0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

PERSONĀLSDARBA DROŠĪBAPapildināti noteikumi par individuālajiem aizsardzības līdzekļiem darbā

Papildināti noteikumi par individuālajiem aizsardzības līdzekļiem darbā

Pēc noteikumu projekta anotācijas

Ministru kabineta 2021. gada 28. septembrī pieņēma Labklājības ministrijas sagatavotos noteikumus Nr. 655 "Grozījumi Ministru kabineta 2002. gada 20. augusta noteikumos Nr. 372 "Darba aizsardzības prasības, lietojot individuālos aizsardzības līdzekļus", ar kuriem jaunā redakcijā izteikti 1. pielikums "Individuālie aizsardzības līdzekļi un attiecīgie darba vides riska faktori", 2. pielikums "Darba vides riski, kuru novēršanai lietojami aizsardzības līdzekļi" un 3. pielikums "Darbi un nozares, kurās lietojami atbilstoši individuālie aizsardzības līdzekļi". Pielikumi saskaņoti ar prasībām, ko paredz Komisijas 2019. gada 24. oktobra Direktīva 2019/1832, ar ko Padomes Direktīvas 89/656/EEK I, II un III pielikumā…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Cleyder Duque from Pexels

Ministru kabineta 2021. gada 28. septembrī pieņēma Labklājības ministrijas sagatavotos noteikumus Nr. 655 "Grozījumi Ministru kabineta 2002. gada 20. augusta noteikumos Nr. 372 "Darba aizsardzības prasības, lietojot individuālos aizsardzības līdzekļus", ar kuriem jaunā redakcijā izteikti 1. pielikums "Individuālie aizsardzības līdzekļi un attiecīgie darba vides riska faktori", 2. pielikums "Darba vides riski, kuru novēršanai lietojami aizsardzības līdzekļi" un 3. pielikums "Darbi un nozares, kurās lietojami atbilstoši individuālie aizsardzības līdzekļi". Pielikumi saskaņoti ar prasībām, ko paredz Komisijas 2019. gada 24. oktobra Direktīva 2019/1832, ar ko Padomes Direktīvas 89/656/EEK I, II un III pielikumā izdara tehniska rakstura pielāgojumus un kas Latvijai jāpārņem līdz 2021. gada 20. novembrim.  Attiecīgi šai datumā arī grozījumi stāsies spēkā.

Kā norādīts grozījumu anotācijā, noteikumi nosaka prasības, kas jāievēro, lietojot individuālos aizsardzības līdzekļus - ierīces, iekārtas, sistēmas un izstrādājumus, tai skaitā darba apģērbu un apavus, kurus nodarbinātais valkā vai citādi lieto darbā, lai aizsargātu savu drošību un veselību no viena vai vairāku darba vides riska faktoru iedarbības.

Noteikumos iekļautās prasības izriet no Padomes 1989. gada 30.novembra Direktīvas 89/656/EEK par drošības un veselības aizsardzības prasību minimumu, lietojot individuālās aizsardzības līdzekļus darba vietās, kas 2019. gadā tika grozīta, papildinot to ar jauniem riska faktoriem, darbiem un individuālo aizsardzības līdzekļu veidiem, ņemot vērā izmaiņas darba vidē un tehnoloģiju attīstību. Attiecīgi, nepieciešams bija pārņemt šīs prasības nacionālajos normatīvajos aktos.

Noteikumu 1. pielikumā ir minēts individuālo aizsardzības līdzekļu uzskatījums, kas ar noteikumu projektu tiek aktualizēts un paplašināts atbilstoši šobrīd pieejamajiem un darbā nepieciešamajiem aizsardzības līdzekļiem.

Noteikumu 2. pielikumā iekļauta veidlapa ar darba vides riska faktoriem, kuru novēršanai vai samazināšanai lietojami aizsardzības līdzekļi, un attiecīgās aizsargājamās ķermeņa daļas. Pielikums tiek papildināts ar vairākiem riskiem, kuru novēršanai lietojami aizsardzības līdzekļi, tai skaitā, specifiskāk izdalot mehāniskos riskus, kā arī paredzot citus riskus – slīkšanu, skābekļa trūkumu, nepietiekamu redzamību. Aizvien spēkā paliek noteikumu 15. punkts, kas paredz darba devējam tiesības neizmantot 2. pielikumā noteikto veidlapu, ja aizsardzības līdzekļu lietošanu darba devējs ir noteicis darba vides risku novērtējumā vai darba aizsardzības pasākumu plānā, vai citā dokumentā.

Noteikumu 3. pielikumā minēti darbi, kuros lietojami atbilstoši individuālie aizsardzības līdzekļi. Ņemot vērā Direktīvas 2019/1832 prasības, mainīta pielikuma struktūra, norādot darba veidus un nozares, kurās lietojami individuālie aizsardzības līdzekļi atkarībā no darba vidē pastāvošā riska, vienlaikus norādot aizsargājamo ķermeņa daļu. Tādejādi tiek norādīts pilnīgāks darbu un risku saraksts, kas var palīdzēt darba devējiem un darba aizsardzības speciālistiem izvēlēties nodarbinātajiem piemērotākos aizsardzības līdzekļus (noteikumu projekta 1.2. apakšpunkts).

 Darba devējam ir jānodrošina nodarbinātie ar aizsardzības līdzekļiem arī tad, ja kāds darbs vai aizsardzības līdzeklis nav norādīts 1. vai 3.pielikumā, bet aizsardzības līdzeklis ir nepieciešams nodarbināto drošībai un veselības aizsardzībai.