0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻINodokļu reforma 2018: galvenās izmaiņas UIN maksāšanas kārtībā

Nodokļu reforma 2018: galvenās izmaiņas UIN maksāšanas kārtībā

Uzņēmējiem pati būtiskākā pārmaiņa jaunajā nodokļu reformā būs pāreja uz principiāli jaunu uzņēmumu ienākuma nodokļa maksāšanas kārtību - 0% UIN likmes piemērošanu reinvestētajai peļņai, uzskata zvērinātu advokātu biroja "Sorainen" nodokļu speciālisti - zvērināts advokāts Jānis Taukačs, vecākā nodokļu speciāliste Aija Lasmane un nodokļu menedžeris Kaspars Strazds. Vienkārši sakot, no nākamā gada UIN 20% apmērā tiks maksāts tikai tajos gadījumos, kad tiks izņemtas dividendes vai veiktas citas izmaksas no uzņēmuma, kas vērstas uz faktisku peļņas sadali (nosacīti sadalītā peļņa). Tajā pašā laikā dividenžu saņēmējam kapitāla nodoklis vairs nebūs jāmaksā. "Sorainen" vērš uzmanību, ka likumos ieviesti jauni jēdzieni - "nosacītās dividendes" un "dividendēm pielīdzināmas izmaksas"…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Uzņēmējiem pati būtiskākā pārmaiņa jaunajā nodokļu reformā būs pāreja uz principiāli jaunu uzņēmumu ienākuma nodokļa maksāšanas kārtību - 0% UIN likmes piemērošanu reinvestētajai peļņai, uzskata zvērinātu advokātu biroja "Sorainen" nodokļu speciālisti - zvērināts advokāts Jānis Taukačs, vecākā nodokļu speciāliste Aija Lasmane un nodokļu menedžeris Kaspars Strazds. Vienkārši sakot, no nākamā gada UIN 20% apmērā tiks maksāts tikai tajos gadījumos, kad tiks izņemtas dividendes vai veiktas citas izmaksas no uzņēmuma, kas vērstas uz faktisku peļņas sadali (nosacīti sadalītā peļņa). Tajā pašā laikā dividenžu saņēmējam kapitāla nodoklis vairs nebūs jāmaksā.

"Sorainen" vērš uzmanību, ka likumos ieviesti jauni jēdzieni - "nosacītās dividendes" un "dividendēm pielīdzināmas izmaksas" (arī par šīm izmaksām būs jāmaksā UIN). Kā skaidro "Sorainen" speciālisti, nosacītās dividendes ir tāda pamatkapitāla samazināšana (arī uzņēmuma likvidācijas gadījumā), kas iepriekš ir bijis palielināts no nesadalītās peļņas, par kuru esošajā UIN režīmā netika samaksāts nodoklis.

Savukārt nosacīti sadalītā peļņa varēs būt vairāku veidu, no tiem būtiskākie ir šādi:

  • Ar saimniecisko darbību tieši nesaistītas izmaksas, piemēram, izdevumi darbinieku atpūtai, izdevumi par reprezentatīvo auto, soda naudas, u.c.,
  • Procentu maksājumi nefinanšu uzņēmumiem un privātpersonām, kas pārsniedz noteiktus limitus (angliski: thin capitalisation, no 2018. gada paliks viens esošais ierobežojums - aizņemtā parāda attiecība pret pašu kapitālu 4 pret 1, kā arī tiks ieviests jauns ierobežojums, ja samaksāto procentu apmērs pārsniegs 3 miljonus EUR),
  • Norakstītie nedrošie debitoru parādi,
  • transfertcenu korekcijas,
  • likvidācijas kvotas.

Tāpat dividenžu izmaksai tiks pielīdzināti arī aizdevumi saistītajiem uzņēmumiem. Arī par šiem aizdevumiem būs jāmaksā UIN, izņemot gadījumus, kad uz tiem attieksies atbrīvojums. Piemēram, ja izsniegto aizdevumu summa pārsniedz saņemto aizdevumu apmēru no nesaistītām personām; aizdevums tiek izsniegts meitas sabiedrībai; aizdevums tiek izsniegts uz periodu, kas ir īsāks par 12 mēnešiem u.c. Tajā taksācijas periodā, kad aizdevums tiks atdots, uzņēmums drīkstēs samazināt ar UIN apliekamo bāzi par atdotā aizdevuma summu.

Saglabātas arī vairākas esošās nodokļu atlaides. Piemēram, uzņēmumi drīkstēs neaplikt ar UIN reprezentācijas izdevumus un personāla ilgtspējas pasākumu izdevumus, kas nepārsniedz 5 % no pirmstaksācijas gada bruto darba algas, par kuru samaksāti VSAOI maksājumi, ja šie izdevumi uzskaitīti dalīti no citiem izdevumiem. Tāpat tiks saglabāta arī atlaide par ziedojumiem sabiedriskā labuma organizācijām. Uzņēmumi varēs izvēlēties, vai nemaksāt UIN par ziedojumiem, ja tie nepārsniegs vienu no diviem lielumiem (5% no iepriekšējā taksācijas perioda peļņas summas vai 2% apmērā no darba samaksas fonda iepriekšēja pārskata periodā) vai arī saņemt atlaidi no maksājot UIN. Šobrīd Finanšu ministrija konsultējas ar nevalstisko sektoru par konkrētiem atlaižu apmēriem.

Izmaiņas paredz, ka uzņēmumam būs tiesības sadalīt iepriekšējos gados uzkrāto peļņu, nemaksājot 20% UIN. Tomēr jāņem vērā, ka gan norakstītie debitoru parādi, gan arī nākamo periodu zaudējumi samazinās uzkrāto peļņu, norāda "Sorainen". Tāpat ir paredzēts, ka uzņēmumi drīkstēs izmantot uzkrātos UIN zaudējumus. Uzņēmumi tos varēs izmantot 5 gadus, sākot no 2018. gada, turklāt, tikai 15% apmērā. Par šiem zaudējumiem drīkstēs samazināt par dividendēm maksājamo UIN ne vairāk kā 50% apmērā.

Grāmatvežiem īpaši jāņem vērā, ka jaunais UIN taksācijas periods būs 1 kalendārais mēnesis, līdz ar to arī nodokļu deklarācijas būs jāiesniedz par iepriekšējo mēnesi līdz nākamā mēneša 20. datumam. Par 2018. gada pirmo pusgadu būs jāsagatavo viena UIN deklarācija, kā arī uzņēmumiem, kuriem pārskata periods atšķiras no kalendārā gada, būs pienākums sagatavot starpperiodu pārskatu uz 2017. gada 31. decembri.