0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAMuitas deklarāciju iesniegšanas veidi

Muitas deklarāciju iesniegšanas veidi

Ikars Kubliņš, BilancePLZ, pēc VID semināra materiāliem

Muitas formalitāšu kārtošana Latvijā notiek tikai elektroniski. Muitas deklarācijas iesniedz un paraksta Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmā, kuras personas lietotāja identifikators un parole tiek uzskatīti par paraksta aizstājēju. Elektroniska muitas deklarācija tiek iesniegta Elektroniskās muitas datu apstrādes sistēmas (EMDAS) attiecīgajā funkcionalitātē (piemēram, importa deklarācija – Importa funkcionalitātē), informē Irēna Knoka, VID Muitas pārvaldes Muitošanas metodikas daļas vadītāja. EMDAS gadījumā ir divas iespējas muitas deklarāciju sagatavošanā un iesniegšanā. Pirmā ir tā sauktā system-to-system saskarne, kad komersantam ir iespēja izstrādāt (vai iegādāties) savu programmatūru un iesūtīt muitas deklarāciju uz EMDAS pa tiešo no savas sistēmas. "Šāda sistēma ir labi piemērota lielajiem…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Muitas formalitāšu kārtošana Latvijā notiek tikai elektroniski. Muitas deklarācijas iesniedz un paraksta Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmā, kuras personas lietotāja identifikators un parole tiek uzskatīti par paraksta aizstājēju. Elektroniska muitas deklarācija tiek iesniegta Elektroniskās muitas datu apstrādes sistēmas (EMDAS) attiecīgajā funkcionalitātē (piemēram, importa deklarācija – Importa funkcionalitātē), informē Irēna Knoka, VID Muitas pārvaldes Muitošanas metodikas daļas vadītāja.

EMDAS gadījumā ir divas iespējas muitas deklarāciju sagatavošanā un iesniegšanā. Pirmā ir tā sauktā system-to-system saskarne, kad komersantam ir iespēja izstrādāt (vai iegādāties) savu programmatūru un iesūtīt muitas deklarāciju uz EMDAS pa tiešo no savas sistēmas. "Šāda sistēma ir labi piemērota lielajiem komersantiem, kuriem ir savas, labi izstrādātas grāmatvedības un uzskaites sistēmas. Savukārt mazajiem un vidējiem uzņēmējiem daudz ērtāk ir lietot tā saukto komersantu lietotāju saskarni, kad, pieslēdzoties EMDAS, katram ir iespējams pašam sagatavot un iesniegt muitas deklarāciju. Saskarnes izmantošana ir bez maksas, tomēr jārēķinās, ka muitas deklarācijas aizpildīšana prasa zināmas iemaņas un ir vēlamas arī zināšanas par muitas un konkrētās muitas procedūras normatīvo regulējumu, kas atrodama VID mājaslapā muitas sadaļā," skaidro eksperte.

Jārēķinās, ka ne visās Eiropas Savienības dalībvalstīs ir šāda komersanta lietotāja saskarne muitas deklarāciju iesniegšanā. Līdzīga iespēja ir tikai kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā, iespējams, vēl kādā valstī, taču vairumā gadījumu tādas nav, kas nozīmē, ka komersantiem jāizmanto system-to-system saskarne un deklarāciju iesniegšana ir saistīta ar noteiktām izmaksām.  "Ja pašam nav iespējas noformēt muitas deklarāciju, ātrākais risinājums ir ES Muitas kodeksā ikvienai personai paredzētā iespēja noteikt pārstāvi muitas formalitāšu kārtošanā, tai skaitā muitas deklarāciju sagatavošanā un iesniegšanā. Latvijā ir daudz muitošanas speciālistu, muitas brokeru, loģistikas procesos iesaistīto uzņēmēju (muitas noliktavu turētāji), kas pārzina šos jautājumus un sniedz savus ārpakalpojumus," iesaka I. Knoka.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: