0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻINodokļu likumā paredz izmaiņas attiecībā uz transfertcenu dokumentāciju

Nodokļu likumā paredz izmaiņas attiecībā uz transfertcenu dokumentāciju

Saeimas plenārsēdē 20. septembrī otrajā lasījumā tiks skatīts likumprojekts "Grozījumi likumā 'Par nodokļiem un nodevām", kurā tiek pārskatītas transfertcenu dokumentāciju regulējošās tiesību normas. Likumprojektā ietvertie grozījumi  attieksies galvenokārt uz uzņēmumiem, kuri ietilpst starptautiskā uzņēmumu grupā un veic darījumus ar to grupā esošiem ārvalstu uzņēmumiem. Grozījumi transfertcenu dokumentācijas tiesiskajā regulējumā apgrūtinās starptautisko uzņēmumu grupām iespēju mākslīgi novirzīt peļņu uz valstīm, kur nodokļu slogs ir zemāks nekā Latvijā. Tāpat regulējums uzlabos nodokļu administrācijas iespēju veikt riska analīzi un atvieglos transfertcenu audita veikšanu. Likumprojektā noteikts subjektu loks, kam noteiktajos gadījumos ir pienākums sagatavot transfertcenu dokumentāciju. Minētais subjektu loks ir uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN)…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Saeimas plenārsēdē 20. septembrī otrajā lasījumā tiks skatīts likumprojekts "Grozījumi likumā 'Par nodokļiem un nodevām", kurā tiek pārskatītas transfertcenu dokumentāciju regulējošās tiesību normas. Likumprojektā ietvertie grozījumi  attieksies galvenokārt uz uzņēmumiem, kuri ietilpst starptautiskā uzņēmumu grupā un veic darījumus ar to grupā esošiem ārvalstu uzņēmumiem. Grozījumi transfertcenu dokumentācijas tiesiskajā regulējumā apgrūtinās starptautisko uzņēmumu grupām iespēju mākslīgi novirzīt peļņu uz valstīm, kur nodokļu slogs ir zemāks nekā Latvijā. Tāpat regulējums uzlabos nodokļu administrācijas iespēju veikt riska analīzi un atvieglos transfertcenu audita veikšanu.

Likumprojektā noteikts subjektu loks, kam noteiktajos gadījumos ir pienākums sagatavot transfertcenu dokumentāciju. Minētais subjektu loks ir uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātājs – rezidents vai pastāvīgā pārstāvniecība, ja tas veic darījumus ar likumā noteiktu personu.

Tāpat noteiktas robežvērtības (apgrozījums un darījuma vērtība), kuras pārsniedzot, nodokļu maksātājam rodas pienākums sagatavot un iesniegt Valsts ieņēmumu dienestam (VID) katru gadu vai arī sagatavot un iesniegt VID pēc pieprasījuma transfertcenu dokumentāciju. Ņemot vērā atšķirīgu slogu globālās dokumentācijas un vietējās dokumentācijas sagatavošanai, abiem minētajiem transfertcenu dokumentācijas veidiem noteikts atšķirīgs robežvērtības lielums. Tā rezultātā vismaz katram trešajam nodokļu maksātājam, kam šobrīd ir pienākums sagatavot transfertcenu dokumentāciju, tas vairs nebūs jādara. Vienlaikus samazināts slogs tranfertcenu dokumentācijas sagatavošanai gadījumos, kad Latvijas rezidents vai nerezidenta pastāvīgā pārstāvniecība Latvijā veic darījumu ar Latvijas rezidentu. Likumprojektā paredzēts, ka šādā gadījumā transfertcenu dokumentācija tiek sagatavota tikai gadījumā, ja to pieprasa VID. Noteikts arī informācijas apjoms, kāds norādāms vietējā un globālajā dokumentācijā.

Ar grozījumiem paredzētas VID tiesības pieprasīt no nodokļu maksātāja transfertcenu dokumentāciju, lai pārbaudītu transfertcenu korekciju riskus un konsultētu nodokļu maksātāju par iespējamiem transfertcenu korekciju riskiem.

Tāpat paredzēta atbildība par transfertcenu dokumentācijas nesniegšanu.

Tā noteikta par transfertcenu dokumentācijas sagatavošanas prasību būtisku pārkāpšanu vai transfertcenu dokumentācijas iesniegšanas termiņa neievērošanu – līdz 1 procentam no kontrolētā darījuma, par kuru ir pienākums sagatavot transfertcenu dokumentāciju, summas, kas jānorāda nodokļa maksātāja pārskata gada ieņēmumos vai izdevumos attiecīgajā pārskata periodā, bet ne vairāk kā 100 000 eiro.

Paredzēts, ka likumprojektā ietvertās transfertcenu dokumentācijas prasības būs piemērojamas uz darījumiem, kas veikti ar 2018. pārskata gadu, kas likuma pieņemšanas brīdī jau ir sācies. Ņemot vērā, ka atbilstoši likumprojektā ietvertajam regulējumam transfertcenu dokumentācija iesniedzama divpadsmit mēnešu laikā pēc attiecīgā finanšu gada beigām, transfertcenu dokumentācija par pārskata gadu, kas sākas 2018.gada 1.janvārī, ir iesniedzama līdz 2019.gada 31.decembrim.

Grozīta “saistītas personas” definīcija:

  • neattiecinot vienu no tās kritērijiem uz noteikta veida kontrolētajiem darījumiem, ņemot vērā šādu darījumu zemāku transfertcenu risku;
  • nepārprotami nosakot, ka par saistītiem uzņēmumiem nav uzskatāmas kapitālsabiedrības,  kuru kapitāla daļu turētājs ir valsts, kura attiecīgi pilnvarojusi šo uzdevumu veikt kādai no atbildīgajām ministrijām. Minētais neattiecas uz valsts netiešu līdzdalību darījumos starp mātes un meitas uzņēmumiem. Arī turpmāk tiek saglabāta pieeja, ka par saistītajām personām nav uzskatāmi darījumi starp uzņēmumiem, kuru tiešais kapitāla daļu turētājs ir valsts;
  • saistītas personas ir arī fiziskās personas (arī to radinieki, laulātie un svaiņi līdz noteiktai pakāpei), ja tām pieder vairāk nekā 50 procenti no komercsabiedrības pamatkapitāla vai daļu vērtības vai kooperatīvās sabiedrības paju vērtības, vai šīm personām citādi ir nodrošināta izšķiroša ietekme komercsabiedrībā vai kooperatīvajā sabiedrībā.
Likumprojekts Saeimā vēl būs jāskata arī 3. lasījumā.