0,00 EUR

Grozā nav nevienas preces.

NODOKĻI Nodarbināto nerezidentu – fizisko personu Latvijā gūto ienākumu aplikšana ar nodokļiem

Nodarbināto nerezidentu – fizisko personu Latvijā gūto ienākumu aplikšana ar nodokļiem

Jautājums. Vai fiziskās personas - ārzemnieki var tikt nodarbinātas Latvijā? Kādi nodokļi viņiem ir jāmaksā? Vai uzņēmums var apmaksāt ārzemju partneru apmeklējumu uz Latviju? Atbild Larisa Rosļakova, SIA “Lasse” valdes locekle, nodokļu konsultante. Saskaņā ar likumu „Par nodokļiem un nodevām” attiecībā uz Latvijas valsti ir jānosaka, vai ārzemju fiziskā persona ir Latvijas Republikas (LR) rezidents vai nerezidents. Galvenais kritērijs, saskaņā ar kuru ārzemju nodokļu maksātājs saglabā savu Latvijas nerezidenta statusu, ir uzturēšanas ilgums LR teritorijā jebkuru 12 mēnešu laikā. Ja šis termiņš sasniedz 183 dienas (nav obligāti pēc kārtas, iespējams vairāku LR apmeklējumu laikā), tad šāds nerezidents uzreiz kļūst par…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu9 € / mēnesī*
Pirmās 30 dienas bez maksas
Abonēt
*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties
Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Jautājums. Vai fiziskās personas – ārzemnieki var tikt nodarbinātas Latvijā? Kādi nodokļi viņiem ir jāmaksā? Vai uzņēmums var apmaksāt ārzemju partneru apmeklējumu uz Latviju?

Atbild Larisa Rosļakova, SIA “Lasse” valdes locekle, nodokļu konsultante.

Saskaņā ar likumu „Par nodokļiem un nodevām” attiecībā uz Latvijas valsti ir jānosaka, vai ārzemju fiziskā persona ir Latvijas Republikas (LR) rezidents vai nerezidents. Galvenais kritērijs, saskaņā ar kuru ārzemju nodokļu maksātājs saglabā savu Latvijas nerezidenta statusu, ir uzturēšanas ilgums LR teritorijā jebkuru 12 mēnešu laikā. Ja šis termiņš sasniedz 183 dienas (nav obligāti pēc kārtas, iespējams vairāku LR apmeklējumu laikā), tad šāds nerezidents uzreiz kļūst par LR rezidentu. Līdz ar to mainās arī viņa ienākumu aplikšana ar nodokļiem.

Ja fiziskā persona ir Latvijas rezidents, tad tā pakļaujas LR nodokļu likumdošanai pilnā apmērā, un, nodarbinot šo fizisko personu, no tās ienākumiem, t.i., darba algas, pilnā apmērā tiek ieturēti nodokļi, ņemot vērā atvieglojumus un neapliekamo minimumu.

Ja fiziskā persona ir nerezidents, tad tās gūtiem ienākumiem ir jāpiemēro likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 3. daļas 3. pantu un, nodarbinot šādu fizisko personu, pirmkārt, ir jāatceras par tās reģistrāciju Valsts ieņēmumu dienestā (VID), iesniedzot par viņu ziņas un saņemot speciālo reģistrācijas kodu.

Tātad, ja ir noteikts, ka cilvēks (ienākuma saņēmējs) ir Latvijas nerezidents, tad viņa gūtajiem ienākumiem ir jāpiemēro likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 3. daļas 3. panta normas.

Ienākumi, kas ir minēti 1. punktā (darba alga), kā arī 4. punktā (valdes vai padomes locekļa atalgojums) iepriekš minētās likuma normas, tiek aplikti ne tikai ar IIN, bet arī ar obligātām sociālās apdrošināšanas iemaksām saskaņā ar likumu „Par valsts sociālo apdrošināšanu” 14. panta normām

LR nerezidenta ienākums, kuru apliek ar algas nodokli, ir kalendāra mēneša ienākums, no kura ir atņemta attaisnoto izdevumu summa, kas ir noteikta 1. punktā 10. panta 5. un 6. daļā attaisnoto izdevumu summa.

Saskaņā ar likumu „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 12. daļas 17. pantu, izmaksājot ienākumu, tiek ieturēts nodoklis pēc ienākuma izmaksas vietas un tiek pārskaitīts budžetā ne vēlāk kā mēneša 5. datumā pēc ienākuma izmaksas mēneša.

Saskaņā ar to pašu likumu komersants, kurš izmaksā šādu ienākumu fiziskai personai – nerezidentam, no kura nodoklis tiek ieturēts izmaksās vietā vai aprēķināšanas brīdī, izsniedz nerezidentam apliecinājumu par gūtiem LR ienākumiem taksācijas gadā no atbilstošas personas, kura šo ienākumu izmaksā un samaksāto no tā IIN (6. pielikums).

Piemērojot likuma 12. daļu, par nodokļa ieturēšanas dienu tiek uzskatīta diena, kad nodokļa maksātājs – persona, kas izmaksā ienākumu, faktiski veic maksājumu nerezidentam (algas izmaksas diena). Nodoklis no nerezidentu ienākumiem tiek aprēķināts tikai tad, kad šis ienākums ir faktiski izmaksāts nerezidentam. Ja ienākums ir apsolīts, pat aprēķināts, bet vēl nav izmaksāts, apliekamais ar nodokli objekts nerodas.

Nerezidenta ienākumiem, no kuriem jāmaksā nodoklis, netiek piemērots ne neapliekamais minimums, ne atvieglojumi par apgādājamiem; neapliekamie ienākumi, kuri minēti likuma 9. pantā uz nerezidentiem neattiecas (bet var būt izņēmumi).

IINa aprēķinu un iemaksu budžetā veic Latvijas rezidents, kurš izmaksā ienākumu ārzemniekam. Nerezidenta – fiziskās personas apliekamā ienākuma aprēķins ir samērā vienkāršs. Apliekamais ienākums ir starpība starp saņemto labumu vērtību (alga) un attaisnotiem izdevumiem. Nerezidenta attaisnotie izdevumi var būt daži izdevumu veidi, piemēram, 10. panta trešā daļā minētās obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas.

Ja tas ir nerezidents no trešajām valstīm, tad viņam sākumā ir nepieciešams legalizēties Latvijā, saņemt darba atļauju, un pēc tam viņš var tikt nodarbināts. Nav atļauts nodarbināt ārzemniekus, kam nav darba atļaujas.

Saskaņā ar likuma 3. panta trešo daļu, nosakot vai fiziskai personai – nerezidentam ir jāmaksā nodoklis no Latvijā gūtajiem ienākumiem, ir arī jāņem vērā esošie divpusējie starptautiskie līgumi par dubultās nodokļu aplikšanas atcelšanu un nodokļu nemaksāšanu (nodokļu konvencijas).

 Uzņēmuma viesu apmeklējuma apmaksa

Kas attiecas uz pārējiem nerezidentu ienākumiem, saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 7. panta  normām ienākumu var veidot ne tikai naudas iemaksas, bet arī pakalpojumi. Šādi pakalpojumi var būt viesnīcas apmaksa Latvijā, biļetes apmaksa braucienam uz Latviju utt., – tas ir ienākums, no kura ir jāmaksā nodoklis.

Nosakot saņemto labumu vērtību, kas ir nepieciešama, lai aprēķinātu nodokli, ir nianse, kam jāpievērš uzmanība. Tas ir gadījums, kad ārzemnieks (nerezidents) saņem ar nodokli apliekamo  ienākumu mantas vai apmaksāto pakalpojumu veidā (viesnīca Latvijā, biļetes apmaksa braucienam uz Latviju utt.). Ienākums ir saņemts, bet ieturēt no tā nodokli nav iespējams, kaut gan to pieprasa likums. Saskaņā ar Ministru Kabineta 2010. gada 21. septembra noteikumiem no  Nr. 899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība”, pielietojot likuma trešās daļas 3. pantu, ja fiziskā persona – Latvijas Republikas nerezidents saņem ienākumu tikai dabīgās vērtības veidā vai arī pakalpojumu veidā un no tā ienākuma izmaksāšanas brīdī nodokli nav iespējams ieturēt, tad kopējo saņemto ienākumu veido ienākuma naudas ekvivalents un summa, kas atbilst nodokļa apmēram no kopējas ienākuma vērtības, t.i. apmaksāto pakalpojumu vērtība par ārzemnieku ir ienākums, no kura nodoklis jau ir atņemts, bet kopēja nerezidenta bruto ienākuma summa tiek noteikta aprēķinu veidā.

Aizpildāmie pielikumi

1. Apliecinājums par Latvijas Republikā nerezidenta gūtajiem ienākumiem un samaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli – Ministru Kabineta 2010. gada 21. septembra noteikumu Nr. 899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība” 6. pielikums (tiek izsniegt ienākuma saņēmējam, t.i. nerezidentam).

2. Atskaite par iedzīvotāju ienākuma nodokli par fiziskās personas – nerezidenta gūtajiem ienākumiem un samaksāto nodokli Latvijas Republikā – Ministru Kabineta 2010. gada 21. septembra noteikumu Nr. 899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība”4. pielikums  (tiek iesniegts VID līdz nākama mēneša 15. datumam).

 

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: