0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIPasaules Banka iesaka Latvijai ieviest progresīvo nodokļu sistēmu un atteikties no MUN

Pasaules Banka iesaka Latvijai ieviest progresīvo nodokļu sistēmu un atteikties no MUN

Pasaules Bankas ieskatā, ja Latvija vēlas apmierināt savu iedzīvotāju augošās cerības uz labākiem sabiedriskajiem pakalpojumiem, tādiem kā veselības aprūpe, izglītība un transports, tai ir jāapsver iespējas palielināt ieņēmumus, pilnveidojot nodokļu sistēmu. Gaidāmajā ziņojumā, kurā tiks apkopoti konstatējumi, kas gūti gadu ilgušā pārskatīšanā, secināts, ka nodokļu ieņēmumi Latvijā ir mazāki nekā daudzās līdzīgās valstīs, savukārt joprojām valda lielāka sociālā nevienlīdzība salīdzinājumā ar daudzām Eiropas Savienības (ES) valstīm. Nodokļu ieņēmumu un IKP attiecība aptuveni 29 procentu līmenī ir viena no zemākajām ES un par 10 procentu punktiem zemāka nekā vidēji ES, un aptuveni par…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Emīlija Skroka. Foto: I. Kubliņš, Plz.lv

Pasaules Bankas ieskatā, ja Latvija vēlas apmierināt savu iedzīvotāju augošās cerības uz labākiem sabiedriskajiem pakalpojumiem, tādiem kā veselības aprūpe, izglītība un transports, tai ir jāapsver iespējas palielināt ieņēmumus, pilnveidojot nodokļu sistēmu.

Gaidāmajā ziņojumā, kurā tiks apkopoti konstatējumi, kas gūti gadu ilgušā pārskatīšanā, secināts, ka nodokļu ieņēmumi Latvijā ir mazāki nekā daudzās līdzīgās valstīs, savukārt joprojām valda lielāka sociālā nevienlīdzība salīdzinājumā ar daudzām Eiropas Savienības (ES) valstīm. Nodokļu ieņēmumu un IKP attiecība aptuveni 29 procentu līmenī ir viena no zemākajām ES un par 10 procentu punktiem zemāka nekā vidēji ES, un aptuveni par 5 procentu punktiem zemāka nekā vidēji Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) valstīs.

Pasaules Bankas ziņojums liecina, ka, lai īstenotu valdības mērķi iekasēt papildu trīs procentu punktus ieņēmumu no IKP, būs vajadzīgas būtiskas izmaiņas valsts nodokļu sistēmā, kā arī virknē papildu politikas virzienu. Ziņojums pievēršas četrām jomām: nodokļu bāzes paplašināšanai, nodokļu likmju paaugstināšanai, izvairīšanās samazināšanai no nodokļu maksāšanas un nodokļu progresivitātes palielināšanai.

Pārskats liecina, ka nodokļu saistību izpildes palielināšanu un izvairīšanās samazināšanu no nodokļu maksāšanas var panākt vienlaikus. Mikrouzņēmumu nodokļa pašreizējā režīma pakāpeniska atcelšana varētu palīdzēt mazināt izvairīšanos no nodokļu maksāšanas un novērst negodīgu konkurenci nodokļu jomā. Šāds pasākums arī varētu palielināt sociālās apdrošināšanas iemaksas un samazināt salīdzinoši augstos nodokļus strādājošajiem ar zemiem ienākumiem, kas savukārt veicinātu nodarbinātību.

Ziņojumā arī norādīts, ka vispiemērotākie instrumenti nevienlīdzības novēršanai ir tiešie iedzīvotāju ienākuma nodokļi un pabalsti. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) sistēmas lielāka progresivitāte, ja to apvienotu ar sociālo palīdzību, kas atkarīga no ienākumiem, varētu mazināt nodokļu slogu zemāku ienākumu guvējiem un nevienlīdzību Latvijā.

Saskaņā ar Pasaules Bankas aprēķiniem trīs līmeņu IIN skalas (19%, 23% un 29%) ieviešana apvienojumā ar gūto ienākumu nodokļu kredītu gan mazinātu nevienlīdzību, gan palielinātu budžeta ieņēmumus.

Šajā pārskatā tiek piedāvāts pasākumu saraksts nodokļu ieņēmumu palielināšanai no pašreizējiem 29 procentiem no IKP līdz valdības mērķim – 32 procentiem,” teica Pasaules Bankas vecākā ekonomiste un ziņojuma līdzautore Emīlija Skroka (Emilia Skrok). „Pēdējos gados Latvijas ekonomiku ir nelabvēlīgi ietekmējis svārstīgums un neaizsargātība, tāpēc tai ir jāveido fiskālais buferis, kas palielinās valsts elastīgumu.”