0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

VISI RAKSTIPiedāvā samazināt izmaksas nekustamo īpašumu darījumiem

Piedāvā samazināt izmaksas nekustamo īpašumu darījumiem

Saeimā piektdien, 16.septembrī, pulcējās Latvijas un ārvalstu juristi un nozares lietpratēji, lai diskutētu par piedāvātajām reformām nekustamo īpašumu darījumu procesa pilnveidošanai. Konference “Vai vajadzīga nekustamo īpašumu darījumu procesu reforma? Iespējamo likumprojektu ex-ante izvērtējums” veltīta spēkā esošā normatīvā regulējuma analīzei un iespējamām izmaiņām Latvijā nekustamo īpašumu darījumu jomā. Atklājot konferenci, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzsvēra, ka šīs konferences dalībnieki faktiski centīsies veikt darbu, ko dēvē par iespējama likumprojekta ex ante jeb priekšlikumdošanas novērtējumu. Savlaicīga un rūpīga iespējamo likumprojektu analīze ne tikai no juridiskā, bet arī no politiskā, tiesību un ekonomiskā…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Nekustamais īpašums. Foto: I. Kubliņš, Plz.lv, Photoriga.com
Nekustamais īpašums. Foto: I. Kubliņš, Plz.lv, Photoriga.com

Saeimā piektdien, 16.septembrī, pulcējās Latvijas un ārvalstu juristi un nozares lietpratēji, lai diskutētu par piedāvātajām reformām nekustamo īpašumu darījumu procesa pilnveidošanai. Konference “Vai vajadzīga nekustamo īpašumu darījumu procesu reforma? Iespējamo likumprojektu ex-ante izvērtējums” veltīta spēkā esošā normatīvā regulējuma analīzei un iespējamām izmaiņām Latvijā nekustamo īpašumu darījumu jomā.

Atklājot konferenci, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece uzsvēra, ka šīs konferences dalībnieki faktiski centīsies veikt darbu, ko dēvē par iespējama likumprojekta ex ante jeb priekšlikumdošanas novērtējumu. Savlaicīga un rūpīga iespējamo likumprojektu analīze ne tikai no juridiskā, bet arī no politiskā, tiesību un ekonomiskā viedokļa ļauj pieņemt daudz izsvērtākas likuma normas, norādīja I.Mūrniece.

Saeimas priekšsēdētāja atzina, ka nekustamo īpašumu darījumu tirgū problēmas pastāv un to risināšana, iesaistot visas puses, ir veids, kā novērst tiesisko nihilismu un uzlabot uzticēšanās valsts institūcijām un likuma varai. I.Mūrniece arī uzsvēra, ka par piedāvātām reformām ir izskanējuši atšķirīgi viedokļi un vairākas sabiedriskās organizācijas ir paudušas noraidošu viedokli par obligātu notariālo formu darījumos ar īpašumu.

Savukārt Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš atzina, ka nekustamo īpašumu darījumu reģistrācijas process laika gaitā ir kļuvis dārgs un līdz ar to daļai sabiedrības nepieejams. Tādēļ šajā jautājumā ir jāstrādā pie izmaksu samazināšanas gan no valsts, gan visu pārējo procesā iesaistīto personu puses.

Kā vienu no iespējamajiem jauninājumiem G.Bērziņš minēja iespēju pilnībā ieviest nostiprinājuma lūguma elektronisko formu nosūtīšanai zemesgrāmatai. Tas sekmētu gan darījumu reģistrāciju zemesgrāmatā, gan mazinātu dokumentu viltojumu riskus. Juridiskās komisijas priekšsēdētājs arī uzsver, ka obligāta notariāla akta ieviešana īpašumu reģistrācijas procesā būtu rūpīgi jāvērtē, ņemot vērā visu iesaistīto viedokļus, un patlaban nes sev līdzi daudz neatbildētu jautājumu.

G.Bērziņš arī rosināja pārskatīt pašvaldību pirmpirkuma tiesības, norādot, ka šī procedūra daudzos gadījumos ir formāla un laika ziņā ir šķērslis īpašuma tiesību ātrākai reģistrācijai.