0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

VISI RAKSTIPat 66% Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāji būtu gatavi piedalīties mājas renovācijas izmaksu segšanā

Pat 66% Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāji būtu gatavi piedalīties mājas renovācijas izmaksu segšanā

Latvijas ekonomiski aktīvie iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 55 gadiem uzskata, ka divi nozīmīgākie iemesli apkures rēķinu palielinājumam šoziem ir izmaksu pieaugums siltumapgādes uzņēmumu iekšējās pārstrukturizācijas dēļ (28%) un dabas gāzes izmaksu pieaugums (25%). To atklāj pētījumu aģentūras TNS janvārī veiktais pētījums.  Kā nākamie būtiskie iemesli apkures rēķinu pieaugumam tiek minēti inflācijas pieaugums (10%) un aukstais laiks decembrī (10%). Salīdzinoši retāk Latvijas ekonomiski aktīvie iedzīvotāji kā iemeslus apkures rēķinu pieaugumam nosauc uzņēmumu vēlmi palielināt peļņu (6%), tarifu paaugstināšanu ar mērķi nosegt "nemaksātāju" rēķinus (1%), vai arī kādu citu iemeslu (5%). 15% aptaujāto nav konkrēta viedokļa šajā jautājumā. Vairākums (72%) Latvijas…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Latvijas ekonomiski aktīvie iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 55 gadiem uzskata, ka divi nozīmīgākie iemesli apkures rēķinu palielinājumam šoziem ir izmaksu pieaugums siltumapgādes uzņēmumu iekšējās pārstrukturizācijas dēļ (28%) un dabas gāzes izmaksu pieaugums (25%). To atklāj pētījumu aģentūras TNS janvārī veiktais pētījums.  Kā nākamie būtiskie iemesli apkures rēķinu pieaugumam tiek minēti inflācijas pieaugums (10%) un aukstais laiks decembrī (10%).

Salīdzinoši retāk Latvijas ekonomiski aktīvie iedzīvotāji kā iemeslus apkures rēķinu pieaugumam nosauc uzņēmumu vēlmi palielināt peļņu (6%), tarifu paaugstināšanu ar mērķi nosegt “nemaksātāju” rēķinus (1%), vai arī kādu citu iemeslu (5%). 15% aptaujāto nav konkrēta viedokļa šajā jautājumā.

Vairākums (72%) Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 55 gadiem norāda, ka viņu mājsaimniecība pašlaik spēj nomaksāt rēķinus par ūdeni, gāzi, siltumu un citiem komunālajiem pakalpojumiem (38% – noteikti jā; 34% – drīzāk jā). Tomēr ceturtā daļa (25%) Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju atzīst, ka viņu mājsaimniecība šobrīd nespēj pilnībā nomaksāt rēķinus par komunālajiem pakalpojumiem (10% – noteikti nē; 15% – drīzāk nē).

Salīdzinoši retāk ar grūtībām pilnībā norēķināties par komunālajiem pakalpojumiem saskaras vīrieši, Pierīgā dzīvojošie, kā arī iedzīvotāji ar personīgajiem ienākumiem virs 300 latiem mēnesī. Arī ļaudis, kuri dzīvo vieni, salīdzinoši retāk atzīst, ka viņiem ir grūtības apmaksāt komunālo pakalpojumu rēķinus, komentē TNS sabiedrības uzvedības pētījumu eksperte Revita Logina. Salīdzinoši biežāk ar grūtībām komunālo pakalpojumu apmaksā saskaras sievietes, cittautieši, nestrādājošie, kā arī iedzīvotāji ar zemiem personīgajiem ienākumiem (līdz 100 latiem mēnesī).

TNS pētījums atklāj arī to, ka kopumā 40% Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju būtu personīgi gatavi piedalīties mājas renovācijas izmaksu segšanā, ja pēc ēkas renovācijas ievērojami samazinātos maksājumi par apkuri (20% – noteikti jā; 20% – drīzāk jā). Ceturtā daļa (26%) Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju arī būtu gatavi piedalīties mājas renovācijas izmaksu segšanā, izvērtējot iespējamās renovācijas izmaksas un apmaksas termiņus.

Pozitīvāk noskaņotas attiecībā uz iesaistīšanos renovācijas izmaksu segšanā ir tās pašas iedzīvotāju grupas, kuras retāk saskaras ar grūtībām komunālo pakalpojumu apmaksā (Pierīgas iedzīvotāji, kā arī iedzīvotāji ar personīgajiem ienākumiem virs 300 latiem mēnesī).

Piektā daļa (19%) Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju atzīst, ka viņi nebūtu gatavi personīgi piedalīties mājas renovācijas izmaksu segšanā (9% – noteikti nē; 10% – drīzāk nē). R.Logina vērš uzmanību, ka mājokļa renovācijas iespējas un ieguvumi vairāk jāskaidro tieši cittautiešiem, kuri ir salīdzinoši kritiskāk noskaņoti par iespējamu dalību mājas renovācijas izmaksu segšanā.

Katrs desmitais (11%) ekonomiski aktīvais iedzīvotājs norāda, ka jau dzīvo renovētā vai jaunā mājā, tādēļ jautājumi par mājas renovāciju viņiem nav aktuāli. Savukārt 4% iedzīvotāju nav konkrēta viedokļa šajā jautājumā.

Jautāti par apkures rēķinu apjomu, vairākums (85%) ekonomiski aktīvo iedzīvotāju atklāj, ka apkures sezonā viņu ģimenes vidējais rēķins mēnesī par apkuri ir no 21 līdz 100 latiem (29% – no 21 līdz 50 Ls; 28% – no 51 līdz 70 Ls; 28% – no 71% līdz 100 Ls).

Nelieli apkures rēķini (līdz 20 latiem mēnesī) apkures sezonā ir tikai 2% ekonomiski aktīvo iedzīvotāju, savukārt 12% ģimenes vidējais rēķins par siltumu apkures sezonā pārsniedz 100 latus (10% – no 101 līdz 150 Ls; 2% – 151 Ls un vairāk).

Viedoklis par iniciatīvu samazināt PVN apkurei

Portālā manabalss.lv ir ierosināta iniciatīva samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) apkurei no 12% uz 5%. Kā norāda iniciatīvas veidotāji, samazinot PVN apkurei, samazināsies vai vismaz nepieaugs tarifi par siltumu, kā rezultātā uzlabosies iedzīvotāju pirktspēja. Absolūtais vairākums (86%) Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 55 gadiem atbalsta iniciatīvu par PVN samazināšanu apkurei uz 5% (63% – noteikti jā; 23% – drīzāk jā). Salīdzinoši lielāks iniciatīvas atbalsts ir cittautiešu vidū.

Jāatzīmē, ka pētījums tika veikts dažas dienas notikušās Saeimas sēdes, kurā Budžeta un finanšu komisija noraidīja priekšlikumu samazināt PVN mājsaimniecību apkurei uz 5%.

7% Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju neatbalsta iniciatīvu samazināt PVN apkurei (3% – noteikti nē; 4% – drīzāk nē), savukārt 7% aptaujāto nav konkrēta viedokļa šajā jautājumā.

Par pētījumu

Aptauju pētījumu aģentūra TNS veica laikā no 2013.gada 15.janvāra līdz 17.janvārim, ar interneta starpniecību visā Latvijā aptaujājot 750 ekonomiski aktīvos Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 55 gadiem.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: