0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAPamatlīdzekļa pārvērtējums, kas kompensē nolietojumu - iekļaujams pašu kapitālā vai pārskata gada ieņēmumos?

Pamatlīdzekļa pārvērtējums, kas kompensē nolietojumu – iekļaujams pašu kapitālā vai pārskata gada ieņēmumos?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ, pēc LRGA informācijas

Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācija (LRGA) nosūtījusi vēstuli Finanšu ministrijai, kurā lūdz skaidrot Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 33. panta piemērošanu. Konkrētais likuma pants paredz, ka, ja pamatlīdzekļa vērtība ir augstāka par tā iegādes izmaksām vai novērtējumu iepriekšējā gada bilancē, to var pārvērtēt atbilstoši augstākai vērtībai (ja paredzams, ka vērtības paaugstinājums būs ilgstošs). Pārvērtējuma rezultātā radušos starpību iekļauj attiecīgajā bilances aktīva postenī, kurā norādīts pārvērtētais pamatlīdzekļu objekts, un bilances pasīva postenī "Ilgtermiņa ieguldījumu pārvērtēšanas rezerve" iedaļā "Pašu kapitāls". Likums arī nosaka, ka "ilgtermiņa ieguldījumu pārvērtēšanas rezervē neiekļauj summu, kuras apmērā pārvērtēšanas rezultātā radies vērtības pieaugums pilnībā vai daļēji kompensē…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācija (LRGA) nosūtījusi vēstuli Finanšu ministrijai, kurā lūdz skaidrot Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 33. panta piemērošanu.

Konkrētais likuma pants paredz, ka, ja pamatlīdzekļa vērtība ir augstāka par tā iegādes izmaksām vai novērtējumu iepriekšējā gada bilancē, to var pārvērtēt atbilstoši augstākai vērtībai (ja paredzams, ka vērtības paaugstinājums būs ilgstošs). Pārvērtējuma rezultātā radušos starpību iekļauj attiecīgajā bilances aktīva postenī, kurā norādīts pārvērtētais pamatlīdzekļu objekts, un bilances pasīva postenī “Ilgtermiņa ieguldījumu pārvērtēšanas rezerve” iedaļā “Pašu kapitāls”.

Likums arī nosaka, ka “ilgtermiņa ieguldījumu pārvērtēšanas rezervē neiekļauj summu, kuras apmērā pārvērtēšanas rezultātā radies vērtības pieaugums pilnībā vai daļēji kompensē tā paša pamatlīdzekļu objekta vērtības samazinājuma korekcijas, kas iepriekšējos pārskata gados bija ietvertas peļņas vai zaudējumu aprēķinā kā izmaksas. Šo summu ietver peļņas vai zaudējumu aprēķinā kā ieņēmumus tajā pārskata gadā, kurā konstatēts pamatlīdzekļu objekta vērtības pieaugums.”

LRGA vēstulē ministrijai raksta – daži grāmatvedības profesionāļi uzskatot, ka pamatlīdzekļu pārvērtēšanas rezultātā radies vērtības pieaugums (vai tā daļa, kas nepārsniedz šo pamatlīdzekļu uzkrātā nolietojuma summu) ir atzīstama kā pārskata gada ieņēmumi.

Piemēram, ja pamatlīdzekļa atlikusī bilances vērtība ir 1000 eiro un iepriekšējos gados peļņas vai zaudējumu aprēķinā iekļautais nolietojums bijis 9000 eiro, tad, pārvērtējot pamatlīdzekli atbilstoši augstākai vērtībai uz 10 000 eiro, vērtības pieaugums 9000 eiro tiek iekļauts pārskata gada ieņēmumos, nevis pašu kapitālā.

LRGA uzskata, ka šāda prakse neatbilst Starptautiskajam grāmatvedības standartam Nr.16 un ES direktīvai 2013/34/EU, kur noteikts, ka pamatlīdzekļu pārvērtēšanas rezultātā radusies summa jāiekļauj pašu kapitālā (ilgtermiņa ieguldījumu pārvērtēšanas rezervē), turklāt “pamatlīdzekļu nolietojums netiek pielīdzināts vērtības samazinājumam pamatlīdzekļu pārvērtēšanas ietvaros”.

LRGA vēstulē lūgusi Finanšu ministriju apstiprināt, ka “likuma 33. pantā minētā vārdkopa “pamatlīdzekļu objekta vērtības samazinājuma korekcijas, kas iepriekšējos pārskata gados bija ietvertas peļņas vai zaudējumu aprēķinā kā izmaksas” neattiecas uz pamatlīdzekļu ikgadējā nolietojuma aprēķināšanu un turpmākās pārvērtēšanas rezultātā radusies pozitīvā vērtība būtu jāatspoguļo Pašu kapitāla “Ilgtermiņa ieguldījumu pārvērtēšanas rezervē”, kuras samazināšana ir strikti atrunāta Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā un noteikti neparedz tās izmaksu dividendēs”.

Ar LRGA vēstuli iespējams iepazīties šeit.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: