0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIVSAOIKā pašnodarbinātajiem jāveic sociālās iemaksas?

Kā pašnodarbinātajiem jāveic sociālās iemaksas?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Foto: Pexels.com

Pašnodarbināto sociālo iemaksu regulējums mainījās 2018. gadā – papildus regulējumam, kas paredz, ka, pašnodarbinātā ienākumam (peļņai) sasniedzot un pārsniedzot minimālās algas apmēru, jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas (32,15%) no vismaz minimālās algas apmēra (šobrīd, 2020. gadā – 138,25 eiro), tika noteikts, ka tad, ja pašnodarbinātā ienākumi mēnesī nesasniedz minimālās algas apmēru (bet, ja no gada sākuma tie sasnieguši vismaz 50 eiro), tam jāmaksā 5% no ienākumiem pensiju apdrošināšanai (savukārt, ja ienākumi pārsniedz minimālās algas apmēru, šie 5% jāmaksā no starpības starp ienākumiem un to summu, no kuras samaksāta 32,15% likme).

“Līdz pat 2018. gada beigām daudzi nebija sapratuši, ka viņiem ir jāmaksā šie pieci procenti. Bija pieraduši, ka tad, ja ienākums (ieņēmumi mīnus izdevumi) mēnesī nesasniedz 430 eiro, tad sociālās iemaksas nav jāmaksā. Bet tagad faktiski visiem, kuriem ienākums jeb peļņa, skaitot no gada sākuma, sasniedz 50 eiro, jāsāk maksāt 5% pensiju apdrošināšanai,” atgādina Dr. oecInguna Leibus, Latvijas Lauksaimniecības Universitātes Finanšu un grāmatvedības institūta profesore.

Jāņem vērā, ka, maksājot pašnodarbinātā sociālās iemaksas reizi ceturksnī, mēnesī, kurā šīs iemaksas izdarītas, var veidoties zaudējumi (pašnodarbinātā sociālās iemaksas ir ieskaitāmas pie izdevumiem). “Labā ziņa ir tā, ka par mēnesi, kurā ir zaudējumi, sociālās iemaksas var nemaksāt, taču sliktā ziņa ir tā, kas tas netiek ņemts vērā nākamajā mēnesī – no nākamā mēneša ienākuma sociālās iemaksas atkal ir jāmaksā. No likuma izriet, ka sociālās iemaksas ir jāmaksā no mēneša ienākuma, nevis no gada ienākuma.

Tātad, ja jums ir neregulāri ienākumi, un ir mēneši, kuros veidojas zaudējumi, jūs būsit sociālās iemaksas samaksājuši no lielākas summas par jūsu faktiskajiem ienākumiem.

Vienīgie, kam šādas situācijas neveidojas, ir lauksaimnieki, jo viņi panāca iespēju 5% rēķināt vienreiz gadā. Pārējiem šāda iespēja netiek dota,” skaidro I. Leibus.

Lasiet arī: 

Kā pašnodarbinātajam piemērot saimnieciskās darbības izdevumus, maksājot IIN?

Kā atšķiras grāmatvedības kārtošana SIA un pašnodarbinātajiem, individuālajiem komersantiem?

Īpašnieka un viņa biznesa “attiecības”: kā atšķiras prasības SIA un pašnodarbinātajiem/IK?

Ingunas Leibus semināru “Piemērotākā uzņēmējdarbības forma mazajiem uzņēmējiem nodokļu sloga mazināšanai” var iegādāties “Bilances Akadēmijas” mājaslapā.

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Pexels.com

Pašnodarbināto sociālo iemaksu regulējums mainījās 2018. gadā - papildus regulējumam, kas paredz, ka, pašnodarbinātā ienākumam (peļņai) sasniedzot un pārsniedzot minimālās algas apmēru, jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas (32,15%) no vismaz minimālās algas apmēra (šobrīd, 2020. gadā - 138,25 eiro), tika noteikts, ka tad, ja pašnodarbinātā ienākumi mēnesī nesasniedz minimālās algas apmēru (bet, ja no gada sākuma tie sasnieguši vismaz 50 eiro), tam jāmaksā 5% no ienākumiem pensiju apdrošināšanai (savukārt, ja ienākumi pārsniedz minimālās algas apmēru, šie 5% jāmaksā no starpības starp ienākumiem un to summu, no kuras samaksāta 32,15% likme).

"Līdz pat 2018. gada beigām daudzi nebija sapratuši, ka viņiem ir jāmaksā šie pieci procenti. Bija pieraduši, ka tad, ja ienākums (ieņēmumi mīnus izdevumi) mēnesī nesasniedz 430 eiro, tad sociālās iemaksas nav jāmaksā. Bet tagad faktiski visiem, kuriem ienākums jeb peļņa, skaitot no gada sākuma, sasniedz 50 eiro, jāsāk maksāt 5% pensiju apdrošināšanai," atgādina Dr. oecInguna Leibus, Latvijas Lauksaimniecības Universitātes Finanšu un grāmatvedības institūta profesore.

Jāņem vērā, ka, maksājot pašnodarbinātā sociālās iemaksas reizi ceturksnī, mēnesī, kurā šīs iemaksas izdarītas, var veidoties zaudējumi (pašnodarbinātā sociālās iemaksas ir ieskaitāmas pie izdevumiem). "Labā ziņa ir tā, ka par mēnesi, kurā ir zaudējumi, sociālās iemaksas var nemaksāt, taču sliktā ziņa ir tā, kas tas netiek ņemts vērā nākamajā mēnesī - no nākamā mēneša ienākuma sociālās iemaksas atkal ir jāmaksā. No likuma izriet, ka sociālās iemaksas ir jāmaksā no mēneša ienākuma, nevis no gada ienākuma.

Tātad, ja jums ir neregulāri ienākumi, un ir mēneši, kuros veidojas zaudējumi, jūs būsit sociālās iemaksas samaksājuši no lielākas summas par jūsu faktiskajiem ienākumiem.

Vienīgie, kam šādas situācijas neveidojas, ir lauksaimnieki, jo viņi panāca iespēju 5% rēķināt vienreiz gadā. Pārējiem šāda iespēja netiek dota," skaidro I. Leibus.

Lasiet arī: 

Kā pašnodarbinātajam piemērot saimnieciskās darbības izdevumus, maksājot IIN?

Kā atšķiras grāmatvedības kārtošana SIA un pašnodarbinātajiem, individuālajiem komersantiem?

Īpašnieka un viņa biznesa "attiecības": kā atšķiras prasības SIA un pašnodarbinātajiem/IK?

Ingunas Leibus semināru “Piemērotākā uzņēmējdarbības forma mazajiem uzņēmējiem nodokļu sloga mazināšanai” var iegādāties "Bilances Akadēmijas" mājaslapā.