielikumam Ieņēmumu un izdevumu pārskata shēma.

Reliģiskās organizācijas apgrozījumu (ieņēmumus) no saimnieciskajiem darījumiem pārskata gadā nosaka saskaitot visus reliģiskās organizācijas ieņēmumus, kas atspoguļoti ieņēmumu un izdevumu pārskatā.

Reliģiskās organizācijas grāmatvedībā jāatspoguļo visi saimnieciskie darījumi, kā arī katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas reliģiskās organizācijas mantas stāvoklī, saskaņā ar reliģiskās organizācijas vadītāja norādījumiem objektīvi izvērtējot darījuma ekonomisko būtību un ietekmi uz reliģiskās organizācijas mantas stāvokli.

Reliģiskā organizācija, saņemot ziedojumus, nelieto kases aparātu (kases sistēmu), darījumus apliecinot ar numurētu un VID reģistrētu kvīti, savukārt par kopējo saņemto ziedojumu summu dienas beigās jānoformē kases ieņēmumu orderis.

Reliģiskā organizācija grāmatvedības organizācijas dokumentos nosaka ziedojumu vākšanas kārtību, kā arī kārtību, kādā skaidrā naudā saņemtie anonīmie ziedojumi tiek glabāti ziedojumu saņemšanas vietā līdz to nodošanai reliģiskās organizācijas kasē.

Par anonīmiem ziedojumiem darījumu apliecinošu dokumentu neizsniedz. Ziedojumu kastē saņemto anonīmo ziedojumu skaidrā naudā reliģiskā organizācija iemaksā reliģiskās organizācijas kasē, par to sagatavojot kases ieņēmumu orderi un izdarot ierakstu kases grāmatā, vai to iemaksā reliģiskās organizācijas bankas kontā. Par ziedojumiem ir uzskatāmi arī tie naudas līdzekļi, kas saņemti ziedojuma kastītēs. VID konstatējis gadījumus, kad reliģiskās organizācijas savus saņemtos anonīmos ziedojumus ziedojumu kastītēs, neuzskaitot grāmatvedības uzskaitē, izlieto (jo ziedotāji ir anonīmi un
nesaņem atvieglojumus).

Ziedojumā, dāvinājumā, mantojumā vai citādā veidā saņemtos krājumus novērtē naudas izteiksmē. Novērtējumam jāatbilst darījuma apliecinošajā dokumentā norādītajai vērtībai. Ja nav cita darījumu apliecinoša dokumenta, tad reliģiskajai organizācijai jānoformē pieņemšanas un nodošanas akts, kurā jānorāda grāmatvedības attaisnojuma dokumenta obligātie rekvizīti. Ja reliģiskā organizācija pārskata gadā ir izlietojusi pirktos, ziedojumā vai dāvinājumā saņemtos materiālus, preces un citus krājumus, tad tie jāuzrāda ieņēmumu un izdevumu pārskata postenī Materiālu izdevumi”.

Ja reliģiskās organizācijas ieņēmumi no saimnieciskās darbības kalendāra gada laikā 500 reizes pārsniedz minimālo mēnešalgu, kuru valdība noteikusi attiecīgajam laika posmam, šai organizācijai jādibina savs uzņēmums, kas jāreģistrē saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem.

Reliģiskā organizācija katru gadu sagatavo un ne vēlāk kā līdz 31. martam iesniedz VID (Elektroniskās deklarēšanas sistēmā) reliģiskās organizācijas vadības (vadības institūcijas) apstiprinātu gada pārskata atvasinājumu*. Reliģiskā organizācija gada pārskatu var iesniegt VID arī papīra formā.

Metodiskajā materiālā norādītas arī raksturīgākās kļūdas, aizpildot pārskatu “Detalizēta informācija par izlietotajiem ziedojumiem un dāvinājumiem”, pievienotās vērtības nodokļa piemērošana u.c. būtiska informācija. Abos metodiskajos materiālos ir arī pielikumi ar grāmatvedības dokumentu paraugiem, piemēram, Reliģiskās organizācijas naudas plūsmas uzskaites žurnāls; Pirkto krājumu uzskaites reģistrs; Debitoru (vai kreditoru) parādu uzskaites reģistrs; Pārskats par degvielas izmantošanu; Iepirkuma akts; Pārskats ziedojumu/kolektes saskaitīšanai u.c.

* Saistībā ar valstī noteikto ārkārtas situāciju un pandēmijas ietekmi reliģiskajām organizācijām un sabiedriskā labuma organizācijām 2021. gada pārskata iesniegšanas termiņš ir pagarināts līdz 2022. gada 30. jūnijam. Vairāk lasiet šeit.