0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBANeapliekamā minimuma precizēšana gada laikā

Neapliekamā minimuma precizēšana gada laikā

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Kā palīdzēt darbiniekam aprēķināt, vai VID paziņotais prognozētais neapliekamais minimums pēc dažiem mēnešiem no gada sākuma būtu jāsamazina vai no tā lietderīgāk atteikties? Atbilde Prognozēto neapliekamo minimumu VID nosaka pēc formulas, kura minēta MK noteikumos Nr. 656 (par minimumu un atvieglojumiem).  [gada N. minimuma summa 2021 – koeficients × (fakt2019–2020ieņēm.× 1,06 – 6000)] / 12 Šo formulu var izmantot, nosakot neapliekamo minimumu, ja darbinieks godīgi paziņos grāmatvedim no gada sākuma gūto ieņēmumu summu. Turklāt darbinieks jābrīdina, ka aprēķinam vajadzīga bruto…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Neapliekamā minimuma precizēšana gada laikā
Foto: Olia Danilevich – Pexels

Kā palīdzēt darbiniekam aprēķināt, vai VID paziņotais prognozētais neapliekamais minimums pēc dažiem mēnešiem no gada sākuma būtu jāsamazina vai no tā lietderīgāk atteikties?

Atbilde

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore
Foto: Aivars Siliņš

Prognozēto neapliekamo minimumu VID nosaka pēc formulas, kura minēta MK noteikumos Nr. 656 (par minimumu un atvieglojumiem). 

[gada N. minimuma summa 2021 – koeficients × (fakt2019–2020ieņēm.× 1,06 – 6000)] / 12

Šo formulu var izmantot, nosakot neapliekamo minimumu, ja darbinieks godīgi paziņos grāmatvedim no gada sākuma gūto ieņēmumu summu. Turklāt darbinieks jābrīdina, ka aprēķinam vajadzīga bruto summa (pirms nodokļiem). 

Piemēram, darbiniekam periodā, no kura ieņēmumiem tiek prognozēts minimums, nebija ieņēmumu. Šādos gadījumos VID paziņo, ka minimums ir puse no likumā noteiktā, kas ir 150 eiro (300 / 2).

Darbinieks pēc 2021. gada pieciem mēnešiem lūdz grāmatvedi noteikt, vai šis minimums ir atbilstošs viņa algai, kas ir pastāvīga visa gada laikā, — 800 eiro mēnesī.

Sakarā ar to, ka formulā izmantotie lielumi uzrādīti veselam gadam, tie ir jānomaina atbilstoši pieciem (no 12) mēnešiem. Nav vajadzības piemērot arī reālas algas palielinošo koeficienti 6% apmērā, jo aprēķins nav "prognoze":

(3600 × 5 / 12 – 0,23077 × (800 × 5 – 6000 × 5 / 12 )) / 5 = 230,77 eiro

Grāmatvedis var nomierināt darbinieku, jo faktiski piecos mēnešos piemērotais minimums ir ievērojami mazāks par to, kas "pienākas" darbiniekam, ja alga līdz gada beigām paliks nemainīga.

Darbinieks jābrīdina par atkārtoto pārrēķinu, ja ieņēmumi ievērojami palielināsies.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada februāra (470.) numurā.