0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIMinimums un atvieglojumi MUN maksātāja darbiniekam

Minimums un atvieglojumi MUN maksātāja darbiniekam

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Vai MUN maksātāja darbinieki, kas par tādiem kļuva 2021. gadā, ir tiesīgi ienākumam piemērot neapliekamo minimumu, atvieglojumus un attaisnotos izdevumus? Atbilde Tiesības uz IIN atvieglojumiem ir darba ņēmējiem, ja viņi ienākuma gūšanas vietā ir atzīmējuši algas nodokļa grāmatiņu (ANG). Šo atzīmi kontrolē VID, tādējādi tiek sniegta informācija attiecīgā uzņēmuma grāmatvedim gan par neapliekamo minimumu, gan par atvieglojumiem. Savukārt IIN likuma 6. pantā (esošajā un nākotnes redakcijā) par ANG ir teikts, ka tā iesniedzama vienā ienākuma gūšanas vietā pēc…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Minimums un atvieglojumi MUN maksātāja darbiniekam
Foto: © Guilherme Petri – Unsplash

Vai MUN maksātāja darbinieki, kas par tādiem kļuva 2021. gadā, ir tiesīgi ienākumam piemērot neapliekamo minimumu, atvieglojumus un attaisnotos izdevumus?

Atbilde

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore
Foto: Aivars Siliņš

Tiesības uz IIN atvieglojumiem ir darba ņēmējiem, ja viņi ienākuma gūšanas vietā ir atzīmējuši algas nodokļa grāmatiņu (ANG). Šo atzīmi kontrolē VID, tādējādi tiek sniegta informācija attiecīgā uzņēmuma grāmatvedim gan par neapliekamo minimumu, gan par atvieglojumiem.

Savukārt IIN likuma 6. pantā (esošajā un nākotnes redakcijā) par ANG ir teikts, ka tā iesniedzama vienā ienākuma gūšanas vietā pēc maksātāja izvēles. Mikrouzņēmuma darbiniekam nav tiesību iesniegt grāmatiņu ienākuma gūšanas vietā.

Analoģisks aizliegums minēts arī IIN likuma 12. panta 7. daļā un 13. panta 3. daļā.

Valsts ieņēmumu dienesta viedoklis:

Ņemot vērā, ka atvieglojumus un neapliekamo minimumu vispārīgā gadījumā piemēro tām personām, kuras maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli pilnā apmērā, nav pamata liegt iesniegt algas nodokļa grāmatiņu mikrouzņēmumā tiem darbiniekiem, kas pieņemti darbā pēc 2021. gada 1. janvāra, un visiem darbiniekiem pēc 01.07.2021. Attiecīgi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" minētais ierobežojums ir attiecināms tikai uz tiem darbiniekiem, kas maksā mikrouzņēmumu nodokli.

Tātad MUN maksājošais dalībnieks (–i) nedrīkst izmantot algas nodokļa grāmatiņu, bet darbinieki – drīkst. Ņemot vērā, ka š.g. otrajā pusgadā stāsies spēkā norma, ka par darba ņēmējiem būs jāveic obligātās sociālās iemaksas, ja viņu algas nesasniegs vismaz minimālo mēneša algu, domājams, ka MUN maksātāji nebūs ieinteresēti īpaši palielināt darbinieku skaitu.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada marta (471.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: