0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBADEKLARĀCIJAS UN PĀRSKATINodokļu atvieglojumi, ja iemaksas privātajos pensiju fondos veic darba devējs

Nodokļu atvieglojumi, ja iemaksas privātajos pensiju fondos veic darba devējs

Sagatavots pēc VID informācijas

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sniedzis skaidrojumu, kādi ir nodokļu atvieglojumi, ja iemaksas privātajos pensiju fondos veic darba devējs no saviem līdzekļiem. No darbinieka ienākumiem, par kuriem maksā algas nodokli, izslēdz veiktās iemaksas privātajos pensiju fondos, kuras kopā ar dzīvības apdrošināšanu (ar līdzekļu uzkrāšanu) nepārsniedz 10% no darbiniekam aprēķinātās bruto algas gadā. Par darbinieka bruto algu uzskatāma darbinieka alga, no kuras nav atskaitīts neapliekamais minimums, nodokļa atvieglojumi, attaisnotie izdevumi, ieturējumu summas, kā arī ieturētā algas nodokļa summa. Jāņem vērā, ka bruto alga neietver darbiniekam piešķirto papildu labumu vērtību. Ja iemaksas privātajā pensiju…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Darbinieks sasniedz pensijas vecumu
Foto: © Marcus Aurelius: https://www.pexels.com

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sniedzis skaidrojumu, kādi ir nodokļu atvieglojumi, ja iemaksas privātajos pensiju fondos veic darba devējs no saviem līdzekļiem.

No darbinieka ienākumiem, par kuriem maksā algas nodokli, izslēdz veiktās iemaksas privātajos pensiju fondos, kuras kopā ar dzīvības apdrošināšanu (ar līdzekļu uzkrāšanu) nepārsniedz 10% no darbiniekam aprēķinātās bruto algas gadā.

Par darbinieka bruto algu uzskatāma darbinieka alga, no kuras nav atskaitīts neapliekamais minimums, nodokļa atvieglojumi, attaisnotie izdevumi, ieturējumu summas, kā arī ieturētā algas nodokļa summa.

Jāņem vērā, ka bruto alga neietver darbiniekam piešķirto papildu labumu vērtību.

Ja iemaksas privātajā pensiju fondā pārsniedz 10% no darbinieka bruto algas gadā, pārsnieguma summu iekļauj darbinieka gada apliekamajā ienākumā gada pēdējā mēnesī un no tās ietur nodokli (darba devējs var ieturēt nodokli arī katru mēnesi).

Ja darba devējs iemaksas privātajā pensiju fondā ir veicis par konkrēto gadu un nākamo gadu, konkrētajā gadā, nosakot izdarīto maksājumu attiecību pret darbinieka bruto algu, ņem vērā tikai to maksājumu daļu, kas attiecas uz konkrēto gadu.

Ja darba devējs iemaksas privātajā pensiju fondā ir veicis par iepriekšējo gadu un konkrēto gadu, konkrētajā gadā, nosakot izdarīto maksājumu attiecību pret darbinieka bruto algu, ņem vērā visus maksājumus.

Veiktās iemaksas privātajos pensiju fondos no darba devēja līdzekļiem, kuras ir attiecināmas uz konkrēto gadu, darba devējs uzrāda Paziņojuma par fiziskai personai izmaksātajām summām 05. rindā “Ieņēmumi”, savukārt 06. rindā “Neapliekamie ienākumi” uzrādītās iemaksas no darba devēja līdzekļiem privātajos pensiju fondos kopā ar dzīvības apdrošināšanas (ar līdzekļu uzkrāšanu) prēmiju summām nedrīkst pārsniegt 10% no bruto algas konkrētajā gadā.

Darba devēja un darbinieka valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) objekts ir visi algotā darbā aprēķinātie ienākumi, no kuriem ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), neatskaitot neapliekamo minimumu, nodokļu atvieglojumus un attaisnotos izdevumus, par kuriem darbiniekam ir tiesības samazināt apliekamo ienākumu.

VSAOI objektā nav ietvertas darba ņēmēja labā veiktās darba devēja iemaksas privātajos pensiju fondos atbilstoši licencētajiem pensiju plāniem, kas kopā ar dzīvības apdrošināšanu (ar līdzekļu uzkrāšanu) nepārsniedz 10% no darbinieka bruto algas taksācijas gadā.

Tādējādi darba devējam no iemaksām privātajos pensiju fondos, kas kopā ar dzīvības apdrošināšanu (ar līdzekļu uzkrāšanu) pārsniedz 10% no darbinieka bruto algas konkrētajā gadā, ir jāveic VSAOI.

Izmaksājot papildpensijas kapitālu, kas veidojies no darba devēja veiktajām iemaksām privātajos pensiju fondos un izmaksāts fiziskai personai, nodokli atbilstoši pamatlikmei ietur privātais pensiju fonds un iemaksā to vienotajā nodokļu kontā līdz ienākuma izmaksas mēnesim sekojošā mēneša 23. datumam.

Vairāk uzziniet VID metodiskajā materiālā "Iemaksas privātajos pensiju fondos un dzīvības apdrošināšanas prēmiju maksājumi". Lasiet arī: