0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

PERSONĀLSSOCIĀLĀ AIZSARDZĪBAParedzēts pilnveidot invaliditātes pensijas pārrēķināšanas kārtību

Paredzēts pilnveidot invaliditātes pensijas pārrēķināšanas kārtību

Foto: I. Kubliņš, Plz.lv, PhotoRiga.com Labklājības ministrija (LM) rosina pilnveidot invaliditātes pensijas pārrēķināšanas kārtību tiem cilvēkiem, kuri pēc invaliditātes pensijas piešķiršanas (pārrēķināšanas) veikuši sociālās apdrošināšanas iemaksas invaliditātes apdrošināšanai. To paredz grozījumi likumā Par valsts pensijām, kas ceturtdien, 25.aprīlī, izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē. Izmaiņas vēl jāsaskaņo ar ministrijām, jāapstiprina valdībā un jāpieņem Saeimā. No 2013.gada oktobra plānoti vairāki gadījumi, kad I un II grupas invaliditātes pensijas, kas bijušas piešķirtas līdz 1997.gada 1.janvārim, piešķirs no jauna. To darīs, ja:   cilvēks 36 mēnešus būs veicis iemaksas invaliditātes apdrošināšanai, un aprēķinātā pensija būs lielāka par iepriekš saņemto invaliditātes pensiju. Lai pieprasītu invaliditātes pensijas…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
sociālā
Foto: I. Kubliņš, Plz.lv, PhotoRiga.com

Labklājības ministrija (LM) rosina pilnveidot invaliditātes pensijas pārrēķināšanas kārtību tiem cilvēkiem, kuri pēc invaliditātes pensijas piešķiršanas (pārrēķināšanas) veikuši sociālās apdrošināšanas iemaksas invaliditātes apdrošināšanai. To paredz grozījumi likumā Par valsts pensijām, kas ceturtdien, 25.aprīlī, izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē. Izmaiņas vēl jāsaskaņo ar ministrijām, jāapstiprina valdībā un jāpieņem Saeimā.

No 2013.gada oktobra plānoti vairāki gadījumi, kad I un II grupas invaliditātes pensijas, kas bijušas piešķirtas līdz 1997.gada 1.janvārim, piešķirs no jauna. To darīs, ja:

  •   cilvēks 36 mēnešus būs veicis iemaksas invaliditātes apdrošināšanai, un aprēķinātā pensija būs lielāka par iepriekš saņemto invaliditātes pensiju. Lai pieprasītu invaliditātes pensijas piešķiršanu no jauna, cilvēkam Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA) būs jāiesniedz iesniegums;
  •   cilvēkam pēc 2013.gada 1.oktobra mainīsies invaliditātes grupa uz I vai II grupu un pēdējo piecu gadu laikā līdz invaliditātes grupas maiņas dienai 36 mēnešus būs veiktas iemaksas invaliditātes apdrošināšanai. Invaliditātes pensiju no jauna piešķirs no invaliditātes grupas maiņas dienas, pamatojoties uz Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas sniegto informāciju par invaliditātes noteikšanu. Ja invaliditātes grupa mainīsies no zemākas uz augstāku, tad piešķirtās pensijas apmērs nedrīkstēs būs mazāks par iepriekš saņemto. Tātad šajā gadījumā VSAA invaliditātes pensiju piešķirs automātiski, t.i. bez cilvēka iesnieguma.

Grozījumi paredz arī noteikt jaunu invaliditātes pensijas pārrēķināšanas kārtību I un II grupas invaliditātes pensijām neatkarīgi no to piešķiršanas laika gadījumos, ja pēc pensijas piešķiršanas (pārrēķināšanas) cilvēks turpinājis strādāt. LM uzsver, ka, mainot invaliditātes pensijas pārrēķina kārtību, invaliditātes pensijas pārrēķins būs atkarīgs no cilvēka vidējās apdrošināšanas iemaksu algas papildus nostrādātajos mēnešos. Tādejādi būs nodrošināts taisnīgāks invaliditātes pensijas apmēra pieaugums nekā, ņemot vērā tikai papildus nostrādāto pilnu apdrošināšanas stāža gadu (kā tas ir šobrīd). Paredzēts, ka invaliditātes pensiju varēs pārrēķināt reizi gadā neatkarīgi no nostrādāto mēnešu skaita.

 Grozījumi likumā Par valsts pensijām izstrādāti, ņemot vērā 2013.gada 31.janvāra Satversmes tiesas spriedumu.