0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAKLIENTU IZPĒTE, SANKCIJASNo jūlija - jaunas prasības klientu izpētei un aizdomīgu darījumu ziņošanai

No jūlija – jaunas prasības klientu izpētei un aizdomīgu darījumu ziņošanai

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Plānots, ka šāgada 1. jūlijā stāsies spēkā grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā, kas ietekmēs likuma subjektu, tai skaitā ārpakalpojumu grāmatvežu darba pienākumus. Likuma grozījumiem noteikti daži galvenie mērķi - precīzi ieviest Finanšu darījumu darba grupas (FATF) rekomendācijas; ieviest jaunu kopīgu klientu izpētes rīku; ieviest jaunu kārtību, kā ziņot par aizdomīgiem darījumiem; nodrošināt likuma subjekta patiesā labuma guvēja atbilstību. Par tiem "Bilances Akadēmijas" seminārā informējusi Mg.oec. Jeļena Marjasova, SIA “RS ONE Consulting” valdes locekle. Stingrākas prasības likuma subjektu patieso labuma guvēju reputācijai Likumprojektā paredzēts, ka turpmāk prasības…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: wuestenigel on VisualHunt.com

Plānots, ka šāgada 1. jūlijā stāsies spēkā grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā, kas ietekmēs likuma subjektu, tai skaitā ārpakalpojumu grāmatvežu darba pienākumus. Likuma grozījumiem noteikti daži galvenie mērķi - precīzi ieviest Finanšu darījumu darba grupas (FATF) rekomendācijas; ieviest jaunu kopīgu klientu izpētes rīku; ieviest jaunu kārtību, kā ziņot par aizdomīgiem darījumiem; nodrošināt likuma subjekta patiesā labuma guvēja atbilstību. Par tiem "Bilances Akadēmijas" seminārā informējusi Mg.oec. Jeļena Marjasova, SIA “RS ONE Consulting” valdes locekle.

Stingrākas prasības likuma subjektu patieso labuma guvēju reputācijai

Likumprojektā paredzēts, ka turpmāk prasības par nevainojamu reputāciju attieksies ne tikai uz likuma subjektu atbildīgajiem darbiniekiem, bet arī patiesajiem labuma guvējiem. "Tas nozīmē, ka tiks pārbaudīta patieso labuma guvēju sodāmība, personiskā vai komercdarbība un tiks izvērtēta arī to reputācija. Informācija par sodāmību vai pārkāpumiem NILLTFN jomā ir atrodama oficiālos reģistros (Sodu reģistrā, kontrolējošo institūciju datu bāzēs) un tā ir objektīva, taču nevainojamas reputācijas pārbaudei, kā norādīts likumprojekta anotācijā, būs jāņem vērā, vai par personu nav publiski pieejama negatīva rakstura informācija, kas varētu liecināt par iespējamu saistību ar noziedzīgi iegūtas naudas legalizāciju. Turklāt tiks izvērtēta ne tikai pašu patieso labuma guvēju, bet arī viņu ģimenes locekļu un cieši saistītu (turklāt tas tiek traktēts plaši, iekļaujot arī neformālu saskarsmi) personu reputācija.

Teorētiski iespējama situācija, kad kāda tendencioza mediju raksta dēļ var tikt pieņemts, ka patiesā labuma guvēja reputācija nav nevainojama un likuma subjektam tiks atteikta licences saņemšana vai darbības turpināšana," vērš uzmanību J. Marjasova.

Varēs apmainīties ar klienta izpētes informāciju

Kopīga klientu izpētes rīks dos iespēju likuma subjektiem iespēju apmainīties ar klientu izpētes informāciju, ko ieguvuši citi likuma subjekti. Paredzēti divi kientu izpētes rīku modeļi - slēgtais un atvērtais. Slēgtais rīks būs paredzēts izmantošanai viena uzņēmuma grupas ietvaros un tam nebūs nepieciešams saņemt speciālu atļauju, ja vien to neizmantos subjekti, kas nebūs vienas uzņēmumu grupas sastāvā. Savukārt atvērtais kopīgais klientu izpētes rīks paredzēs piedāvāt (tirgot) klientu izpētei nepieciešamo informāciju brīvā tirgus apstākļos jebkuram likuma subjektam. Šī pakalpojuma sniedzējiem būs jāsaņem speciāla licence. Izmantot šo pakalpojumu būs likuma subjekta brīva izvēle.

Jauna sistēma ziņošanai par aizdomīgiem darījumiem

Ar 1. jūliju plānots būtiski mainīt ziņošanas kārtību par aizdomīgiem darījumiem Finanšu izlūkošanas dienestam (FID). Turpmāk tiks izmantots speciāls informācijas sniegšanas kanāls - sistēma, kas nodrošinās dažādas datu apstrādes funkcijas. Līdz ar šīs sistēmas ieviešanu likuma subjektam informācija par aizdomīgiem darījumiem vairs nebūs jāsniedz gan FID, gan Valsts ieņēmumu dienestam (VID), kā tas ir šobrīd. Taču likuma subjektiem būs jauns pienākums - reģistrēties FID datu saņemšanas un analīzes sistēmā (detalizētu kārtību noteiks Ministru kabineta noteikumos).

Pilnībā ar J. Marjasovas e-semināru “Klienta izpēte un darījumu uzraudzība, NILLTPFN likuma grozījumi” var iepazīties, iegādājoties to "Bilances Akadēmijas" e-veikalā: https://www.plz.lv/preces/klienta-izpete-un-darijumu-uzraudziba-nilltpfn-likuma-grozijumi-e-seminara-videoieraksts/