0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

TIESĪBASMAKSĀTNESPĒJANorāda uz pārsteidzīgu likumdošanas procesu maksātnespējas jomā

Norāda uz pārsteidzīgu likumdošanas procesu maksātnespējas jomā

Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācija (turpmāk - Administratoru asociācija) norāda, ka jau ceturtais Satversmes tiesas nolēmums, ar kuru Maksātnespējas likuma normas atzītas par Satversmei neatbilstošām, apliecina pārsteidzīgu un neizsvērtu likumdošanas procesu maksātnespējas jomā. "Ar Satversmes tiesas spriedumu ir atzīta normas par valsts amatpersonas statusa piemērošanu maksātnespējas procesa administratoriem neatbilstība Satversmei, jo norma nesamērīgi ierobežo personas tiesības," norāda Administratoru asociācijas valdes priekšsēdētājs Olavs Cers. Ņemot vērā Satversmes tiesas spriedumā norādīto, ka pastāv citi iespējamie līdzekļi administratoru uzraudzības sistēmas pilnveidošanai, vienlaikus norādot, ka šādu risinājumu meklēšana ir likumdevēja uzdevums, Administratoru asociācijas padomes un valdes apvienotajā ārkārtas sēdē nolemts iesniegt Saeimā priekšlikumu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

tiesu prakseLatvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācija (turpmāk - Administratoru asociācija) norāda, ka jau ceturtais Satversmes tiesas nolēmums, ar kuru Maksātnespējas likuma normas atzītas par Satversmei neatbilstošām, apliecina pārsteidzīgu un neizsvērtu likumdošanas procesu maksātnespējas jomā.

"Ar Satversmes tiesas spriedumu ir atzīta normas par valsts amatpersonas statusa piemērošanu maksātnespējas procesa administratoriem neatbilstība Satversmei, jo norma nesamērīgi ierobežo personas tiesības," norāda Administratoru asociācijas valdes priekšsēdētājs Olavs Cers.

Ņemot vērā Satversmes tiesas spriedumā norādīto, ka pastāv citi iespējamie līdzekļi administratoru uzraudzības sistēmas pilnveidošanai, vienlaikus norādot, ka šādu risinājumu meklēšana ir likumdevēja uzdevums, Administratoru asociācijas padomes un valdes apvienotajā ārkārtas sēdē nolemts iesniegt Saeimā priekšlikumu jauna uzraudzības modeļa ieviešanai maksātnespējas jomā, kas neierobežotu nevienas personu grupas Satversmē garantētās tiesības.

"Administratoru asociācija jau sen ir piedāvājusi alternatīvus risinājumus administratoru profesijas sakārtošanai, taču diemžēl Tieslietu ministrija profesionālo organizāciju viedokli neuzklausa," akcentē Administratoru asociācijas padomes priekšsēdētājs Ainars Kreics.

Vienlaikus Administratoru asociācija aicina Tieslietu ministriju ņemt vērā šo precedentu un turpmāk daudz rūpīgāk izvērtēt reformu priekšlikumus, kas tiek virzīti apstiprināšanai valdībā un Saeimā, kā arī uzklausīt un ņemt vērā iesaistīto profesionālo organizāciju viedokli.

Savukārt tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs atzīst: "Satversmes tiesas spriedums apliecina, ka mēs ejam pareizajā virzienā un šis darbs mums jāizdara līdz galam". Vienlaikus ministrs uzsver, ka vispirms rūpīgi jāiepazīstas ar Satversmes tiesas spriedumā paustajām atziņām un jāizlemj, kādas korekcijas ir nepieciešamas līdzšinējā virzībā uz nosprausto mērķi - veicināt maksātnespējas administratoru darbības godprātību un objektivitāti, uzlabot viņu darbības uzraudzību.

Lai gan Satversmes tiesa ir atzinusi maksātnespējas procesa administratoriem noteiktos ierobežojumus par piemērotiem, taču nesamērīgiem, tomēr šo ierobežojumu mērķis ir atzīts par leģitīmu, proti, lai nodrošinātu administratoru darbības caurskatāmību, mazinātu interešu konflikta un korupcijas risku. Turklāt arī Satversmes tiesa ir atzinusi, ka caurskatāms un efektīvs maksātnespējas process nodrošina ekonomisko izaugsmi un stabilitāti.

Arī maksātnespējas procesa administratoru pielīdzināšana valsts amatpersonām, tiesas uzskatā, pati par sevi vēl nenozīmē neatbilstību Satversmei, taču mērķa sasniegšanas līdzekļiem (ierobežojumi, aizliegumi) jābūt saudzējošākiem - tādiem, kas nodrošinātu arī to administratoru pamattiesību aizsardzību, kuri ir advokāti.

Līdz ar to tieslietu ministrs uzskata, ka par leģitīmu atzītais mūsu mērķis var tikt sasniegts, ja normatīvajā regulējumā novērš Satversmes tiesas spriedumā norādītās nepilnības.

Ministrs ir pārliecināts, ka pēc rūpīgas Satversmes tiesas sprieduma izvērtēšanas būs iespējams sasniegt leģitīmo mērķi līdzvērtīgā kvalitātē ar administratoru pamattiesības mazāk ierobežojošajiem līdzekļiem, lai vienlaikus ar administratoru pielīdzināšanu valsts amatpersonām nodrošinātu profesionālās darbības garantijas arī tām personām, kuras ir ne vien administratori, bet arī zvērināti advokāti.

Papildu informācija: Normas par valsts amatpersonas statusa noteikšanu maksātnespējas procesa administratoriem neatbilst Satversmei