0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESNODOKĻIPar izdevumu kompensāciju un PVN

Par izdevumu kompensāciju un PVN

Atbildi sniedz Valsts ieņēmumu dienests

Uzņēmums B ir speciālam nolūkam dibināts uzņēmums (SPV - Special Purpose Vehicle), kas darbojās uzņēmuma A uzdevumā un labā. Starp uzņēmumiem A un B ir noslēgts līgums, kas paredz, ka uzņēmums A kompensē uzņēmuma B izdevumus. Uzņēmums B nav pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs. Reizi mēnesī uzņēmums B izraksta rēķinus Uzņēmumam A par izmaksu kompensāciju (izmaksu kompensācija par uzņēmuma B izdevumiem par uzņēmuma B uzturēšanu, piemēram, bankas komisijas, grāmatvedības pakalpojumi, telpu noma utt.). Jautājumi Vai šādu darījumu var uzskatīt par "izmaksu kompensāciju" ? Vai šāds darījums ir PVN objekts? Vai šādiem darījumiem jākontrolē…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Pixabay: https://www.pexels.com

Uzņēmums B ir speciālam nolūkam dibināts uzņēmums (SPV - Special Purpose Vehicle), kas darbojās uzņēmuma A uzdevumā un labā. Starp uzņēmumiem A un B ir noslēgts līgums, kas paredz, ka uzņēmums A kompensē uzņēmuma B izdevumus. Uzņēmums B nav pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs. Reizi mēnesī uzņēmums B izraksta rēķinus Uzņēmumam A par izmaksu kompensāciju (izmaksu kompensācija par uzņēmuma B izdevumiem par uzņēmuma B uzturēšanu, piemēram, bankas komisijas, grāmatvedības pakalpojumi, telpu noma utt.).

Jautājumi

  1. Vai šādu darījumu var uzskatīt par "izmaksu kompensāciju" ?
  2. Vai šāds darījums ir PVN objekts?
  3. Vai šādiem darījumiem jākontrolē noteikto PVN reģistrācijas slieksni (vērtība līdz reģistrācijas brīdim, līdz summa pārsniedz 40 000 eiro)?

Atbilde

Sagatavoja Valsts ieņēmumu dienests (VID) speciālisti.

Nodokļu administrācija nosaka nodokļa maksājuma apmēru, ņemot vērā nodokļu maksātāja atsevišķa darījuma vai darījumu kopuma ekonomisko saturu un būtību, nevis tikai juridisko formu (likuma "Par nodokļiem un nodevām" 23. panta četrpadsmitā daļa).

Izvērtējot darījumu, primāri ir jāvērtē darījumu ekonomiskā būtība, vai starp darījuma pusēm pēc būtības pastāv tiesiskās attiecības ar savstarpējo izpildījumu, kā arī vai pakalpojuma sniedzējs saņem atlīdzību, kura atspoguļo darījumu vērtību, ko nodod apmaiņā pret sniegto pakalpojumu.

Pakalpojuma vērtībā ietilpst visas izmaksas, kā arī visi saskaņā ar normatīvajiem aktiem par šā pakalpojuma sniegšanu maksājamie nodokļi, nodevas un citi obligātie maksājumi, izņemot PVN (Pievienotās vērtības nodokļa likuma 35. panta trešā daļa).

Darījuma ar nodokli apliekamajā vērtībā neiekļauj summu, ko preču piegādātājs vai pakalpojuma sniedzējs saņēmis no preču vai pakalpojuma saņēmēja kā tādu izmaksu atmaksu, kuras veiktas preču vai pakalpojuma saņēmēja vārdā un interesēs (Pievienotās vērtības nodokļa likuma 39. panta trešās daļas 1. punkts).

Ja nodokļa maksātājs, kas darbojas savā vārdā, bet kādas citas personas interesēs, ir iesaistīts pakalpojumu sniegšanā, uzskata, ka nodokļa maksātājs pats saņēmis un sniedzis šos pakalpojumus (Pievienotās vērtības nodokļa likuma 6. panta trešā daļa).

Tādējādi, ja uzņēmums B saņem no uzņēmuma A tādu izmaksu atmaksu, kuras veiktas uzņēmuma A vārdā un interesēs, tad šādam summām PVN nepiemēro.

Savukārt, ja uzņēmums B ir iesaistījies pakalpojumu sniegšanā un savā vārdā saņem pakalpojumus un par tiem tālāk izraksta uzņēmumam A rēķinus savā vārdā, tad uzskatāms, ka viņš ir pats saņēmis un sniedzis šos pakalpojumus. Šādas summas ir jāņem vērā, aprēķinot uzņēmuma B PVN reģistrācijas slieksni.