0,00 EUR

Grozā nav nevienas preces.

JAUTĀJUMI UN ATBILDES GRĀMATVEDĪBA Pārdod pamatlīdzekli, kas bija ieguldīts pamatkapitālā

Pārdod pamatlīdzekli, kas bija ieguldīts pamatkapitālā

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

SIA viens īpašnieks, dibinot firmu, pamatkapitālā ielika ēku, kas viņam piederēja kā fiziskai personai. Ēka ir nolietojusies. Īpašnieks grib to pārdot. Kas notiek ar pamatkapitālu? Vai to samazina caur UR, un kādas darbības jāveic? Vai vispirms 2800 eiro vērtībā ir jāpalielina pamatkapitāls un tad jāsamazina par ēkas vērtību? Atbilde Ja pamatkapitālā iegulda pamatlīdzekli (PL) un vērtētāji to atzinuši par izmantojamo saimnieciskajā darbībā, tad, pārdodot PL, pēc kāda laika vai arī uzreiz pēc ieguldīšanas ar firmas pamatkapitālu nekas nenotiek. Arī…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu9 € / mēnesī*
Pirmās 30 dienas bez maksas
Abonēt
*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties
Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Pārdod pamatlīdzekli, kas bija ieguldīts pamatkapitālā
Foto: Arantxa Treva – Pexels

SIA viens īpašnieks, dibinot firmu, pamatkapitālā ielika ēku, kas viņam piederēja kā fiziskai personai. Ēka ir nolietojusies. Īpašnieks grib to pārdot. Kas notiek ar pamatkapitālu? Vai to samazina caur UR, un kādas darbības jāveic? Vai vispirms 2800 eiro vērtībā ir jāpalielina pamatkapitāls un tad jāsamazina par ēkas vērtību?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Ja pamatkapitālā iegulda pamatlīdzekli (PL) un vērtētāji to atzinuši par izmantojamo saimnieciskajā darbībā, tad, pārdodot PL, pēc kāda laika vai arī uzreiz pēc ieguldīšanas ar firmas pamatkapitālu nekas nenotiek. Arī pamatkapitāls nav ne jāpalielina, ne jāsamazina. PL pārdošanas rezultātā rodas cits aktīvs (nauda), bet, salīdzinot atlīdzību ar norakstītā PL vērtību, rodas vai nu peļņa, vai zaudējumi, kas savukārt var palielināt vai samazināt firmas pašu kapitālu (ja vērtē šo vienīgo darījumu).

Jautājumā mulsina divi momenti. Pirmais saistīts ar ēkas novērtējumu (kas tā par “ēku” ar šādu vērtību), bet otrais — ar to, ka PL ir tieši ēka, proti, nekustamais īpašums1 (arī šķūnis vai garāža ir nekustamais īpašums). Citiem vārdiem, nav iespējams viennozīmīgi atbildēt, vai nekustamā īpašuma atsavināšana tiks/netiks atbrīvota no iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN), jo nav zināma informācija par šīs ēkas “dzīves vēsturi” un īpašnieka nākotnes plāniem, saņemot atlīdzību.

1 Fiziskās personas īpašumā esošā nekustamā īpašuma atsavināšanas rezultāts ir apliekams ar IIN neatkarīgi no tā, vai īpašums atsavināts pēc ieguldīšanas pamatkapitālā vai parastā kārtībā. Izņēmums ir tāda īpašuma atsavināšana, kas atbrīvota no nodokļa saskaņā ar IIN likuma 9. panta 1. daļas 33., 33.1, 34., 34.1 un 34.2 punktu.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2020. gada augusta (464.) numurā

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: