0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESPapildjautājumi par summēto darba laiku ar praktisku piemēru

Papildjautājumi par summēto darba laiku ar praktisku piemēru

Ja darbinieks tiek pieņemts darbā februārī (piemēram), vai tad viņa trīs mēnešu pārskata periods sākas februārī (respektīvi, virsstundas tiek aprēķinātas maijā nevis kā citiem aprīlī)? Vai drīkst darba līgumā iekļaut kādu atsauci, ka, piemēram, līdz tam kopējam datumam ir viens pārskata periods, bet pēc tam cits - lai varētu rēķināt visiem vienā laikā? Un vēl viens jautājums - vai šāds aprēķins ir kaut kur pamatots, ja apstrīd kāds, ka nē - tomēr ir jārēķina katru mēnesi, uz kādu normatīvo aktu vai metodisko materiālu varu pamatot šādu aprēķinu? Uz jautājumu atbild Antra Baļčūne, sertificēta grāmatvede, SIA RB Kantoris. Iepriekšējā atbildē (red.…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

3 KOMENTĀRI

Pierakstīties
Paziņot par
3 Komentāri
jaunākie
vecāki populārakie
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
***
***
12 gadi atpakaļ

Vēlētos redzēt kādā piemērā, kā virsstundas aprēķina , ja darbinieks ir bijis atvaļinājumā vai slimojis, jo tas tiek dažādi interpretēts un izskaidrots.

***
***
12 gadi atpakaļ

Paldies par Jūsu jautājumu! Nosūtīsim to ekspertei.
ar cieņu
plz.lv redakcija

***
***
12 gadi atpakaļ

Atbildi uz Jūsu jautājumu, lūdzu, lasiet šeit: http://www.plz.lv/?p=7837

ar cieņu
plz.lv redakcija

Antra BaļčūneJa darbinieks tiek pieņemts darbā februārī (piemēram), vai tad viņa trīs mēnešu pārskata periods sākas februārī (respektīvi, virsstundas tiek aprēķinātas maijā nevis kā citiem aprīlī)? Vai drīkst darba līgumā iekļaut kādu atsauci, ka, piemēram, līdz tam kopējam datumam ir viens pārskata periods, bet pēc tam cits - lai varētu rēķināt visiem vienā laikā? Un vēl viens jautājums - vai šāds aprēķins ir kaut kur pamatots, ja apstrīd kāds, ka nē - tomēr ir jārēķina katru mēnesi, uz kādu normatīvo aktu vai metodisko materiālu varu pamatot šādu aprēķinu? Uz jautājumu atbild Antra Baļčūne, sertificēta grāmatvede, SIA RB Kantoris. Iepriekšējā atbildē (red. - lūdzu, skat. Antras Baļčūnes, sertificētas grāmatvedes, SIA RB Kantoris, atbildi uz iepriekšējo jautājumu šeit) minētais Darba likuma 140.pants nosaka, ka standarta situācijā pārskata periods ir viens mēnesis. Tikai tad, ja to paredz darba koplīgums vai darba līgums, var noteikt garāku pārskata periodu. Domāju, ka jaunajiem darbiniekiem pirmajos mēnešos var noteikt īsāku pārksta periodu, jo ar šādu darbību netiek pasliktinātas šo jauno darbinieku tiesības. Iespējams, ka viņi pat no tā ir ieguvēji, gadījumā, ja jau pirmajā mēnesī atbilstoši darba grafikam būs jāstrādā virsstundas. Galvenais būtu ievērot vienlīdzīgu principu pret visiem jaunajiem darbiniekiem, šo kārtību paredzot darba līgumos un atrunājot grāmatvedības metodikā. Virsstundas pie trīs mēnešu pārskata perioda nebūtu loģiski rēķināt reizi mēnesī, jo šādā gadījumā katrs mēnesis virsstundu aprēķinā tiktu iekļauts vairākas reizes. Lai to parādītu uzskatāmāk, pamainīsim dažus skaitļus iepriekšējā piemērā:

 

Darba stundu skaits normālā darba laika ietvaros

Nostrādāto stunu skaits

Virsstundas

1.variants

(aprēķins ik pēc 3 mēnešiem)

2.variants

(aprēķins katru mēnesi)

Janvāris

176

168

-8

Jan:

176 stundas kopā;

168 nostrādātas stundas;

nav virsstundu

Februāris

168

172

+4

Jan, Feb:

344; 340; nav virsstundu

Marts

176

170

-6

Jan, Feb, Mar:

520; 510; 0 virssttundas

Kopā par 3 mēnešiem

520

510

0

Aprīlis

150

156

+6

Feb, Mar, Apr:

494; 498; 4 virsstundas

Maijs

167

185

+18

Mar, Apr, Mai:

493; 511; 18 virsstundas

Jūnijs

167

166

-1

Apr, Mai, Jūn:

484; 507; 23 virsstundas

Kopā par 3 mēnešiem

484

487

+23

 

1.variantā aprēķins ir veikts ik pēc trim mēnešiem, katrs mēnesis aprēķinā piedalās vienu reizi, un kopā sešu mēnešu periodā ir aprēķinātas 23 virsstundas. 2.variantā aprēķins ir veikts katru mēnesi, katru reizi atkāpjoties trīs mēnešus atpakaļ. Janvāra un februāra mēnešiem izmantoju tikai doto informāciju, pieņemot ka iepriekšējā gadā darbība nav notikusi. Dotajā piemērā redzams, ka katrs mēnesis aprēķinā piedalās trīs reizes, tātad darbinieks par vienu nostrādātu virsstundu papildus atlīdzību saņemtu vairākas reizes. Līdzarto sešu mēnešu periodā darbiniekam tiktu aprēķinātas 45 virsstundas, kas pārsniegtu jebkura cita darba laika ietvaros veiktus aprēķinus. Tātad, pamatojoties uz šo aprēķinu, virsstundu aprēķins par trīs mēnešu pārskata periodu ir jāveic ik pēc trīs mēnešiem.