0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTINamu apsaimniekošanas PVN

Namu apsaimniekošanas PVN

Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec., nodokļu konsultante

Uzņēmums nodarbojas ar namu apsaimniekošanu un izraksta iedzīvotājiem rēķinus gan par komunālajiem pakalpojumiem, gan apsaimniekošanu, gan telpu īri. Faktiskais dzīvokļu īpašnieks ir cita juridiska persona, ar kuru iedzīvotāji slēdz līgumu par telpu īri. Namu apsaimniekotājs īres naudas iekasēšanā darbojas kā starpnieks. Vai ieņēmumi par īri PVN deklarācijā jānorāda apsaimniekotājam vai uzņēmumam, kas ir faktiskais īpašnieks? Vai dzīvokļu faktiskais īpašnieks izraksta apsaimniekotājam rēķinu par īres naudas atgriešanu? Ja izraksta, vai tas ir ar PVN apliekams vai neapliekams darījums? Atbilde Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec.,nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī


ABONĒT

Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai
 Esi abonents?

Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Namu apsaimniekošanas PVN
Foto: © alesmunt – stock.adobe.com

Uzņēmums nodarbojas ar namu apsaimniekošanu un izraksta iedzīvotājiem rēķinus gan par komunālajiem pakalpojumiem, gan apsaimniekošanu, gan telpu īri. Faktiskais dzīvokļu īpašnieks ir cita juridiska persona, ar kuru iedzīvotāji slēdz līgumu par telpu īri. Namu apsaimniekotājs īres naudas iekasēšanā darbojas kā starpnieks. Vai ieņēmumi par īri PVN deklarācijā jānorāda apsaimniekotājam vai uzņēmumam, kas ir faktiskais īpašnieks? Vai dzīvokļu faktiskais īpašnieks izraksta apsaimniekotājam rēķinu par īres naudas atgriešanu? Ja izraksta, vai tas ir ar PVN apliekams vai neapliekams darījums?

Atbilde

Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec., nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi
Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec.,
nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi
Foto: Aivars Siliņš

Saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa (turpmāk — PVN) likuma 1. panta 1. daļas 26. punktu starpnieks — nodokļa maksātājs, kurš piedalās pakalpojumu sniegšanā vai preču piegādē, nekļūstot par šo preču īpašnieku vai faktisko pakalpojumu sniedzēju, lai īstenotu citu personu intereses pakalpojumu sniegšanas vai preču piegādes darījumos. Starpnieks izraksta nodokļa rēķinu un saņem atlīdzību tikai par savu sniegto starpniecības pakalpojumu.

PVN likuma 34. panta 6. daļa nosaka, ka starpniecības pakalpojuma ar nodokli apliekamā vērtība ir starpniecības atlīdzība.

No iepriekš minētā secinām, ka namu apsaimniekotājs ieņēmumus par telpu īri savā PVN deklarācijā neuzrāda, kā arī saskaņā ar MK noteikumu Nr. 775 «Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi» 52. punktu trešās personas vārdā iekasētās summas neiekļauj sabiedrības ieņēmumos. 

Dzīvokļu faktiskais īpašnieks, izrakstot rēķinu namu apsaimniekotājam par dzīvojamo telpu īri, darījumu neapliek ar PVN , jo saskaņā ar PVN likuma 52. panta 1. daļas 25. punktu ar nodokli neapliek iedzīvotājiem sniegtos pakalpojumus — dzīvojamo telpu īri.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada decembra (492.) numurā.