0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻILIKUMDOŠANAParedz noteikt privātpersonām aizliegumu līdz 30 dienām atsavināt citā ES dalībvalstī iegādātu jaunu vai mazlietotu auto

Paredz noteikt privātpersonām aizliegumu līdz 30 dienām atsavināt citā ES dalībvalstī iegādātu jaunu vai mazlietotu auto

Sagatavots pēc FM informatīvā ziņojuma

Finanšu ministrija (FM) sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID), Ceļu satiksmes drošības direkciju (CSDD), Satiksmes ministriju un biedrību “Auto asociācija” ir izstrādājusi priekšlikumu grozījumiem Ceļu satiksmes likumā ar mērķi paaugstināt VID nodokļu administrēšanas pasākumu efektivitāti un mazināt ēnu ekonomikas īpatsvaru lietotu transportlīdzekļu tirdzniecības jomā. Šāda informācija norādīta FM sagatavotajā un valdības apstiprinātajā informatīvajā ziņojumā "Par priekšlikumiem valsts budžeta prioritārajiem pasākumiem 2023. gadam un budžeta ietvaram 2023.–2025. gadam". Lai nodrošinātu VID iespēju veikt izvairīšanās no nodokļu nomaksas risku izvērtējumu lietotu transportlīdzekļu importa darījumos, kuros tiek iesaistītas fiziskās personas, sagatavotais priekšlikums grozījumiem Ceļu satiksmes likumā…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī*

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Photo on Visualhunt

Finanšu ministrija (FM) sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID), Ceļu satiksmes drošības direkciju (CSDD), Satiksmes ministriju un biedrību “Auto asociācija” ir izstrādājusi priekšlikumu grozījumiem Ceļu satiksmes likumā ar mērķi paaugstināt VID nodokļu administrēšanas pasākumu efektivitāti un mazināt ēnu ekonomikas īpatsvaru lietotu transportlīdzekļu tirdzniecības jomā. Šāda informācija norādīta FM sagatavotajā un valdības apstiprinātajā informatīvajā ziņojumā "Par priekšlikumiem valsts budžeta prioritārajiem pasākumiem 2023. gadam un budžeta ietvaram 2023.–2025. gadam".

Lai nodrošinātu VID iespēju veikt izvairīšanās no nodokļu nomaksas risku izvērtējumu lietotu transportlīdzekļu importa darījumos, kuros tiek iesaistītas fiziskās personas, sagatavotais priekšlikums grozījumiem Ceļu satiksmes likumā paredz noteikt privātpersonām aizliegumu līdz 30 dienām atsavināt citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī iegādātu jaunu vai mazlietotu (līdz pieciem gadiem) un Latvijā reģistrētu M1 vai N1 kategorijas vieglo transportlīdzekli.

Priekšlikums šiem grozījumiem sagatavots, ņemot vērā VID iepriekš veikto izvērtējumu par atsevišķiem vieglo transportlīdzekļu importa darījumiem 2021. un 2022. gadā, kad, iespējams, Latvijas juridiskās personas ar fizisko personu starpniecību ir izvairījušās no pilnīgas nodokļu nomaksas transportlīdzekļu realizācijas darījumos.

VID ir veicis izvērtējumu fiziskām personām, kuras 2021. gada martā un 2022. gada 1.–8. aprīlī iegādājās transportlīdzekļus ar izlaiduma gadu ne vecāku par 2016. gadu un iegādes vērtību lielāku par 10 000 eiro, kuru īpašumā pirmo reizi reģistrēti vai atkārtoti reģistrēti pēc izvešanas no iekšzemes reģistrēti transportlīdzekļi Latvijā minētajā periodā. Izvērtējuma rezultātā secināts, ka, iespējams, transportlīdzekļu iegādēs ir iesaistītas Latvijas juridiskās personas (faktiskie darījuma organizatori, labuma guvēji), kas ar fizisko personu starpniecību izvairās no pilnīgas nodokļu nomaksas transportlīdzekļu realizācijas darījumos, kā arī pastāv risks, ka transportlīdzekļu reģistrācijai tiek iesniegti faktiskajiem apstākļiem neatbilstoši iegādes dokumenti. Pamatojoties uz izvērtēšanas rezultātā konstatēto, 89 fiziskām personām tika uzsākti nodokļu administrēšanas pasākumi, kuru laikā konstatēts, ka transportlīdzekļu reģistrācijai CSDD tiek iesniegti faktiskajiem apstākļiem neatbilstoši transportlīdzekļu iegādes dokumenti (piemēram, iespējams, viltoti dokumenti), tiek sniegti pretrunīgi paskaidrojumi par transportlīdzekļa iegādes apstākļiem, pirkšanas un pārdošanas darījumā iesaistītajām personām.

Tāpat VID, veicot lietotu transportlīdzekļu tirdzniecības jomas esošās situācijas novērtējumu, ir identificējis būtiskus nodokļu nenomaksas riskus: darba samaksas nedeklarēšanā, saimnieciskās darbības ieņēmumu neuzrādīšanā, kā arī izvairīšanās no nodokļu nomaksas.

Secīgi, vairāku gadu garumā valsts budžetā netika saņemti nodokļu maksājumi vairāku miljonu apmērā.

Transportlīdzekļu atsavināšanas aizliegums privātpersonām līdz 30 dienām ļaus VID veikt risku izvērtējumu un pieprasīt no transportlīdzekļa īpašnieka (privātpersonas) informāciju par darījumu vai tā veikšanai izmantoto līdzekļu izcelsmi.

FM sadarbībā ar VID ir novērtējusi sagatavoto grozījumu Ceļu satiksmes likumā fiskālo ietekmi un prognozē, ka, VID veicot nodokļu nomaksas kontroles pasākumus, valsts budžetā 2023. gadā tiks gūti papildu ieņēmumi 861 809 eiro apmērā, tai skaitā no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) - 640 965 eiro un no iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) - 220 844 eiro.

 

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: